Pentium 4 SL6QA sisteme Windows 2000 kurmaya çalışırken mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows XP

483355

Decapat
RAM
1x Kingston DDR400 1GB, 2x Kingston DDR400 256 MB
SSD veya HDD modeli
WD Blue 160GB IDE HDD
Ekran kartı
Nvidia Riva TNT2 32MB M64 AGP
Anakart
Gigabyte GA-8S648
İşlemci
Intel Pentium 4 SL6QA @ 2.66 GHz, 512KB
Merhaba. Retro bilgisayarlarla ilgilenmeyi severim. Elimde eski bir bilgisayar var, içine Windows 2000 kurmaya çalışırken mavi zeminin üzerinde üst tarafta "Windows 2000 kur", alt tarafta ise "kur dosyaları yüklüyor (Windows 2000 executive)..." yazan bir ekrandan sonra yine mavi zeminin üzerinde, üstte "Windows 2000 proffesional kur" yazan, altta da "enter = devam ESC = iptal" yazan bir ekran gelmesi gerekirken onun yerine "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" hata kodunu içeren bir BSoD hatası alıyorum. XP sevmememe rağmen XP CD'si ile de denedim, yine aynı sorunu yaşadım. Küçük bir araştırma yaptım ve RAM'lerden şüpheleniyorum, sizce sorun ne olabilir? Bilgisayarın üzerinde disket sürücüsü takılı değil, ondan kaynaklı da olabilir mi? Yoksa CD'leri yazış şeklim ile ilgili bir hata da olabilir mi? (CD'leri Windows 7'nin kendisinde gelen disk yazma aracı ile yazdım)

Sistemin özelliklerini aşağıya yazıyorum;
Intel Pentium 4 SL6qa @ 2.66 GHz, 512KB önbellek.
NVIDIA riva TNT2 M64 32 MB AGP ekran kartı.
1 tane Kingston DDR400 1GB, 2 tane Kingston DDR400 256MB olmak üzere toplamda 1.5 GB DDR400 RAM.
Gigabyte GA-8S648 anakart.
Anakartta Ethernet girişi olmadığından dolayı anakarttaki PCI slotuna takılmış bir Ethernet kartı var, markasını ve modelini bilmiyorum.

Merhaba. Retro bilgisayarlarla ilgilenmeyi severim. Elimde eski bir bilgisayar var, içine Windows 2000 kurmaya çalışırken mavi zeminin üzerinde üst tarafta "Windows 2000 kur", alt tarafta ise "kur dosyaları yüklüyor (Windows 2000 executive)..." yazan bir ekrandan sonra yine mavi zeminin üzerinde, üstte "Windows 2000 proffesional kur" yazan, altta da "enter = devam ESC = iptal" yazan bir ekran gelmesi gerekirken onun yerine "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" hata kodunu içeren bir BSoD hatası alıyorum. XP sevmememe rağmen XP CD'si ile de denedim, yine aynı sorunu yaşadım. Küçük bir araştırma yaptım ve RAM'lerden şüpheleniyorum, sizce sorun ne olabilir? Bilgisayarın üzerinde disket sürücüsü takılı değil, ondan kaynaklı da olabilir mi? Yoksa CD'leri yazış şeklim ile ilgili bir hata da olabilir mi? (CD'leri Windows 7'nin kendisinde gelen disk yazma aracı ile yazdım)

Sistemin özelliklerini aşağıya yazıyorum;
Intel Pentium 4 SL6qa @ 2.66 GHz, 512KB önbellek.
NVIDIA riva TNT2 M64 32 MB AGP ekran kartı.
1 tane Kingston DDR400 1GB, 2 tane Kingston DDR400 256MB olmak üzere toplamda 1.5 GB DDR400 RAM.
Gigabyte GA-8S648 anakart.
Anakartta Ethernet girişi olmadığından dolayı anakarttaki PCI slotuna takılmış bir Ethernet kartı var, markasını ve modelini bilmiyorum.
Üç ihtimalden açıkçası şüpheleniyorum. Dosya alamayacağımız için tahminden yürümemiz lazım.

1. W7 aracı ile yazılan CD.
2. IDE diskiniz.
3. Diski kontrol eden SiS IDE kontrolcü sürücüsü.

Aldığınız hata ekranında herhangi bir .sys dosyasının adı görünüyor muydu onu da sorabilir miyim?

Herhangi bir sys dosyasının ismi görünmüyordu. Windows 7 aracı ile yazılan CD'den olabilir diye CBurnerXP programı ile XP SP3 isosu yazdırmayı denedim, bu sefer de mavi ekran çözüldü fakat herşey yolunda giderken "Kur dosyaları yüklüyor..." kısmından sonra CD sürücüsü çalışmayı durduruyor ve bilgisayar o ekranda kalıyor. Veya bilgisayar durduk yere reset atıyor. CD sürücüsü veya ramlerden olabilir diye düşünüyorum.

CD sürücüsü kaynaklı ihtimali eğer öyleyse daha yüksek.
Flaş belleğiniz varsa ISO dosyasını Rufus ile MBR olarak yazdırın.

Kurulursa sıkıntı çözülmüştür.

Bu arada parçalar nefis parçalar hocam.
Riva TNT görünce bayağı da şaşırdım açıkça söyleyeyim.

CD sürücüsü kaynaklı ihtimali eğer öyleyse daha yüksek.
Flaş belleğiniz varsa ISO dosyasını Rufus ile MBR olarak yazdırın.

Kurulursa sıkıntı çözülmüştür.

Bu arada parçalar nefis parçalar hocam.
Riva TNT görünce bayağı da şaşırdım açıkça söyleyeyim.
Peki, Harddiskimi Primary Master olarak, CD sürücüsünü ise Secondary Master olarak ayarladım. Bu Master/Slave ayarları doğru mu?

IDE disk ayarlarından açıkçası pek anlamıyorum.
En son öyle bir sistemi 8 yıl önce kullanmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoya isterseniz bir bakın.

Kurulum yaparken Slave olan CD ROM'un Boot edilmesi lazım sanırım.

Geri
Yukarı