Pentium D sistem yükseltme

abaayyy

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Matematik Öğr.
Herkese Merhaba, çok eski ve sadece İnternet'te gezinmek için kullanılan bir bilgisayarı upgrade etmek istiyorum ama ufak dokunuşlarla. Mesela ilk etapta sadece Anakart ve Ram bellekleri değiştirsem sonradan işlemci alsam eski işlemci yeni anakartta problem yapar mı? Elimde bir adet SSD var sistem özellikleri şöyle:

• Anakart : Asus P5LD2-VM SE; 1 x PCI-E x16 , 1 x PCI-E x1 , 2 x PCI 2.2; Front Side Bus 1066(Support Intel® Core™2 only) / 800 / 533 MHz;
  • Ekran Kart : Asus HD 6670 GDDR3 2Gb
  • İşlemci : İntel Pentium D CPU 3.00 GHz
  • Ram : 3 Gb 667 MHz
  • Güç kaynağı: 500 Watt
  • 120 GB SSD
Eski emektarı atmak istemiyorum. ikinci el parçalarla da olsa upgrade etmek istiyorum, teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese Merhaba, çok eski ve sadece İnternet'te gezinmek için kullanılan bir bilgisayarı upgrade etmek istiyorum ama ufak dokunuşlarla. Mesela ilk etapta sadece Anakart ve Ram bellekleri değiştirsem sonradan işlemci alsam eski işlemci yeni anakartta problem yapar mı? Elimde bir adet SSD var sistem özellikleri şöyle:

• Anakart : Asus P5LD2-VM SE; 1 x PCI-E x16 , 1 x PCI-E x1 , 2 x PCI 2.2; Front Side Bus 1066(Support Intel® Core™2 only) / 800 / 533 MHz;
  • Ekran Kart : Asus HD 6670 GDDR3 2Gb
  • İşlemci : İntel Pentium D CPU 3.00 GHz
  • Ram : 3 Gb 667 MHz
  • Güç kaynağı: 500 Watt
  • 120 GB SSD
Eski emektarı atmak istemiyorum. ikinci el parçalarla da olsa upgrade etmek istiyorum, teşekkürler, iyi forumlar.
Anakart değişirse bu sefer işlemciyide değişmek zorunda kalırsınız.

Anakart değişirse bu sefer işlemciyide değişmek zorunda kalırsınız.
Yeni nesil bir Anakart ve 4 Gb Ram bellek alıp, Pentium D ile bir süre idare edip ilerde İ3 işlemci almayı planlıyordum. Bu geçiş sürecinde İşlemci Anakarta uymaz mı?

Mesela bu ankartı alsam sıkıntı olur mu?Fazlasıyla işimi görecektir. Pentium desteği var diyor. Geçiş olacak zaten. Bir kaç ay sonra da işlemci almayı planlıyorum. MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

İşlemciniz Pentium D 830 veya 925. İkisi de LGA 775 soketli, bu da 1151 soketli anakartla beraber işlemciyi de yenilemeniz gerektiği anlamına geliyor.

Geriye dönük desteği olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim. İkinci el işlemci tavsiye eder misiniz?

Kullandığın anakart 4 çekirdekli işlemcileri desteklemiyor, o yüzden ikinci el işlemci tavsiye etmiyorum. En fazla e8400 filan takabilirsin.

Anakartını, işlemcini ve ramini değiştirmeni tavsiye ederim.

10 yıl önceki pentium ile şuanki pentium aynı değil ki. Belki şuanki pentiumlar eski İ7 lerden bile iyi olabilir ki öyledir. H110 ana karta en düşük Pentium G4400 almanız gerek. 220-250 TL arasına bulunabiliyor. H110 bir ana kart da 200TL civarı. O güç kaynağını ben olsam kullanmam. Yani sizin sistemden kullanılalir bir şey yoktur. SSD kullanılır tabi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı