Phankteks Eclipse P500a kasalı sistem toplama

XTİMURX

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Daha önce yaşadığım i9 10900 yük altında 100 derece oluyor konusundaki gibi bilgisayarımda ısınma problemi mevcut. Şu anki kasamın eski model ve fazla hava almayan bir yapısı (ekte görüntüsü mevcut) olduğu sebebiyle kasa ve soğutma sistemlerimi güncellemek istiyorum.

Sistem özelliklerim;
Anakart:
PRIME H510M-K|Motherboards|ASUS Global
İşlemci: Product Specifications
RAM: Kingston DDR4 32 GB (16x2)
Ekran kartı: Overview GeForce GTX 970 GAMING 4G
Not: ekran kartı bütçe toplanınca GeForce-RTX-3070-GAMING-X-TRIO ile değişmesi planlanıyor.

Bu doğrultuda
Kasa: Phankteks Eclipse P500A Temperli Cam Mesh Ön Panel Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası (Rehber: Kasa Tier List konusundan seçildi)
Fanlar: Phanteks PH-F140SK 140mm D-RGB PWM Kontrollü Kasa Fanı 3lü Paket
Hava soğutma: Scythe Ninja 5 AMD ve Intel Uyumlu Çift Fanlı İşlemci Soğutucu
Termal macun: Phanteks PH-NDC İkili Termal Macun

Olarak ürünleri sepetime ekledim. Kasa dışındaki ürünlerde fiyat / performans olarak önerilere açığım. Sıvı soğutma yerine hava soğutma tercihimdir.
Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• kasa içi.jpg
    kasa içi.jpg
    139,5 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bütçeniz varsa bu ürünü tavsiye ederim, Phanteks bütünlüğü bozulmamış olur.

Ek olarak P500A'yı direkt DRGB modeliyle satın alırsan daha mantıklı. Daha ucuza ekstradan LED şerit de edinmiş oluyorsun.

Eğer bütçeniz varsa bu ürünü tavsiye ederim, Phanteks bütünlüğü bozulmamış olur.

Ek olarak P500A'yı direkt DRGB modeliyle satın alırsan daha mantıklı. Daha ucuza ekstradan LED şerit de edinmiş oluyorsun.

Teşekkür ederim. Kasanın mümkünse RGB olmayanını tercih edecektim. Konuda belirttiğim RGB'siz kasaya Phanteks PH-F140SK 140mm D-RGB PWM Kontrollü Kasa Fanı 3lü Paket takmamın bir anlamı var mıdır ? RGB'si çalışır mı?

Soğutucuya gelince sıvı ve hava arasında pek fark olmadığı söyleniyor. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ? İşlemci fazlasıyla ısınan bir model bu sebeple düzgün bir soğutma lazım haliyle.

Teşekkür ederim. Kasanın mümkünse RGB olmayanını tercih edecektim. Konuda belirttiğim RGB'siz kasaya Phanteks PH-F140SK 140mm D-RGB PWM Kontrollü Kasa Fanı 3lü Paket takmamın bir anlamı var mıdır ? RGB'si çalışır mı?
Benim attığım modelde 3x140mm DRGB fan, 1 tane DRGB LED şerit ve kendi DRGB kontrolcüsü bulunuyor. Senin attığın P500A + harici 3x140mm DRGB fan seti 2600-2650 TL gibi bir fiyata geliyor ve 1 tane DRGB LED şerit eksik olmuş oluyor. Benim attığımı alırsan ekstra olarak hem 1 tane DRGB LED şerit satın almış oluyorsun hem de 200 liran cebinde kalmış oluyor.
Soğutucuya gelince sıvı ve hava arasında pek fark olmadığı söyleniyor. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz? İşlemci fazlasıyla ısınan bir model bu sebeple düzgün bir soğutma lazım haliyle.
Eğer performanslı bir sıvı soğutma alırsan fark ediyor. Mesela benim attığım model oldukça kalitelidir. 6 yıl garantili ve Halos DRGB fan çerçeve setiyle birlikte geliyor. Normalde bu sıvı soğutmanın Halos DRGB fan çerçeve seti 200-300 TL, sıvı soğutmanın kendisi de 1700-1800 TL. İkisini birlikte 1460 TL'ye alabiliyorsun. İçinden termal macun da çıkıyor, kısacası bedava fiyat.

Benim attığım modelde 3x140mm DRGB fan, 1 tane DRGB LED şerit ve kendi DRGB kontrolcüsü bulunuyor. Senin attığın P500A + harici 3x140mm DRGB fan seti 2600-2650 TL gibi bir fiyata geliyor ve 1 tane DRGB LED şerit eksik olmuş oluyor. Benim attığımı alırsan ekstra olarak hem 1 tane DRGB LED şerit satın almış oluyorsun hem de 200 liran cebinde kalmış oluyor.

Eğer performanslı bir sıvı soğutma alırsan fark ediyor. Mesela benim attığım model oldukça kalitelidir. 6 yıl garantili ve Halos DRGB fan çerçeve setiyle birlikte geliyor. Normalde bu sıvı soğutmanın Halos DRGB fan çerçeve seti 200-300 TL, sıvı soğutmanın kendisi de 1700-1800 TL. İkisini birlikte 1460 TL'ye alabiliyorsun. İçinden termal macun da çıkıyor, kısacası bedava fiyat.

Teşekkür ederim öneriniz için. 3 Fanlı Lian Li Galahad 360 Siyah RGB İşlemci Sıvı Soğutucu model ürünü almaya karar verdim. Fanlar ve PSU hakkında aklıma takılan birkaç soru var.

FSP'nin Hydro PTM PRO model PSU'su bulunuyor. Sanırım kasaya uyar.

Fanlar içinse anakart (PRIME H510M-K|Motherboards|ASUS Global) üzerinde 2 adet (CPU ve CHA) giriş mevcut. Bu durumda 3 adet ön fan, 3 adet sıvı soğutma fanı, 1 adet pompa fanı ve 1 adet egzoz fanını nasıl bağlayabilirim? Nasıl bir fan çoklayıcı almalıyım? İlk defa kendim toplayacağım PC'yi.

Galahad 360'ın içerisinden 3'lü çoklayıcı çıkıyor. Onu direkt CPU_FAN portuna takacaksın. Pompa kablosunu da PUMP_FAN portuna takacaksın. RGB bağlantısı için de çoklayıcı çıkıyor; fanların ve pompanın RGB'sini o çoklayıcı yardımıyla birbirine bağlayıp sonrasında anakartında ARGB portu varsa oraya takacaksın.

Galahad 360'ın içerisinden 3'lü çoklayıcı çıkıyor. Onu direkt CPU_FAN portuna takacaksın. Pompa kablosunu da PUMP_FAN portuna takacaksın. RGB bağlantısı için de çoklayıcı çıkıyor; fanların ve pompanın RGB'sini o çoklayıcı yardımıyla birbirine bağlayıp sonrasında anakartında ARGB portu varsa oraya takacaksın.

Anakart üzerinde Pump_Fan portu bulunmuyor maalesef ki :( Sadece CHA ve CPU mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı