Penitum 4 İşlemci Overclock Ayarları Nasıl Olmalı?

Daha fazla  
Sistem özellikleri. P4.
Intel Pentium 4 2.8 GHz işlemci.
Gigabyte ga_8IPE1000-G anakart.
NVIDIA MX440 64mv AGP 8X ekran kartı.
Kingston 400 MHz 1GB 2X RAM kingmax 512MB 400MHz 2X RAM toplamda 3GB RAM.
Cooler Master CI4-8KDA3A-0L işlemci soğutucu.
Kingston SS050G2|32g 32 GB SSD.

Kuzey köprüsü pasif soğutmaya sahipti anakart modellerini incelerken bazı modellerde kuzey köprüsünde aktif soğutma olduğunu gördüm. Biraz inceledikten sonra aktif soğutma için pin yerlerinin olup boşta olduğunu gördüm. Eski ekran kartı OEM soğutucyu taktım sorunsuz çalışıyor. Şu an boşta kalan pasif soğutucuyu güney köprüsüne taktım. Elimde 15-20 adet kadar RAM çipi kadar küçük alüminyum parçalar var. Bunları RAM'leri overclocklarken kullanmayı planlıyorum.

Ana amacım işlemciyi çıkarabileceğim en yüksek değerlere çıkarıp ekran kartı ile RAM'lere overclock yapmak fakat pek tecrübem olmadığı için ayarlar konusunda emin değilim. Konuya hakim olan biri yardım ederse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o cihaz ortalama 19 yıllık. Sizce değer mi? Değer diyorsanız buyrun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem özellikleri. P4.
Intel Pentium 4 2.8 GHz işlemci.
Gigabyte ga_8IPE1000-G anakart.
NVIDIA MX440 64mv AGP 8X ekran kartı.
Kingston 400 MHz 1GB 2X RAM kingmax 512MB 400MHz 2X RAM toplamda 3GB RAM.
Cooler Master CI4-8KDA3A-0L işlemci soğutucu.
Kingston SS050G2|32g 32 GB SSD.

Kuzey köprüsü pasif soğutmaya sahipti anakart modellerini incelerken bazı modellerde kuzey köprüsünde aktif soğutma olduğunu gördüm. Biraz inceledikten sonra aktif soğutma için pin yerlerinin olup boşta olduğunu gördüm. Eski ekran kartı OEM soğutucyu taktım sorunsuz çalışıyor. Şu an boşta kalan pasif soğutucuyu güney köprüsüne taktım. Elimde 15-20 adet kadar RAM çipi kadar küçük alüminyum parçalar var. Bunları RAM'leri overclocklarken kullanmayı planlıyorum.

Ana amacım işlemciyi çıkarabileceğim en yüksek değerlere çıkarıp ekran kartı ile RAM'lere overclock yapmak fakat pek tecrübem olmadığı için ayarlar konusunda emin değilim. Konuya hakim olan biri yardım ederse sevinirim.
İşlemcinin FSB değeri nedir? Eğer 400 MHz veya 533 MHz FSB olan modeliyse 3.5 GHz civarı arttırılabilir, 800 MHz olan modeliyse çok artmaz. İşlemci soğutucunuzun da iyi olması lazım, bu eski Pentium 4'ler çok ısınıyor.

Masaüstü haricinde laptopumda bulunur kendileri. İntel Pentium N4200. Her türlü ödev işimi çok rahat hallediyorum. Filmimi dizimi izliyorum :D
İyide Pentium N4200 nere Pentium 4 nere. Daha dikkatli bakın 19 yıllık bir işlemciden bahsediliyor burada.

Bende de E2200 pentium dual-core var.😀 Zamanında ne AC oynamıştım call of duty oynarken ekran kartım yandı kaldı öyle. OC şansım olsa denerdim aslında fakat takılı olan HDD satıldı. Konuyu görünce maziye daldım konudan uzaklaştım kusura bakmayın hocam.😀

Hocam o cihaz ortalama 19 yıllık. Sizce değer mi? Değer diyorsanız buyurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bodrumda çürüyüp gitmesinden iyidir bence 40 TL gibi bir fiyata HD 3650 ekran kartı alacağım yakında heyecan olsun biraz ve kaynak için teşekkürler.

Ölüden DNA testi yapmak için sanki mezarı kazdık gibi olmuş. P4 mü kaldı?

Geçmişi yad etmekten zarar gelmez be hocam.

İşlemcinin FSB değeri nedir? Eğer 400 MHz veya 533 MHz FSB olan modeliyse 3.5 GHz civarı arttırılabilir, 800 MHz olan modeliyse çok artmaz. İşlemci soğutucunuzun da iyi olması lazım, bu eski Pentium 4'ler çok ısınıyor.

Cooler Master soğutucu var ve işlemci çalışmadı iade ettim şu an uygun bir ilan bakıyorum.

Masaüstü haricinde laptopumda bulunur kendileri. Intel Pentium n4200. her türlü ödev işimi çok rahat hallediyorum. Filmimi dizimi izliyorum :D

Bu Pentium o Pentium değil hocam benden yaşlı kendisi.

Bende de E2200 Pentium Dual-Core var.😀 zamanında ne AC oynamıştım Call of Duty oynarken ekran kartım yandı kaldı öyle. OC şansım olsa denerdim aslında fakat takılı olan HDD satıldı. Konuyu görünce maziye daldım konudan uzaklaştım kusura bakmayın hocam.😀

Neredeyse ömrüm boyunca APU veya çipset ekran kartlarını kullandığım için pek o.c yapma fırsatım olmadı umarım zevkli geçer hocam.

Geri
Yukarı