İnceleme Philips 242E1GAJ monitör incelemesi

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhabalar. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce İPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşıcam.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.
20201107_114232.jpg

Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMİ kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta.
20201107_114302.jpg

Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer.Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.
20201107_114525.jpg

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki İPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, dust2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.
20201107_114649.jpg

Ek olarak Smartimagine kapalı.
20201107_114714.jpg

Monitörde Freesync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devredışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken Freesync açamıyorsunuz. Yani online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve Freesync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. Youtube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlıcakla kalın.

Evet ben de böyle düşünüyorum fark edilecek düzeyde ghosting olmuyor.
Mprt Level'leri görüntü dışında nasıl bir değişikliğe sebep oluyor bilen var mı?
Detaylı bilgiye sahip değilim ama MPRT ne kadar yüksek olursa ghosting o kadar az oluyor. Ekran parlaklığı da aynı şekilde.

3 Gündür gece gündüz monitör araştırıyordum. Bu incelemeyi yapan arkadaşa öncelikle teşekkür ederim. Karar vermemde çok yardımcı oldu. Monitör bugün elime geçti ve benim beklentilerimi karşıladı. Bu fiyata daha iyi bir 144 Hz ve 1 ms seçeneği ben bulamadım açıkçası. Daha önceki monitörüm de 60 Hz 21 inch Philips'di 7 senedir sorunsuz kullanıyordum hala taş gibi o yüzden bu markayı tercih ettim...Ölü piksel parlama ışık sızması gibi sorunlarla karşılaşmadım. Ghost mevzusu ise benim dikkatimi çekmedi daha dikkatli arkadaşları rahatsız etmiş olabilir. Yorum yapan inceleyen ve karar vermeme yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkürler...

3 Gündür gece gündüz monitör araştırıyordum. Bu incelemeyi yapan arkadaşa öncelikle teşekkür ederim. Karar vermemde çok yardımcı oldu. Monitör bugün elime geçti ve benim beklentilerimi karşıladı. Bu fiyata daha iyi bir 144 Hz ve 1 ms seçeneği ben bulamadım açıkçası. Daha önceki monitörüm de 60 Hz 21 inch Philips'di 7 senedir sorunsuz kullanıyordum hala taş gibi o yüzden bu markayı tercih ettim...Ölü piksel parlama ışık sızması gibi sorunlarla karşılaşmadım. Ghost mevzusu ise benim dikkatimi çekmedi daha dikkatli arkadaşları rahatsız etmiş olabilir. Yorum yapan inceleyen ve karar vermeme yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkürler...
Güle güle kullanın.

Monitörü yeni aldım şimdi mükemmel bir monitör 144 Hz'i ilk defa kullanıyorum ben 60 Hz'le bildiğin işkence çekiyormuşum 😀

Hoparlörü çok çok iyi sesi en sona alınca sanki 4+1 ses sistemi var gibi oluyor, VA panel gayet iyi IPS kadar canlı değil ama yine IPS'ye yakın diyebilirim, ghosting olayı birazcık VA ve IPS panellerde var anlaşılan ona da zaten 1 haftaya göz alışır bir sorun oluşturmaz diye düşünüyorum.

Bir de Rampage 344 diye bir monitör vardı o IPS panel 144 Hz 1 ms idi fiyatıda 1300 TL idi ama ben Philips olmasını tercih ettim 1450 TL'ye aldım, bana daha mantıklı geldi.
Bu incelemeyi açan arkadaşa çok teşekkür ederim karar vermeme fayda sağladı 🙂

Monitörü yeni aldım şimdi mükemmel bir monitör 144 Hz'i ilk defa kullanıyorum ben 60 Hz'le bildiğin işkence çekiyormuşum 😀

Hoparlörü çok çok iyi sesi en sona alınca sanki 4+1 ses sistemi var gibi oluyor, VA panel gayet iyi IPS kadar canlı değil ama yine IPS'ye yakın diyebilirim, ghosting olayı birazcık VA ve IPS panellerde var anlaşılan ona da zaten 1 haftaya göz alışır bir sorun oluşturmaz diye düşünüyorum.

