Pentium N3000 ve 4 GB RAM için Lubuntu mu? Xubuntu mu?

Ben de Xubuntu tavsiye ederim. Lubuntu 18.04'den önceki sürümlerini severdim ama sonradan bozdu.
Yalnız tek kötü yanı Lubuntu boşta 200-200 tüketirken Xubuntu 400-500. Ama pek sıkıntı çıkaracağını sanmam
Ben Linux Mint Xfce önereceğim. Pek tabii Xubuntu'da kullanabilir.

O normal Xfce'lere göre bariz bir şekilde çok CPU ve RAM harcıyor. 800'e yakın RAM harcıyordu sanırsam. İşlemcisi daha iyi olsaydı önerebilirdim.

Bir arkadaşıma Linux önerdim o da denemek istedi. Sistemi için en iyi dağıtım sizce hangisi? Xubuntu mu Lubuntu mu? Hafif bir dağıtım lazım.

Sistem:
4 GB RAM
Pentium N3000 (Pek hatırlamıyorum)
Lubuntu 18.04'ten sonra LXQt masaüstü ortamına geçiş yaptı ve hala stabil değil. Xubuntu 4 GB RAM için gayet yeterli hatta KDE de kullanılabilir. Xubuntu alternatifi isterseniz Xebian da güzeldir deneyebilirsiniz.

Lubuntu 18.04'ten sonra LXQt masaüstü ortamına geçiş yaptı ve hala stabil değil. Xubuntu 4 GB RAM için gayet yeterli hatta KDE de kullanılabilir. Xubuntu alternatifi isterseniz Xebian da güzeldir deneyebilirsiniz.
KDE kullanması sıkıntılı. Çünkü KDE biraz da işlemci isteyen bir dağıtım. Bir de çok fazla animasyon falan derken sistemi fazla kullanıyor. Ben de buna benzer bir sistem ile KDE kullanmıştım biraz yavaş çalışıyor.

İşlemci biraz sıkıntı ama sanki Mint Cinnamon veya Mate de kullanılabilir gibi. Ben buna benzer bir sistemde (işlemci daha iyiydi) Mint Cinnamon kullandım uzun süre. Herhangi bir sıkıntısı yoktu.

Yeni konular

Geri
Yukarı