İnceleme Philips 242E1GAJ monitör incelemesi

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhabalar. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce İPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşıcam.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.
20201107_114232.jpg

Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMİ kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta.
20201107_114302.jpg

Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer.Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.
20201107_114525.jpg

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki İPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, dust2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.
20201107_114649.jpg

Ek olarak Smartimagine kapalı.
20201107_114714.jpg

Monitörde Freesync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devredışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken Freesync açamıyorsunuz. Yani online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve Freesync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. Youtube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlıcakla kalın.

Teşekkür ederim cevap için. Şu an için sorun yok gibi, mesajımda da belirtmiştim 82 ekran LCD kullanıyordum mecburen, biliyorsunuzdur 59 Hz yenileme hızı mevcut o televizyonların çoğunda. Gerçekten inanılmaz rahatsız edici bir deneyim yaşadım son 3 aydır. Şimdi rahatsız etmiyor ama ben bu DP olayına verdiğiniz ayarlar ile tekrardan bir el atmak istiyorum. Bu ayarlar ile ne kadar fark eder deneyerek ve ufak dokunuşlar yaparak çözebilirim diye düşünüyorum. Eğer sonuç alamazsam kablo değişimi düşünebilirim. Tekrar teşekkürler.
Rica ederim. LCD kullanma sebebinizi tam olarak anlamadım. Monitörü almadınız mı?

Rica ederim. LCD kullanma sebebinizi tam olarak anlamadım. Monitörü almadınız mı?
19 inch bir monitörüm vardı, beni epeydir idare ediyordu ama son zamanlarda kendi kendine kapanıp açılmaya başlayınca tamire verdim. Çok uzun testler sonucu sorun olmadığını söyledi ilgilenen arkadaş. Onun yok dediği sorun ne hikmetse ben eve gelip çalıştırınca yine tekrar etmeye başlayınca, 144 hz monitör araştırmaya başladım. Aceleye getirmemek içinde boşta olan televizyonu kullanayım dedim ama hiç iyi yapmamışım bunu anladım. Gözlerim hiç olmadığı kadar ağrıyordu son zamanlarda. Şimdi normale döndü. :)

19 inch bir monitörüm vardı, beni epeydir idare ediyordu ama son zamanlarda kendi kendine kapanıp açılmaya başlayınca tamire verdim. Çok uzun testler sonucu sorun olmadığını söyledi ilgilenen arkadaş. Onun yok dediği sorun ne hikmetse ben eve gelip çalıştırınca yine tekrar etmeye başlayınca, 144 hz monitör araştırmaya başladım. Aceleye getirmemek içinde boşta olan televizyonu kullanayım dedim ama hiç iyi yapmamışım bunu anladım. Gözlerim hiç olmadığı kadar ağrıyordu son zamanlarda. Şimdi normale döndü. :)
Ben de bu monitörü kullanmadan önce 720P LCD ile 3-4 ay geçirdim. Gecikme süresinden dolayı online oyun oynayamadım ama yine de COD: Warzone da birinci olabildim birkaç kez. Gerçekten TV ile oyun oynamak işkence gibi. Umarım en yakın zamanda alabilirsiniz bir monitör.

Ben de bu monitörü kullanmadan önce 720P LCD ile 3-4 ay geçirdim. Gecikme süresinden dolayı online oyun oynayamadım ama yine de COD: Warzone da birinci olabildim birkaç kez. Gerçekten TV ile oyun oynamak işkence gibi. Umarım en yakın zamanda alabilirsiniz bir monitör.
Monitörü aldım orada sorun yok. İncelemesini yaptığınız monitörü 4 gün önce aldım ama şu dp konusuna fena takılmış durumdayım. Şimdi ayarları yaptım tekrar deneyeceğim. Umarım şu takılma problemlerini aşabilirim. Çok fazla rekabetçi oyun oynuyorum diyemem, sadece fifa 21 oynuyorum online olarak şu sıralar. Onun dışında genelde tercihim tek oyunculu oyunlardır. Dp kablousu 144 hz alıp takılmadan oyun oynayabilmeyi başarabilirim umarım.

