Performans için SSD mi RAM mı yükseltilmeli?

Hocam, bütçenizi net bilmiyorum ama ikisini de tercih etmeniz çok daha iyi olur haliyle.
Çünkü sizin ihtiyacınız olan RAM'ler ucuz gibi.
Örneğin;

Yanına birde SSD alırsınız.
Ancak bütçenizi net bir şekilde belirtirseniz, 60GB-120GB-240GB-500GB vs. gibi depolama kapasitelerini barındıran SSD'ler önerebiliriz.
İçerisine oyun vs. yüklemeyecekseniz, 120GB SSD + 2 GB RAM sizin için çok iyi olur.

Amacım oyun değil arkadaşlar oyundaki performansı artırmaya çalışmıyorum. Daha çok rutin işler için kullanacağım. Artık laptop çok yavaşladı, bende performansını en azından hızını artırmak için geliştirme yapmaya karar verdim. Ram ve SSD'yi aynı anda almayı düşünmüyorum. Hangisi işimi görecekse onu almayı düşünüyorum. Windows 10'u kuracağım ve rahat bir şekilde çalışabilecek duruma gelmesini istiyorum.

@Aslan Kaan Şahin senin durumunda 50/50 ikisi de. Ancak kullandığın tarz dizüstü bilgisayarlarda eminim açılış kapanış bile çok ağırdır. Dizüstünün açılıp kapanması bile 5 dakika sürüyorsa 4 GB RAM farketmeyecektir biliyorsun, ağır HDD rahmet okutur. SSD yüzeysel hızlanmada çok işine yarar, bilgisayarın çok kısa sürede açılması, klasörler arası gezmek hatta tarayıcıyı açmak bile. Windows 10 32 bit + SSD güzel bir tercih olacaktır. Hazır SSD takmışken sistemin rahatlaması için 4 GB RAM de takarsan ileride çok güzel olur.

@Aslan Kaan Şahin senin durumunda 50/50 ikisi de. Ancak kullandığın tarz dizüstü bilgisayarlarda eminim açılış kapanış bile çok ağırdır. Dizüstünün açılıp kapanması bile 5 dakika sürüyorsa 4 GB RAM farketmeyecektir biliyorsun, ağır HDD rahmet okutur. SSD yüzeysel hızlanmada çok işine yarar, bilgisayarın çok kısa sürede açılması, klasörler arası gezmek hatta tarayıcıyı açmak bile. Windows 10 32 bit + SSD güzel bir tercih olacaktır. Hazır SSD takmışken sistemin rahatlaması için 4 GB RAM de takarsan ileride çok güzel olur.
64 bit kurarsam ne farkı olur?

Windows 10 kullanıyorsanız ikisini yapmazsanız takılmalardan kurtulamazsınız. Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız ram daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı