Pegatron IPXSB-H61 Sistem Upgrade

Barış Uysal

Kilopat
Daha fazla  
Adata 120 GB SSD alıp takacağım sisteme. 500 GB HDD var 5600 RPM gibi bir civarıydı yanlış hatırlamıyorsam, kısaca eski yani.
Onun dışında bir geliştirme daha yapmak istiyorum, RAM'leri 4 GB takabiliyoruz sanırım bu anakarta 4-4 8GB Upgrade yapasım var. Casper'ı aradığımda Crosshair'in RAM'leri ile uyumlu sadece denmişti bir süre önce. Emin olamadığımdan bir de buraya sormak istedim.
Şu anda kullandığım RAM'in üzerinde yazan yazıları anlayan bir arkadaş çıkacaktır illa hangi model vs. olduğu konusunda single mı, değil mi onu bile anlayamadım. (1 ihtimal verdim ama doğrusunu sormak daha faydalı dedim). Üzerinden aldığım bilgiler şu şekildeydi;
  • Elixir/SN 14508213
  • M2F2G64CB88B7N-CG1114TW
  • 2GB.1Rx8.PC3-10600U-9-10-B0.1333
  • MS1132402F.X5
  • Warranty Void If Removed
Ben bu sistemin RAM'lerini ucuza değiştirebilir miyim 4 GB ile yoksa aynı marka model ya da Crossair mı almak zorundayım? Bu anakarttan anlayan biri yardımcı olabilir ise sevinirim.

Not: Yeni sistem alacağım, abim kullansın diye Upgrade etmek istiyorum. (video/film/dizi izlemek müzik dinlemek, internette gezmek ve sosyal medyada takılmakla meşgul oluyor genelde. Ancak arada bir de CS:GO gibi oyunlar oynamak istiyor ondan dolayı PC'de yavaşlama donma oluşuyor. Bunu en aza indirmek için bu Upgrade'leri yapmayı uygun gördüm. (Ekran kartı yeni, işlemci de hiç kasmıyor dahi %60'ın üstüne çıktığını görmedim girdiği oyunlarda. Isınma sorunu da yok).+ Windows 7 orijinal Casper tarafından verildiği için kullanıyorum. Kaçak kullanmaktan iyidir dedim.
  • PEGATRON IPXSB-H61
  • i3 2100
  • QUAKE LC-8350MX POWER SUPPLY
  • Bellek: 4GB Bellek Hızı:1333 MHZ
  • Windows 7 Home Basic 64 Bit İşletim Sistemi
  • Asus GT 730 128 BIT 4GB DDR3 Paylaşımlı ekran kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz, CS:GO ve internet kullanımı için yeterli 4 GB ram, PSU ve GT 1030 ile sisteminize güncelleme yapabilirsiniz.

Üzgünüm ancak bu anakart 3.0 kabul etmiyor, Bios güncellemesiyle yapılma ihtimali var dendi burdan ancak Casper'ın müşteri temsilcisine sorduğumda bunun mümkün olmadığını söylediler. Ayrıca bunun yapılma ihtimal dahilinde ise anakartın bozulma riski yüksek o yüzden en fazla geliştirip geliştirebileceğim ekran kartı GT 730 oldu onun dışında RAM geliştirmesini yapacağım zaten farkındaysanız marka ve anakart problemi yaşayıp yaşamayacağımı anakart ile ilgili bilgili deneyimli biri açıklar diye sordum soru neleri geliştireceğim değil nasıl değiştireceğim. Ginede yardımcı olmaya çalışmışsınız teşekkür ederim.
İşlemciniz, CS:GO ve internet kullanımı için yeterli 4 GB ram, PSU ve GT 1030 ile sisteminize güncelleme yapabilirsiniz.

Aynı anakarta sahibim ve farklı marka ram kullanıyorum hiç bir sorun yok, ram'ı farklı marka alabilirsiniz ayrıca max 8 GB destekliyor.

Ekran kartı GT730 ben denemiştim ancak görüntü alamamıştım. AMD'nin driverleri yüklüyken denedim, acaba ondan mı olmadı? Siz nasıl çalıştırdınız acaba?

Casper'ın verdiği intel işlemci ve anakart driverlarını sanırım topluca indirdim siteden seri numarasını vererek kasanın. İndirip yükledim. En son da Nvidia'nın g210 ekran kartının driverları yüklüydü sonradan silip gt 730 nvidia driverları ile yükleyip taktım görüntü gelmişti. 8 GB 'derken maksimum bu arada? Tek bir slota 8 GB anlamına mı geliyor bu yoksa 4gb 4gb olarak mı takabiliyoruz maksimum orasını pek anlayamadım aydınlatırsanız sevinirim. Birde hangi marka model Ram kullanabiliyoruz hangilerini destekliyor bilginiz var mı?
Aynı anakarta sahibim ve farklı marka ram kullanıyorum hiç bir sorun yok, ram'ı farklı marka alabilirsiniz ayrıca max 8 GB destekliyor.

Ekran kartı GT730 ben denemiştim ancak görüntü alamamıştım. AMD'nin driverleri yüklüyken denedim, acaba ondan mı olmadı? Siz nasıl çalıştırdınız acaba?

Tek 8'de destekliyor ama 2 tane takacaksanız da max 8. Yani 4+4 yapabilirsiniz. Ben tek 8'lik kullanıyorum. Elinizde anakartın güncellemesi var mı? Bu forumda paylaşılan gibi bir işlemle uğraşmak istemiyorum şahsen.

Ram markası sormuştum aslında marka model yani örnek: crosshair cl15 1333mhz 8 gb single ram gibi
Tek 8'de destekliyor ama 2 tane takacaksanız da max 8. Yani 4+4 yapabilirsiniz. Ben tek 8'lik kullanıyorum. Elinizde anakartın güncellemesi var mı? Bu forumda paylaşılan gibi bir işlemle uğraşmak istemiyorum şahsen.
bende istedim ancak gönderilmedi casper'dan istememiz gerekiyor bunu bildiğim kadarıyla

Çok garip... Vatan'da deneyip alabileceğimi bilsem şu an gidip GT 1030 alacağım. Gördüğüm en saçma şey, anakart resmen ekran kartını keyfine göre çalıştırıp çalıştırmıyor!

Şimdi gördüm. Marka olarak kasanın içinde gelenler elixir di. Ben HI-LEVEL denemiştim çalışmıştı.
Şu an kullandığım ise Kingston olmalı. Ayrıca takılı olan RAM 1600MHZ ve anakart max 1333 MHZ'ye kadar destekliyor. Hiç bir sorun yok.

1523566657359.png

Son düzenleme:
HI leveli neden değiştirdiniz peki? kingston ile bir problem mi oldu + ne kadar süre boyunca kullandınız bu RAM'leri? Birde eğer gt 1030 bios güncellemeden çalıştırırsanız haberim olsun Casper'da sorduğumda güncellesek bile çalışmayacağını söylediler bunu müşteri temsilcisi söylemişti en azından elimde bir bilgi olmuş olur denerseniz ileride.
Çok garip... Vatan'da deneyip alabileceğimi bilsem şu an gidip GT 1030 alacağım. Gördüğüm en saçma şey, anakart resmen ekran kartını keyfine göre çalıştırıp çalıştırmıyor!

Şimdi gördüm. Marka olarak kasanın içinde gelenler elixir di. Ben HI-LEVEL denemiştim çalışmıştı.
Şu an kullandığım ise Kingston olmalı. Ayrıca takılı olan RAM 1600MHZ ve anakart max 1333 MHZ'ye kadar destekliyor. Hiç bir sorun yok.

Eki Görüntüle 291552

HI leveli neden değiştirdiniz peki? kingston ile bir problem mi oldu + ne kadar süre boyunca kullandınız bu RAM'leri? Birde eğer gt 1030 bios güncellemeden çalıştırırsanız haberim olsun Casper'da sorduğumda güncellesek bile çalışmayacağını söylediler bunu müşteri temsilcisi söylemişti en azından elimde bir bilgi olmuş olur denerseniz ileride.

Elimde 8GB olunca HI-LEVEL RAM'ı arkadaşıma verdim o tek 4'lüktü. Ram konusunda seçicilik yapmıyor sanırım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı