Pegatron IPXSB-H61 BIOS güncelleme problemi

Sellios

Centipat
Elimde bulunan Pegatron IPXSB-H61 anakart ile birlikte Intel Pentium G840 kullanıyordum.

Upgrade yapmak istedim. i3 3220 aldım. Sonradan anakartın 0206 sandy bridge versiyonunda olduğunu öğrendim. Ama işlemci 2206 ivy bridge istiyormuş. BIOS güncelleme rehberlerini okudum forumda talimatları tek tek uygularken jumper sola kaydırıp Update1.BAT çalıştırdım. Ve güncellemenin o kısmını tamamladım. PC kapattım ve jumper eski konumuna getirdim. Başlatmaya çalıştığımda beyaz arka plan ve Pegatron logosu çıktı. Ve orada takıldı. Acaba BIOS mu çöktü yoksa bir yerde eksiklik mi var?

RAM çift slot. 4+4 RAM kullanıyorum. Tek tek söküp tekli denedim. HDD kablolarını söküp denedim. Ekran kartı olmadan denedim. BIOS pilini çıkarıp taktım. Yeni işlemci ile denedim (belki güncellemenin yarısında ivy olmuştur ve eski işlemci yüzündendir diye). Ekran kartım da GT1030.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet sökülen kart Palit GF 9600 GT 1024 MB 256 Bit.

Bence denemelisiniz BIOS güncellemeyi.
Eğer vakitli yapacaksanız tel destek veririm, FaceTime gibi.
Sınırlı kalmamış ve yeni teknoloji bir kart takabilirsiniz.
Yine de siz bilirsiniz tabii ki.
Ben elimde ki kartları satıla çıkartmıştım iki iş de satıldı bugün (ASUS R7240 2 GB 128 Bit-l)
Şimdi GTX970 buldum onu alacağım kısmetse. 256 Bit'lik 4 GB'lık kart. Muhtemelen oynayamayacağım oyun ve grafik işlerime tam performans katmış olurum.
Palit GF 9600 GT 1024 mb 256 Bit
PCI-2

Evet sökülen kart Palit GF 9600 GT 1024 MB 256 Bit.

Bence denemelisiniz BIOS güncellemeyi.
Eğer vakitli yapacaksanız tel destek veririm, FaceTime gibi.
Sınırlı kalmamış ve yeni teknoloji bir kart takabilirsiniz.
Yine de siz bilirsiniz tabii ki.
Ben elimde ki kartları satıla çıkartmıştım iki iş de satıldı bugün (ASUS R7240 2 GB 128 Bit-l)
Şimdi GTX970 buldum onu alacağım kısmetse. 256 Bit'lik 4 GB'lık kart. Muhtemelen oynayamayacağım oyun ve grafik işlerime tam performans katmış olurum.
Palit GF 9600 GT 1024 MB 256 Bit.
PCI-2.

Hocam bana yardımcı oluyorsunuz bende size olayım; işlemcinizin besleyebileceği ekran kartları almak daha mantıklı bir de 970 serisi pek güncel sayılmayabilir bütçeniz varsa RX serisine bakmanız iyi olabilir. İyi akşamlar.
Hocam bana yardımcı oluyorsunuz bende size olayım; işlemcinizin besleyebileceği ekran kartları almak daha mantıklı bir de 970 serisi pek güncel sayılmayabilir bütçeniz varsa RX 570E bakmanız iyi olabilir. İyi akşamlar.

Yazarken biraz dalgındım 1050'ye karşı iyi bir kart ama sonradan 970LE kıyas edildiğini hatırladım hemen hemen denk kartlar uygununu bulursanız bence fark etmeyecektir.

O zaman ben de ekran kartı sorayım
Evga mı? Gtx970 4gb 512 bit(yalnız 512 yazıyor ama bu kartın özelliklerinde hep 256 bit gördüm. İlan sahibinden cevap bekliyorum)
Gigabyte mı? Rx570 4gb 256 bit
İşlemci i7 2600
Power 300 Watt (değiştirmeyi düşünüyorum kaç olmalı bu kartlara)
RAM mevcut 8 (2. el arıyorum uygun 16 8+8 bulabilirsem)

O zaman ben de ekran kartı sorayım.
EVGA mı? GTX970 4 GB 512 Bit(yalnız 512 yazıyor ama bu kartın özelliklerinde hep 256 Bit gördüm. İlan sahibinden cevap bekliyorum)
Gigabyte mı? RX570 4 GB 256 Bit.
İşlemci i7 2600.
Power 300 Watt (değiştirmeyi düşünüyorum kaç olmalı bu kartlara)
RAM mevcut 8 (2. el arıyorum uygun 16 8+8 bulabilirsem)

