Çözüldü PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emmmmmre

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 RAM.
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12GB GDDR6 192
Anakart
MSI B550M Pro AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz
Herkese merhaba, son birkaç gündür durduk yere özellikle bilgisayarı kapatırken PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası alıyorum. Tek seferliktir diye düşünüp müdahale etmedim. Ama bugün araştırdığımda WinDbg Preview aracılığıyla analiz yaptım ve ntkrnlmp.exe hatası aldım. Memtest86 ile RAM testi yapacaktım. Ama önce danışmak istedim. Belki ondan önce yapmam gereken şeyler vardır diye. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

WD 2TB Blue 256MB 5400RPM 3.5" SATA 3.0 hard disk.
Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

Çözüm
Mavi ekranlardan dört tanesinde PFN_LIST_CORRUPT (4e) var.
Bir tanesinde ise VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR (119) var.

PFN_LIST_CORRUPT hatasında genelde direkt RGB Fusion uygulamasına bakıyoruz.
Bu dört mavi ekranda sadece birinde RGB Fusion çalışırken mavi ekran almışsınız.
Kod:
PROCESS_NAME:  RGBFusion.exe

Diğer üçü ise GCC.exe çalışırken alınmış. Tam olarak ne olduğunu çözemedim bu .exe dosyasının. Bir çeşit kütüphane gibi duruyor.
Kod:
PROCESS_NAME:  GCC.exe

PFN_LIST_CORRUPT için ilk etapta RGB Fusion uygulamasını kaldırın lütfen.

VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR için ise NVIDIA ekran kartı sürücünüzü güncellemenizi tavsiye edeceğim çünkü 25 Nisan 2023'ten kalma bir sürüm kullanıyorsunuz.

Rich (BB code):
    Image path: \SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\nv_dispig.inf_amd64_19f3764f95906f94\nvlddmkm.sys
    Image name: nvlddmkm.sys
    Browse all global symbols  functions  data
    Timestamp:        Tue Apr 25 21:16:05 2023 (644818E5)

Son olarak, RGB Fusion ve PFN_LIST_CORRUPT ilişkisi ile ilgili bilgi edinmek için:

Technopat: "PFN_LIST_CORRUPT" mavi ekran hatası
Reddit: RGB fusion 2.0 causing "PFN_LIST_CORRUPT" bluescreen.
Minidump dosyalarınızı paylaşın.

Minidump dosyalarınızı paylaşın.

Oldu mu?

Bu dört mavi ekranda sadece birinde RGB Fusion çalışırken mavi ekran almışsınız.
Kod:
PROCESS_NAME:  RGBFusion.exe

Diğer üçü ise GCC.exe çalışırken alınmış. Tam olarak ne olduğunu çözemedim bu .exe dosyasının. Bir çeşit kütüphane gibi duruyor.
Kod:
PROCESS_NAME:  GCC.exe

VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR için ise NVIDIA ekran kartı sürücünüzü güncellemenizi tavsiye edeceğim çünkü 25 Nisan 2023'ten kalma bir sürüm kullanıyorsunuz.

Rich (BB code):
    Image path: \SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\nv_dispig.inf_amd64_19f3764f95906f94\nvlddmkm.sys
    Browse all global symbols  functions  data
    Timestamp:        Tue Apr 25 21:16:05 2023 (644818E5)

Son olarak, RGB Fusion ve PFN_LIST_CORRUPT ilişkisi ile ilgili bilgi edinmek için:

Çözüm

Kod:
PROCESS_NAME: RGBFusion.exe

Kod:
PROCESS_NAME: GCC.exe

Rich (BB code):
 Browse all global symbols functions data.
 Timestamp: Tue Apr 25 21:16:05 2023 (644818E5)

Anladım konuyla alakalı mı bilmiyorum ama şöyle bir durum yaşandı dump dosyalarını hazırlarken Kaspersky trojan virüsü tespit etti ve internetten baktığım kadarıyla mining yapıyormuş zaten bilgisayarım son günlerde çok ısınıyordu ve yavaş çalışıyordu bununla alakalı bir durum olabilir mi? Gcc ise ekran kartı markası olan Gigabyte'nin uygulaması kaldırabilirim fakat bu virüs için ne yapabilirim illa format mı atmam gerek?

Evet bir ihtimal virüsle de alakalı olabilir, RAM'de izinsiz oynamalar yapmış olabilir.

GCC.exe için burada virüs yazıyor ama her gcc.exe aynı değil demek ki.

Genelde Kaspersky ile tarama ve temizleme yeterli ama ben virüs bulaştığı zaman her ihtimale karşı format atarım.

Geri
Yukarı