PES 13 abartıldı mı?

Evet abartıldı çünkü sonrasında çıkan 14 o kadar kötüydü ki insanlar ona göre "masterpiece" sayılabilecek 13'e yöneldi yeniden. PES 13'ün FIFA oyunlarına göre kolay ve gerçekçilikten uzak oluşu da bunda pay sahibi olabilir. 1-2 saat oyun oynamaya gelen insanların çoğu eğlence arıyor, gerçekçilik falan değil. PES 13'de bunu fazlasıyla sağlıyordu.

Yılların efsanesi. Üzerinden 10 yıl geçti ama hala yaması yapılan plastation Cafe'lerde oynanan bir oyun, pes 13. futbolun ve Türkiye'nin en iyi olduğu zamanlar, ben bu zamanları yaşayamadım PES 13'ü oynadığımda ben 5 yaşında idim, şimdi bilgisayarımda hala var ve oynuyorum. Şimdi sorumu sorayım, sizce PES 13 çok mu abartıldı yoksa bu ilgiyi hak ediyor mu?

Pes serisinin en çok beğenilen ve modlanan oyunu aslında abartılmadı şu an bile olsa gider 20 GB'lık mod kurar oynarım. Bu modlarda ayrıca oynanışa da etkisi olduğu için robotik bir mekaniği yok. Sevilmesinin sebebi bütün pes serisinde mekanik neredeyse aynı gol mekaniği de değişkenlik gösteriyor. Pes 11,12 de mesela orta+kafa gol var, 13 de orta açıp gol atmak biraz daha zor çünkü yapay zeka buna izin vermiyor uzaktan şut ve sol/sağ kanattan bindirip içeri çizgiye katetmek gerek. PES 14ü sevmem çünkü bana çok hızlı geliyor. İşte pes mekaniklerinin değiştine en belirgin olan oyun PES 15 hızlı bir oyun uzaktan şutla kolay gol atılan beceri hareketleri 14'e göre daha stabil yapılan bir oyundur. Bu saydıklarım arasında 13 sevilmesi hem oyuncu hareketlerinde hem de şut mekaniğinde orta seviyede gerçeğe yakındı.

Menü müzikleri, türkçe spiker, neredeyse her sene çıkan güncel kadro yamaları, diğer oyunlarda bulamadığım kendine has oynanışı ile PS3'te uzun zaman oynamışımdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı