Pentium E6500 CPU overclock yapınca RAM de OC oluyor

lykiamami

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar eski bir bilgisayarım var. Haliyle BIOS ve anakartta eski. İşlemcim Pentium E6500 57 dereceyi geçmiyor yükteyken. Eskiden OC yapınca sıkıntı olmuyordu ama RAM aldığımda OC yapınca sıkıntı çıkmaya başladı stabil çalışmıyor sistem. Bende RAM'den kaynaklandığını düşünüyorum. Ben RAM'leri OC yapmadan işlemciyi OC yapamaz mıyım acaba?

Nasıl yapacağım ki?
Anakart modelin ne? Gigabyte marka ise overclock kısmına girip System Memory multiplier (S.P.D) bölümünde uygun frekans düşürme değerini bulun.
Anakart modelin ne? Gigabyte marka ise overclock kısmına girip System Memory multiplier (S.P.D) bölümünde uygun frekans düşürme değerini bulun.
Yani çarpan değerini.

Chipset Configuration menüsüne girip S.P.D'yi bulup enable yapın. Sonra değeri değiştirmenize izin verecektir. En azından hatırladığım kadarı ile böyle.
En düşükte şuan. Maalesef sistem stabil çalışmıyor. Yeni ram mi alsam çünkü OC baya etki ediyor ya.

En düşükte şu an. Maalesef sistem stabil çalışmıyor. Yeni RAM mi alsam çünkü OC bayağı etki ediyor ya.
Kaç GB belleğiniz var ve kaç MHz? Dual Channel olarak kullanıyor musunuz? Eğer uygun miktarda belleğiniz var ise yeni işlemci almanızı öneririm, Core 2 Quad işlemciler 100-200TL arasında satılıyor.

Kaç GB belleğiniz var ve kaç MHz? Dual Channel olarak kullanıyor musunuz? Eğer uygun miktarda belleğiniz var ise yeni işlemci almanızı öneririm, Core 2 Quad işlemciler 100-200TL arasında satılıyor.
4 GB bellek 667 MHz. 2x2 Dual Channel. Bende yeni CPU almak istiyorum ama geçen fanı takarken ayağını kırmıştım bi daha bulaşmak dahi istemiyorum.

Geri
Yukarı