Monitörü aldım orada sorun yok. İncelemesini yaptığınız monitörü 4 gün önce aldım ama şu dp konusuna fena takılmış durumdayım. Şimdi ayarları yaptım tekrar deneyeceğim. Umarım şu takılma problemlerini aşabilirim. Çok fazla rekabetçi oyun oynuyorum diyemem, sadece fifa 21 oynuyorum online olarak şu sıralar. Onun dışında genelde tercihim tek oyunculu oyunlardır. Dp kablousu 144 hz alıp takılmadan oyun oynayabilmeyi başarabilirim umarım.
Monitörü resetlemeyi unutmayın. Ekran kartınız NVİDİA ise özel çözünürlük ile oynamayı deneyin. Şu anlık aklıma gelenler bunlar 👍🏼

Monitörü resetlemeyi unutmayın. Ekran kartınız NVIDIA ise özel çözünürlük ile oynamayı deneyin. Şu anlık aklıma gelenler bunlar 👍🏼

Teşekkür ederim. Monitörü resetleme işlemini yapmıştım DP kablousunu takınca ve şu an ayarları yaptım Sims 4 denedim ilk olarak. HDMI ile en yüksek ayarlarda maksimum 70 FPS görebiliyordum, şu an aynı ayarlar ve DP ile 110'lara kadar çıkıyor ve takılma yok gayet akıcı ve temiz oynatıyor. Ekran kartım AMD RX 460 2 GB. Bu kart mükemmel değil tabii ama takılma vs. yaşamadığım oyunlarda takılmalar olunca dikkatimi çekti. Oynadığım birkaç oyunda şu şekilde değerler alıyorum. Değerler gördüğüm en yüksek FPS değerleridir bu kart ile.

FIFA 21: 155
Sims 4: 85
The Division 2: 60 (V-Sync aktifken) aktif etmeyince aşırı kırılma oluyordu ama 160 FPS civarı alabiliyordum. Tabii 59 Hz yenileme hızı olan TV ile bir anlamı olmuyordu pek.
ETS 2: 80
Far Cry New Dawn: 95

Bu değerler TV ile oynarken aldığım değerlerdi. Şunu da belirtmem lazım TV'de doğal çözünürlük 1366x768 idi. Şu an bu ekran ile bu oyunların sadece 2 tanesine baktım ama dediğim gibi DP ile takılma yaşayınca detaylı ayarlama fırsatım olmamıştı. Şimdi vaktim var ve ayarları deneyerek bakacağım sonuçlara.

Bu arada sistemim de şu şekilde:

i3-9100F
AMD RX 460 2 GB DDR5
16 GB RAM
Bunların yanı sıra 650 Watt PSU ile şimdiye kadar birçok oyunun hakkını verdi. Deneyip verim alamadığım tek oyun Cyberpunk oldu. O kadar da olsun artık zamanla yükseltme yapabilirim belki.:)

Selamlar, dün akşam N11'den bu monitörün siparişini verdim. Bütçem buna yettiği için tercih ettim ancak çok fazla ghosting sıkıntısı olduğu söyleniyor. Can sıkıcı boyutlarda olmadığı sürece sıkıntı değil benim için, zira hali hazırda baya külüstür bir monitör kullanıyorum zaten. Ama 1400 lira verip yenisini alınca çok yüksek seviyelerde ghosting sıkıntısı çekmek istemiyorum. Sizin bu konu hakkında tecrübeniz neler?

Selamlar, dün akşam N11'den bu monitörün siparişini verdim. Bütçem buna yettiği için tercih ettim ancak çok fazla ghosting sıkıntısı olduğu söyleniyor. Can sıkıcı boyutlarda olmadığı sürece sıkıntı değil benim için, zira hali hazırda baya külüstür bir monitör kullanıyorum zaten. Ama 1400 lira verip yenisini alınca çok yüksek seviyelerde ghosting sıkıntısı çekmek istemiyorum. Sizin bu konu hakkında tecrübeniz neler?
Bu fiyat aralığındaki monitörlere göre ghosting abartı değil. Geldiği zaman sizde yorumlarınızı yazın lütfen.

Ürünü alalı 2 hafta oldu. ıps ekrandan va ekrana geçiş yapmış oldum. Ürün elime gelmeden önce çok tedirgin oldum bu ghosting işlerinden falan. Ürün geldi ve kurduğumda o 144 hz'nin akıcılığı,siyahın tam siyah olması, görüntüdeki canlılık vs beni benden aldı. Önceki monitörüm 60 hz ıps di. Ghosting testleride çok yaptım. Mafia,cs:go gibi gri tabanlı ghostingin çok belli olacağı oyunlar seçmeye çalıştım. Ama gerçekten rahatsız edecek seviyede bir ghosting olduğunu düşünmüyorum. Aynı param olsa yine monitör alacak olsam,kesinlikle bu yine philips olurdu. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Yeni konular

Geri
Yukarı