Bir de Rampage 344 diye bir monitör vardı o IPS panel 144 Hz 1 ms idi fiyatıda 1300 TL idi ama ben Philips olmasını tercih ettim 1450 TL'ye aldım, bana daha mantıklı geldi.
Göz kesinlikle alışıyor. Cihazların sorunları konusunda çok pimpirikli biriyimdir. Hatta monitörün ghosting sorununu sıfıra indirmek için 2 gün uğraştım. Sıfıra iniyor mu? Evet ama renkler ve parlaklık kabul edemeyeceğim seviyeye geliyor. Bende konuda ilk paylaştığım ayarları kullanmaya devam ettim. Bazen ghosting i tamamen unuttuğumu fark ediyorum oyun oynarken. Artık sorun olmaktan çıktı benim için.

Hocam ses konusunda pek katılmıyorum size. Müzik dinlemek için pek uygun değil ses kalitesi bakımından. Daha çok film dizi ve gündelik işler için uygun.

Göz kesinlikle alışıyor. Cihazların sorunları konusunda çok pimpirikli biriyimdir. Hatta monitörün ghosting sorununu sıfıra indirmek için 2 gün uğraştım. Sıfıra iniyor mu? Evet ama renkler ve parlaklık kabul edemeyeceğim seviyeye geliyor. Bende konuda ilk paylaştığım ayarları kullanmaya devam ettim. Bazen ghosting i tamamen unuttuğumu fark ediyorum oyun oynarken. Artık sorun olmaktan çıktı benim için.

Hocam ses konusunda pek katılmıyorum size. Müzik dinlemek için pek uygun değil ses kalitesi bakımından. Daha çok film dizi ve gündelik işler için uygun.
Ses konusunda şunu anlatmak istedim;

Benim önceki monitörümde sesi biraz az çıkıodu bu monitöre göre ama ses kalitesi daha iyiydi bu monitörde ise biraz nasıl diyim ses tok gibi geliyo sanki baslı gibi sesi yalın vermiyor gibi yani ama ses şiddeti olarak çok çok iyi buldum ben..

Genel olarak da monitör beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim :)

Ses konusunda şunu anlatmak istedim;

Benim önceki monitörümde sesi biraz az çıkıodu bu monitöre göre ama ses kalitesi daha iyiydi bu monitörde ise biraz nasıl diyim ses tok gibi geliyo sanki baslı gibi sesi yalın vermiyor gibi yani ama ses şiddeti olarak çok çok iyi buldum ben..

Genel olarak da monitör beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim :)
Bu yazdıklarınıza katılıyorum. Şimdi daha iyi oldu :D

Monitör elime 3 gün önce ulaştı. Almadan önce forumlara bakmamıştım, sevdiğim bir abim bana önerdi diye aldım. Ghosting sorunu ile karşılaşınca biraz sinirlendim. İade etmeyi düşünüyordum fakat bu panele sahip monitörlerin genelinde ghosting sorununun normal olduğunu ve biraz bile olsa azaltılabileceğini öğrendim. Hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için, yarın ayarları deneyeceğim. Ve son bir şey, HDMI ile mi bağlamalıyım yoksa Display Port ile mi? Hangisi daha mantıklı ya da bir fark var mı?

Monitör elime 3 gün önce ulaştı. Almadan önce forumlara bakmamıştım, sevdiğim bir abim bana önerdi diye aldım. Ghosting sorunu ile karşılaşınca biraz sinirlendim. İade etmeyi düşünüyordum fakat bu panele sahip monitörlerin genelinde ghosting sorununun normal olduğunu ve biraz bile olsa azaltılabileceğini öğrendim. Hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için, yarın ayarları deneyeceğim. Ve son bir şey, HDMI ile mi bağlamalıyım yoksa Display Port ile mi? Hangisi daha mantıklı ya da bir fark var mı?

Hayırlı olsun aramıza hoş geldin deyim :)

Ghosting olayı IPS ve VA panellerde evet biraz var ama dediğin gibi ayarlardan bunu azaltabilirsin,
Display Port 144 Hz'i verir, HDMI ise en fazla 120 Hz'i verir dolayısıyla ekranda görebileceğin FPS'de o derecelerde olur tabii ekran kartın o FPS seviyelerine çıkabilecek bir kartsa.

Hayırlı olsun aramıza hoş geldin deyim :)

Ghosting olayı IPS ve VA panellerde evet biraz var ama dediğin gibi ayarlardan bunu azaltabilirsin,
Display Port 144 Hz'i verir, HDMI ise en fazla 120 Hz'i verir dolayısıyla ekranda görebileceğin FPS'de o derecelerde olur tabii ekran kartın o FPS seviyelerine çıkabilecek bir kartsa.

O zaman yarın Display Port ile takayım monitör ayarlarından Hz'i 144'e getirdim ama olmadı herhalde ona bir bakayım.

Geri
Yukarı