Performans düşüşü kaynağını bulma

Efe Burhan

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Çok genel bir soru sormak istiyorum performans kaybı SSD veya PSU'dan kaynaklı olabilir mi? Geçenlerde bilgisayarımı açayım demiştim açılırken PSU'dan ses geldi (motor sesi gibi).sonra aç kapa yaptım düzeldi ama arada sırada gene oluyor. Ama performans kaybı önceden de vardı belki çok önceden oluşan bir hataydı bilemem. Sonra merak ettim SSD sağlığımı. SSD sağlığım %83'e düşmüş Smart verilere baktım pek bir şey görünmüyor gibiydi. Sonra "Crystaldiskmark testi yapayım. Okuma hızım kabullenebilir ancak yazma hızım bayağı düşmüştü. Artık SSD, SSD değil HDD olmuştu, neyse cuma günü garantiye almaya gelecekler umarım sorun kaynağını bulabilirler.

Sistemim;

MSI Radeon RX 580 Armor 8G OC 8 GB GDDR5 256Bit.

AMD Ryzen 5 1600 soket AM4 3.4GHz - 3.6GHz 16MB 65W 14nm.

MSI B450M PRO-vdh Plus 3466MHz(oc) DDR4.

G.Skill 8 GB (1x8gb) Ripjaws V kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35v Single RAM.

Toshiba TR200 480GB 555/540MB/s SATA3 2.5" 3D NAND SSD TR200-25SAT3-480G

Son düzenleme:
Arkadaşlar selam. Çok genel bir soru sormak istiyorum performans kaybı SSD veya PSU'dan kaynaklı olabilir mi? Geçenlerde bilgisayarımı açayım demiştim açılırken PSU'dan ses geldi (motor sesi gibi).sonra aç kapa yaptım düzeldi ama arada sırada gene oluyor. Ama performans kaybı önceden de vardı belki çok önceden oluşan bir hataydı bilemem. Sonra merak ettim SSD sağlığımı. SSD sağlığım %83'e düşmüş Smart verilere baktım pek bir şey görünmüyor gibiydi. Sonra "Crystaldiskmark testi yapayım. Okuma hızım kabullenebilir ancak yazma hızım bayağı düşmüştü. Artık SSD, SSD değil HDD olmuştu, neyse cuma günü garantiye almaya gelecekler umarım sorun kaynağını bulabilirler.

Sistemim;

MSI Radeon RX 580 Armor 8G OC 8 GB GDDR5 256Bit.

AMD Ryzen 5 1600 soket AM4 3.4GHz - 3.6GHz 16MB 65W 14nm.

MSI B450M PRO-vdh Plus 3466MHz(oc) DDR4.

G.Skill 8 GB (1x8gb) Ripjaws V kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35v Single RAM.

Şimdi o birazda oyuna bağlı ama Single Channel RAM'lerde yapabilir. Ama oyunların yazma hızı kullanacağını düşünmüyorum. Muhtemelen PSU düşük voltaj veriyordur sistemde ona göre kendini ayarlıyor olabilir. PSU Watt değeri ve sertifikası var ise yazar misin(80+).

Şimdi o birazda oyuna bağlı ama Single Channel RAM'lerde yapabilir. Ama oyunların yazma hızı kullanacağını düşünmüyorum. Muhtemelen PSU düşük voltaj veriyordur sistemde ona göre kendini ayarlıyor olabilir. PSU Watt değeri ve sertifikası var ise yazar misin(80+).

Evet 80+ Sertifikalı, Watt değerlerim ise 70-80 falan oluyor.

SSD'nin %25 / %30'luk bölümünü boş bırakmalısınız ki ömrü kısalmasın. Ayrıca bilgisayarınızı her düzgün kapatmadığınız da, elektrik kesintisi, kısa devre olduğunda bozuk sektör üretir ve çabuk arızaya sebebiyet verir.

80+ sertifikasının olup olmaması tek önemli etken değil PSU'nun ve SSD'nin modeli nedir? Ayrıca PSU 12v kanalından kaç Watt veriyor o da önemli.

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın PSU'ya bakmak için biraz uğraştımda.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    202,6 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı