i9 10900 yük altında 100 derece oluyor

XTİMURX

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Aşağıdaki özelliklere sahip bir bilgisayarım var. İşlemciyi alalı 6 ay oldu. 3 gün önce bilgisayar aniden kapanıp evde sigorta attı. Sonuç olarak Corsair TX850W marka PSU yandı. Bilgisayar ve PSU düğmesi kapalıyken bile bu PSU'ya kabloyu bağladığımda evdeki sigorta atıyordu.

HYDRO PTM PRO model PSU ile değiştirdim. Termal macun kurumuştu değiştirdim. Sonuç olarak aşağıdaki özelliklere sahip bir bilgisayarım oldu.
Anakart: PRIME H510M-K|Motherboards|ASUS Global
İşlemci: Product Specifications (stok soğutucu ile birlikte)
RAM: Kingston DDR4 32 GB (16x2) RAM.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 970 4 GB. (Sistemdeki en düşük parça)

Sorun şu ki, işlemci sıcaklığı boştayken 50-60 derecelerde, yük halindeyken ise 100 derecelere kadar çıkıyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünü aldım işlemci ve ekran kartı kullanımını göstermek için. CPU-Z'yi açayım dedim ve bilgisayar kilitlenip bir süre sonra kapandı.

Yarın, Thermaltake çift fanlı kule tipi soğutucu takacağım bilgisayara. Kasanın önüne de ek bir fan ekletip temiz havanın öncen girmesini ve arkadaki egzoz fandan çıkmasını sağlayacağım.

Sorunu nasıl çözebilirim? Bu kapanmaların sebebi nedir? 6 aydır (işlemciyi taktığımdan beri) sıcaklık değerlerine hiç bakmadım. Belki de 6 aydır en üst eşiklerde seyrediyordu ve en sonunda PSU'nun yanmasıyla sonuçlandı.

Not: Sıvı soğutma ya da yeni ekran kartı alacak kadar bütçem yok şu an. En olmadı yeni kasa (her tarafında fanların olduğu) ya da farklı bir kule tipi soğutucu alabilirim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-12-23 235530.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-12-23 235530.jpg
    233,7 KB · Görüntüleme: 101
Kule tipi soğutucu aldıktan sonra konuyu güncelleyebilir misin? i9-10900 gibi canavar bir işlemcide i3 ile aynı stok soğutucu kullanılırsa başka bir şey beklenemez, bir de intel, genel olarak sıcacık çalışıyor kendi işlemcileri. Yeni soğutucunun sorununu çözeceğini düşünüyorum.

Bir önceki PSU'n oldukça kaliteli ve yeterinden fazla kapasitedeymiş, yeni aldığın da, maşallah 1200W 80+ Platinum yani... Ne diyeyim.
Ama işlemci sıcaklığının veya düz orantıyla tırmanan güç tüketiminin PSU arıza sebebin olduğunu hiç sanmıyorum. İşlemcin ve ekran kartın toplan 515W güç tüketiyor, maksimum yükte.

Güç kaynağını işlemcinin yakabileceğini düşünmüyorum, 10900 de güç tüketimi bakımından kötü bir işlemci değil. Stok fan bile olsa bu yükte o sıcaklıklara ulaşması normal gelmedi. Görselden gördüğüm kadarıyla ekran kartın da %85 yüke rağmen 74 dereceleri görmüş, belli ki kasan soğutma bakımından zayıf bir model. Ön tarafa fan ekleyip, kule tipi soğutucu ile sıcaklıkları takip et.

Yeni soğutucu takınca konuyu guncelleyebilir misin bende sıvı soğutma ile boşta 65 derece alıyorum mecburen işlemcinin frekansını 2.5GHz yaparak çözdüm geçici bir süreliğine.

İşlemci ısınan bir model ve anakart bayağı fazla besleme kabiliyetine sahip bir anakart. Elimde var ve iyi soğutucu varsa elindeki işlemciyi tam manada kullandırır. Haliyle anakartta MOSFET soğutucusu yok ama faz sayısı bile çok fazla güç sağlamasını sağlıyor. Haliyle ısınıyor. Ben kule tipi ile 170W civarını anca zapt ediyordum. Haliyle baktı e abi ben sıcacık çalışıyorum gerek yok ben 3.4 3.5 GHz hızına düşüyorum hadi eywallah diyerek 125W tüketiyordu. E senin işlemci daha fazla aç olduğu için ham ham işlemci gücü çekiyor. Haliyle ısınıyor. O güç kaynağının biraz düşüğünü alıp iyi sıvı soğutma alabilirdiniz.

İşlemci değil barbekü mübarek. 😊 sıvı soğutma şart bu işlemcilerde. Anakartın faz cıkışları da yetersiz kalıyor olabilir ayrıca.

Faz çıkışı yetersiz kalması imkansız çünkü yanlış hatırlamıyorsam 7 ya da 9 tane faz vardı diye hatırlıyorum. Ve bende 200W'a kadar iyi besliyordu. Ama ısındığından 125W a düşünüyordu kendisini.
Ne 7 ne 9 muş. 8 tane varmış.

Faz çıkışı yetersiz kalması imkansız çünkü yanlış hatırlamıyorsam 7 ya da 9 tane faz vardı diye hatırlıyorum. Ve bende 200W'a kadar iyi besliyordu. Ama ısındığından 125W a düşünüyordu kendisini.
Ne 7 ne 9 muş. 8 tane varmış.
i9 icin 14 faz cikisli anakartlar oneriliyodu diye biliyorum.

Kule tipi soğutucu aldıktan sonra konuyu güncelleyebilir misin? i9-10900 gibi canavar bir işlemcide i3 ile aynı stok soğutucu kullanılırsa başka bir şey beklenemez, bir de Intel, genel olarak sıcacık çalışıyor kendi işlemcileri. Yeni soğutucunun sorununu çözeceğini düşünüyorum.

Bir önceki PSU'n oldukça kaliteli ve yeterinden fazla kapasitedeymiş, yeni aldığın da, maşallah 1200W 80+ Platinum yani... Ne diyeyim.
Ama işlemci sıcaklığının veya düz orantıyla tırmanan güç tüketiminin PSU arıza sebebin olduğunu hiç sanmıyorum. İşlemcin ve ekran kartın toplan 515W güç tüketiyor, maksimum yükte.

Yeni soğutucu takınca konuyu guncelleyebilir misin bende sıvı soğutma ile boşta 65 derece alıyorum mecburen işlemcinin frekansını 2.5GHz yaparak çözdüm geçici bir süreliğine.

Herkese merhaba,

Ortalama 4.5 saat boyunca kullanımım sonucunda yük altındayken yaklaşık 85 derece gördüm. Bu süre boyunca da kapanma yaşamadım. Boştayken de yaklaşık 40 dereceleri görüyorum.

Çift fanlı Thermaltake kule tipi soğutucu taktırdım.
Kasanın arkasında sıcak hava tahliyesi için fan mevcut.
Kasanın önüne de içeri hava üfleyen ekstra bir fan taktırdım. Maalesef daha fazla fan için yer bulunmuyor.

Ekran görüntüsü oyunun (Elder Scrolls Online) başlarında aldığım değerler. Zamanla 85 civarına çıkıp oralarda gezinmeye başlıyor. Cyberpunk 2077'de de benzer değerleri alıyorum.

Dosya Ekleri

• 20211224231600_1.jpg
    20211224231600_1.jpg
    396,6 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Yukarı