Pentium E6600 3,33 GHz işlemci 1,15 GHz'de çalışıyor

Era7Capone

Decapat
Daha fazla  
Pentium E6600 işlemcim var yük altına soktum her şeyi yaptım ama 1, 15-1, 17 bu iki değer arasında oluyor hızı. Lütfen güç seçenekleri vs. şeyleri söylemeyin hepsini denedim Intel SpeedStep ayarlarını da BIOS'ta bulamadım nasıl bulurum O'nu da söylerseniz çok mutlu olurum. Geçen işlemcimi arkadaşımın anakartına taktım o'nda yük altında olunca hızı yükseliyordu onun işlemcisini (E2180) benim anakartıma taktığımda işlemcinin verdiği hız değerlerinin altındaydı işlemci 2 GHz olmasına rağmen benim anakartımda 0,99 GHz'nin ne yukarısına çıkıyor ne de altına iniyordu. Sorunun anakartın eski olmasından kaynaklandığını sanmıyorum çünkü arkadaşımın anakartı da benimki kadar eski sayılır. Benim tahminim anakart ile ilgili bir ayar yapmam gerektiğinden yana yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart: Gigabyte GA-81945GZMe-rh
İşlemci: Intel Pentium Dual-Core E6600 @3, 33 GHz.

Dosya Ekleri

• IMG20210712011010.jpg
    IMG20210712011010.jpg
    101,1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ile alakalıysa, BIOS ayarlarında bir şey vardır. Orayı kurcalamak gerekir. F10 BIOS'U yükle yani güncelle düzelecektir.

Anakart eskinin kötülerinden hani en kötü G31 falan olsa neyse ama dediğim gibi anakart da kötü.

Anakart ile alakalıysa, BIOS ayarlarında bir şey vardır. Orayı kurcalamak gerekir. F10 BIOS'U yükle yani güncelle düzelecektir.

Anakart eskinin kötülerinden hani en kötü G31 falan olsa neyse ama dediğim gibi anakart da kötü.

Sağ ol dostum deneyip geliyorum.
Anakart ile alakalıysa, BIOS ayarlarında bir şey vardır. Orayı kurcalamak gerekir. F10 BIOS'u yükle yani güncelle düzelecektir.

Usta ben bu dosayı çalıştırdım ama excart diyor dosya konumu seç diyor C'yi seçtim hata verdi kendi seçtiği yerden devam ettim tamam dedim bir şey olmadı.
Anakart ile alakalıysa, BIOS ayarlarında bir şey vardır. Orayı kurcalamak gerekir. F10 BIOS'u yükle yani güncelle düzelecektir.

Pardon şimdi öğrendim USB bellek ile güncelleştirme yapılacakmış

Son düzenleme:
Dur dur. Öyle olmaz o BIOS güncelliyorsun boş USB bulacaksın o dosyayı USB ye boot edip (verilerin gider) takıp bilgisayarı USB den başlatacaksın sonra kuracaksın. Gigabyte'nin o anakartta programı yoktu sanırım dediklerimi de araştırman lazım burada tek tek anlatamam.

O dosyayı yanlış bir hareket yaparsan anakartın gider bilgisayarcıdan, o da alet edevatı olan; anakarta BIOS yükletmen gerekir.

Dur dur. Öyle olmaz o BIOS güncelliyorsun boş USB bulacaksın o dosyayı USB'ye Boot edip (verilerin gider) takıp bilgisayarı USB'den başlatacaksın sonra kuracaksın. Gigabyte'nin o anakartta programı yoktu sanırım dediklerimi de araştırman lazım burada tek tek anlatamam.

O dosyayı yanlış bir hareket yaparsan anakartın gider bilgisayarcıdan, o da alet edevatı olan; anakarta BIOS yükletmen gerekir.

Usta boş USB var Boot Rufus ile yapılıyor diye biliyorum forumlarda format gibi BIOS ayarlarından USB ile başlatmamız gerektiğini söylüyorlar. Böyle mi yapayım?

Pentium E6600 işlemcim var yük altına soktum her şeyi yaptım ama 1, 15-1, 17 bu iki değer arasında oluyor hızı. Lütfen güç seçenekleri vs. şeyleri söylemeyin hepsini denedim Intel SpeedStep ayarlarını da BIOS'ta bulamadım nasıl bulurum O'nu da söylerseniz çok mutlu olurum. Geçen işlemcimi arkadaşımın anakartına taktım o'nda yük altında olunca hızı yükseliyordu onun işlemcisini (E2180) benim anakartıma taktığımda işlemcinin verdiği hız değerlerinin altındaydı işlemci 2 GHz olmasına rağmen benim anakartımda 0,99 GHz'nin ne yukarısına çıkıyor ne de altına iniyordu. Sorunun anakartın eski olmasından kaynaklandığını sanmıyorum çünkü arkadaşımın anakartı da benimki kadar eski sayılır. Benim tahminim anakart ile ilgili bir ayar yapmam gerektiğinden yana yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart: Gigabyte GA-81945GZMe-rh
İşlemci: Intel Pentium Dual-Core E6600 @3, 33 GHz.
Anakartınız maksimum 800 MHz FSB desteklediğinden dolayı 1066 MHz FSB'li bir işlemciyi tam hızında çalıştıramaz. O anakarta takılabilecek en iyi ve en kararlı işlemci 800 MHz FSB'li Core2Duo e4700'dür. Ancak o anakarta çok yatırım yapmanızı önermem. Piyasadan ucuza bulabiliyorsanız Core2Duo E4xxx serisi işlemci alabilirsiniz.

Anakartınız maksimum 800 MHz FSB desteklediğinden dolayı 1066 MHz FSB'li bir işlemciyi tam hızında çalıştıramaz. O anakarta takılabilecek en iyi ve en kararlı işlemci 800 MHz FSB'li Core2Duo E4700'dür. Ancak o anakarta çok yatırım yapmanızı önermem. Piyasadan ucuza bulabiliyorsanız Core2Duo e4xxx serisi işlemci alabilirsiniz.

Sağ ol usta yarın halledeceğim o işi.

Yeni konular

Geri
Yukarı