Phanteks Eclipse G500a kasaya Arctic Liquid Freezer II - 420 ARGB uyar mı?

a.cihangir

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 7 5700X
Inno3D Rtx 4070 Ichill x3 O.C.
GSKİLL RİPJAWS 3600 MHz Cl 18 DDR4 4*8 GB
Asus Rog Strix B550*F Gaming WIFI II
Samsung 980 Pro 1 tb Pci-e 4*gen4 ssd
Samsung Evo 870 1 tb SATA SSD
Dark maxima V20
kasa fanları 3*120mm akasa viper
Snowman T6 ultra (çift fanı silverstone airblazer 12r)
Gamepower ursa
Gamepower kizaru kulaklık
Steelseries Apex Pro Tkl
Lg 27GN600-b
İleride işlemcimi 7800x3D ya da 7900x3D olarak değiştireceğimden dolayı doğruluğuna bilmemekle birlikte 420 mm boyutunda bir sıvı soğutucunun işlemcimi daha serin çalıştıracağını düşündüğüm için bu linkteki ürünü ve yanına da bu kasayı almayı düşünmekteyim.

Tabii bununla birlikte kasayla uyum sorunu gündeme gelmekte ve alacağım parça hali hazırdaki kasama uymamakta. Nasıl olsa kardeşime de yavaştan sistem dizdiğim için ona elimdeki kasayı vereceğimden yeni bir kasa almak benim için sorun değil. Burada esas nokta bütçemi çok zorlamadan ileride geçeceğim sisteme de elimdeki sisteme de uyum sağlayıp ilerideki sistemin ısınma problemini tamamiyle ortadan kaldırmak. Kasa için bütçem taş çatlasın 5000₺, sıvı soğutma için 6000₺. İleride alacağım işlemcinin Lian Li ghalad 360 ile oyunlarda 73 derece gibi bir sıcaklıkta çalıştığını gördüm. Şu anki 5700X'üm 56 dereceye çıktığında çok diyorum. 60 derece üstü benim için kabullenmesi zor bir sıcaklık.

Değerli bilgili arkadaşlarım böyle bir aratmada sonuç bulamadığım için güzel bir konu olacağını düşünüyorum. Konu içerisinde çok ısınan X3D tabanlı 7000 serisi işlemci, meşhur Phanteks markasına ait büyük bir kasa ve kalınlık ile özdeşleşen -bu sefer gerçekten de araba radyatörü gibi devasa üretilen diyelim- Arctic markası...😀🤪 Sıvı sığutucu öne takıldığında ekran kartı ile sığacak mı oraya? Bu da ayrı bir soru.
Haa, derseniz ki "ya ne tatana yaptın sistemin alakasız, saçma olmuş, zoru oynuyorsun" tek tek her fikri belirtmeniz hoşuma gider, sadece ben değil herkes bilgilenmiş olur. En azından forum renkli bir konuya sahne olur.

Sizlere şu anki sistemimi takdim edeyim;

• ASUS B550-P Gaming Wi-Fi II.
  • AMD Ryzen 7 5700X.
  • INNO3D RTX 4070 ichill X3.
  • MSI MPG A850G 850W PSU.
  • G.Skill Ripjaws CL18 3600 4*8 GB.

Konuyu yanlış saatte açtım sanırım. Evet, fikir ve önerileriniz neler?

Bu boyutta fanı üste takabilmek için başka kasa önerisi olan var mı?

Alternatif olarak Lian Li lancool 3 ve Cooler Master HAF 700 EVO modelleri var.

Araştırarak edindiğime göre çıkarımlarım;

Haf 700 evo

+ Üstte 2*360 fan ya da 420mm AİO desteği
+ Önde 420 mm radyatör desteği
+ Yapboz gibi kasa. Üstü sökülebilmesi çok iyi
Ön tarafta led ekran ve sıcaklık veya kullanım yüzdesi gösterme
+Gözle görülür şekilde kasa içi de geniş anakartın konumu da iyi. Thickness kaç cm diye bakmaya gerek yok.
-Stokta yok
-Düz 700 modeli olan sitelerde muadillerinden iki katı pahalı.

Lancool 3

+ Üstte ve önde 420mm AİO desteği
+ Muadillerine göre Gpu soğutma başarısı
-cpu soğutma konusunda 700 evo gibimuadillerinden zayıf
-Tasarımı zayıf yan cam alanı küçük psu bölmesi çirkin gözüküyor.
-Önde 3*140mm fan olmasına karşın 3*120mm performansı sunuyor

Phanteks G500a

+Üstte 420mm AİO desteği 70 mm thickness 360 mm için sorunsuz
- Üste 420mm olmasına karşın thickness 70mm bazı anakartlar için problem
+ Tasarım güzel rgb detaylar mevcut
+ Soğutma performansı lancool 3'e göre cpu için 4 derece daha serin
- Kasa iç hacmi lancool 3'den daha küçük.
- Ön AİO desteği 320mm

Son düzenleme:
sonuç ne oldu hangi kasayı aldın, sıcaklık değerlerin nedir? ayrıca Phanteks G500a hakkında, üste 420mm sıvı soğutucu sorun çıkartır mı? arka egzoz fanı 140mm olur mu önde de 140mm 3 adet fan varken?

sonuç ne oldu hangi kasayı aldın, sıcaklık değerlerin nedir? ayrıca Phanteks G500a hakkında, üste 420mm sıvı soğutucu sorun çıkartır mı? arka egzoz fanı 140mm olur mu önde de 140mm 3 adet fan varken?
Cevap gelmeyince almadım. Şuan işlemciden memnun değilim. 5700x işlemcim 1080p çözünürlükte rtx 4070 ekran kartımı besleyemiyor drop yiyorum. Dark maxima v20 kasamda lian li ghalad 360 uni fan sl takılıyken 2K çözünürlükte işlemci 65°, %60 kullanım ve ekran kartı 71°, %95 kullanımı ile çalışıyor.
Dragos kasa ve Phanteks nv7 kasa seçeneklerini de düşünüyordum şekli güzel olduğu için ama soğutma performansını bilmiyorum. Bu forum ölmüş. Artık insanlar aktif değil. Yorum ve görüşler paylaşılmıyor.

Dragosa gerek var mı bilemedim Phanteks kasa cidden güzel duruyor araştırdığım kadarıyla kötü diyen yok. Phanteks G500a sana gayet yeterli gibi tabii işlemciyi değiştirmen lazım gibi gözüküyor. O ekran kartını 5600 destekliyor diye biliyordum 5700 daha mı kötü acaba bilemedim

Dragosa gerek var mı bilemedim Phanteks kasa cidden güzel duruyor araştırdığım kadarıyla kötü diyen yok. Phanteks G500a sana gayet yeterli gibi tabii işlemciyi değiştirmen lazım gibi gözüküyor. O ekran kartını 5600 destekliyor diye biliyordum 5700 daha mı kötü acaba bilemedim
5700x daha üst seviyede. Ben 1080p de akıcı oynamak istiyorum ama sürekli drop yemekten oynayamıyorum. Derdini çözemedim. Kafamda deli sorular. Belki komple intele geçerim. Ve 14700k alırım. Bu yüzden de 420mm soğutucu alırım. Onu da üste takmak isterim. G500a da üste takılmıyor ama evet, güzel kasa. NV7 çok derli toplu ama. Özellikle arkadaki kablo kısmı.

1080p de yiyor olabilirsin 2k ya geçsen drop yemezsin büyük ihtimalle
Çözemediğim bir sorun var 2k da hatta 4k da bile drop yiyorum. Oc dahi yaptım sonuç aynı. Stok single cpu-z 635. Oc hali 670. 5800x den fazla skor alıyor ama drop atıyor. Her parça stres testinde sıkıntısız duruyor ama işlemci oyunda sık sık %100 oluyor ve drop yiyorum. Boşta çalışırken %100 olmuyor. Oyunda %70 lerde geziniyor ama hiç stabil değil.

Cevap gelmeyince almadım. Şuan işlemciden memnun değilim. 5700x işlemcim 1080p çözünürlükte rtx 4070 ekran kartımı besleyemiyor drop yiyorum. Dark maxima v20 kasamda lian li ghalad 360 uni fan sl takılıyken 2K çözünürlükte işlemci 65°, %60 kullanım ve ekran kartı 71°, %95 kullanımı ile çalışıyor.
Dragos kasa ve Phanteks nv7 kasa seçeneklerini de düşünüyordum şekli güzel olduğu için ama soğutma performansını bilmiyorum. Bu forum ölmüş. Artık insanlar aktif değil. Yorum ve görüşler paylaşılmıyor.

Lian li al kesinlikle. 420mm sıvı soğutma takarsın.

Camın alt tarafı çok çirkin olduğu için ilk onu elemeyi düşünüyordum aslında. Cam ne kadar büyükse o kadar şık gözüküyor. Neden Phanteks G500a değil de lian li? Sıvı soğutma hacimleri de aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok şey sunuyor. Ve fiyat.

Geri
Yukarı