Öncelikle sondan başlayayım Casper marka olduğu tahmin ediyorum anakarttan dolayı, bundan yola çıkarak 1333 MHz olduğu varsayıyorum ve 1333 MHz'lik RAM almanızı öneriyorum daha fazlasını alsanız bile anakart belli :(
970 ve RX 570 ile kullanılmak üzere en az 500W PSU almanız gerekiyor. PSU seçerken sağlıklı olması açısından 80+ verimlilik seçin diğerleri birazcık kalite olarak düşük olmakla birlikte sorun çıkartabilir.
İşlemciniz tahmin etmediğim şekilde çok güçlü bir işlemciymiş ve 980 Ti'da biraz zorlanır diyorlar, 970I rahatlıkla kullanabilirsiniz. İkisi arası fark belli başlı oyunlarda ortaya çıkar mesela GTA 5'te NVIDIA anlaşmalıyken, Battlefield'ta AMD anlaşmalıdır, çocuğunuz çok sıkı bir Battlefield hayranıysa RX 570 almak mantıklı, ama Forza oynadığına göre GTA gibi araba sürüşlü oyunları sevecektir GTX 970 almak daha mantıklk.

Yanıt için teşekkürler.
Bilgisayar ofiste atıl duran toplama bir bilgisayardı, malum eve kapanınca evde çalışmak için getirdim.
Aslında ölü gibiydi, SSD takınca çok iyi oldu. İşlemciye iyi bir soğutucu aldım, ikinci el 28” KG1 ekran ve üstüne BIOS güncellemesi ile bayağı iyi oldu. Ekran kartı +RAM+PSU değiştiği zaman muhtemelen tadından yenmeyecek.

Ekran kartında muhtemelen 2. el satıcıların tavrına göre karar vereceğim🥺
BIOS konusunda yardıma hazırım, elimden bir şey gelirse sevinirim.

Yanıt için teşekkürler.
Bilgisayar ofiste atıl duran toplama bir bilgisayardı, malum eve kapanınca evde çalışmak için getirdim.
Aslında ölü gibiydi, SSD takınca çok iyi oldu. İşlemciye iyi bir soğutucu aldım, ikinci el 28” KG1 ekran ve üstüne BIOS güncellemesi ile bayağı iyi oldu. Ekran kartı +RAM+PSU değiştiği zaman muhtemelen tadından yenmeyecek.

Ekran kartında muhtemelen 2. el satıcıların tavrına göre karar vereceğim🥺
BIOS konusunda yardıma hazırım, elimden bir şey gelirse sevinirim.

Eğer BIOS güncellemesi yapmak istersem sizden yardım almak isterim, ekran kartı alırken "mining" yapıldı mı diye sorarsanız yararlı olacaktır. Mining yapılan kartlar pek sağlıklı değildir, mining bir kartın yüksek performansta uzun süreler çalışıp Bitcoin aramasıdır, ben ikisi arasında pek bir fark göremedim ama güncellik bakımından RX 570 mining açısından GTX 970 öne geçiyor gibi düşünüyorum.

8 gb 256 bit RX 570İlan No: 682013945

8 gb 256 bit RX 570İlan No: 682013945

TEMİZ SAPHIRE RX570 NITRO+ 4GBİlan No: 816023948

EVGA GTX 970 Sc Acx 2.0 -İş istasyonu Kartı - Güvenilir.İlan No: 749238805

Reperta sence bunlardan hangisi?
fiyatlar birbirine Aşağı yukarı ortalama gibi.
Linkleri kabul etmedi sanki.

İlan no'larından buluyorum. Hocam hepsine baktım ilk örneğe baktından sonra 2.ye bakmadım büyük ihtimalle fiyat farkı veya satıcı farkı vardır sadece. Belki benim dar kafamdandır ama ben 8 GB'ı aşırı buluyorum yani RX 570 4 GB yeterli gibi geliyor. Tabi 4 gbla 8 GB arası 100 lira fark olmasıda 8 GB'a çeken yönler. (Yani şu durumda 8 almak daha mantıklı). Son örnekle ilgili şunu söyleyim çift varmış adamın elinde büyük ihtimalle mining yaptı falan falan bunlar ön görüş ama ikinci el piyasası olduğu için pek bir şey diyemiyorum basit yorumlarım kendimce. Burda size düşen 8 GB ile 4 GB karşılaştırması yapmak forumdaki diğer konularda bu konu hakkında tartışılmıştır zaten. Diğeri ise yorulmuş kartlardan uzak durmak olacaktır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı