İnceleme Philips 242E1GAJ monitör incelemesi

Günlerdir yaptığım araştırmalar ile aldığım bu monitör üzerinden sizlere yazıyorum. Herkese merhabalar. Forumda açılan bir sürü konu ve monitörün yeni çıkmış olması sebebiyle inceleme yazmaya karar verdim. Bu modelin Philips markasının ilk VA panel monitörü olduğunu sanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce İPS panel monitörlerini piyasaya sürmüştü ve geri dönüşleri olumluydu. Şimdi bu monitörün geri dönüşünü, avantaj ve dezavantajlarını paylaşıcam.
Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsedeyim.
20201107_114232.jpg

Sade, minimal bir kutuya sahip. İçerisinden bildiğimiz şeylerin dışında, bir HDMİ kablosu ve bir DP kablosu çıkıyor ki bu bir artı. Kablosu da ideal uzunlukta.
20201107_114302.jpg

Her neyse gelelim asıl odaklandığımız yere. Monitörün VA panel olduğundan bahsettim. İlk kez VA panel kullanıyorum. Panelin mükemmel olduğunu söyleyemicem fakat TN panelden geçerek kendime büyük bir iyilik yaptığımı fark ettim. Yani monitörünüz ile CS:GO oynamak dışında hiçbir şey yapmıyorsanız TN alınabilir ama bunların dışında film, dizi izlemek gibi şeyler de yapıyorsanız ben VA paneli öneriyorum. Bu monitör kontrast olarak zirvede olan standart VA monitörlerden daha fazla kontrast oranına sahip. 3500:1 çok iyi bir değer.Renk gamutları da bayağı yüksek ve gerçek 8 bit renk derinliğine sahip. Renk kalitesi olarak şahane gözüküyor.
20201107_114525.jpg

Özetle iyi bir görüş açısı olsun, kaliteli renkler olsun, görüntü canlı olsun derseniz Philips, ghosting vs. çok az olsun gecikme daha düşük olsun derseniz TN. Ghosting olayı bu monitörde en çok kafa karıştıran konulardan biri. Fakat şunu unutmayın ki İPS ve VA paneller ghosting sorunu olan monitörler. Yani alıp da yaşamama ihtimaliniz zaten sıfır. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ghosting sorununu azaltmak. Ben monitörün ayarlarını kurcalamadan CS:GO oyununa girdiğimde, dust2 tünelinde siyah renklerin çok olması sebebiyle ghosting olayını direk fark ettim. Siyah, gri renk ne kadar çok olursa ghosting de o kadar fazla olur.
Bu olayın ardından yaptığım birkaç arayüz ayarı ile bu sorunu azalttım.
20201107_114649.jpg

Ek olarak Smartimagine kapalı.
20201107_114714.jpg

Monitörde Freesync Premium mevcut. Monitör arayüzünde bunu etkinleştirip devredışı bırakamıyorsunuz. Radeon ayarlarından açıp kapamak gerekiyor. Bir dezavantaj olarak MPRT açıkken Freesync açamıyorsunuz. Yani online oyunlarda MPRT açık, singleplayer oyunlarda ise kapalı ve Freesync açık şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Böylece 1ms özelliğinden feragat etmemiş olursunuz. Monitörü almış olan diğer forum kullanıcılarının da bir şeyler eklemesi çok iyi olur. Bu monitörün alacak insanlar adına en büyük sorunu, yeni çıkması sebebiyle kullanıcısının az olması ve yorumlarından mahrum kalmaları. Youtube aramalarında bile yalnızca iki tane incelemesi çıkıyor. Bu incelemeler de yabancı kanallara ait. Her neyse bu yazı umarım almak isteyip de kararsız kalanlara ışık tutabilir. Hepiniz bol teknoloji ile sağlıcakla kalın.

Merhaba, monitörü bugün teslim aldım. Masaüstü deneyimim 144Hz ile gayet güzel, ghosting falan yalnızca dikkat edersem görebileceğim seviyede, yani günlük kullanımda çok rahatsız eden bir durumu yok. Oyunlarda henüz denemedim, deneyip yazacağım. IPS ekrandan sonra renkler nedense daha güzel geldi gözüme :) Glow olayı ışık sızması vs. hiçbiri yok, bu çok memnun etti beni.
İPS sonrası renkler de sizi tatmin ettiyse, güle güle kullanın demektir👍🏼

İPS sonrası renkler de sizi tatmin ettiyse, güle güle kullanın demektir👍🏼
Teşekkürler hocam sağolun 👍

Ara sıra baskı işi ile uğraştığım için %1 Black (K) tonu bile benim için önemli ve bu tonu bile ekranda görebiliyorum, IPS ekranda %3 blackten aşağısını ekranda farkedemiyordum.

Ayarlarım bu şekilde;
01.jpg02.jpg

Teşekkürler hocam sağolun 👍

Ara sıra baskı işi ile uğraştığım için %1 Black (K) tonu bile benim için önemli ve bu tonu bile ekranda görebiliyorum, IPS ekranda %3 blackten aşağısını ekranda farkedemiyordum.

Ayarlarım bu şekilde;
Eki Görüntüle 881307Eki Görüntüle 881308
Evet VA monitörler, süper amoled kadar başarılı siyah tonlarını verme konusunda. Sizin adınıza sevindim. Güle güle kullanın 👍🏼

Evet VA monitörler, süper amoled kadar başarılı siyah tonlarını verme konusunda.
Normalde değiller hocam. Bu modelde standart VA'lara göre daha yüksek kontrast oranı var.

Bu da değildir aslında (AMOLED'ler sonsuz kontrasta sahip diyebiliriz) ama yan yana koymadikça anlaşılmaz tabii.

Görüntü kalitesi olarak gerçekten harika bir model. Çoğu IPS'den daha canlı renkler vaat ediyor kağıt üstünde. Canlı canlı karşılaştırdınız mı?

Normalde değiller hocam. Bu modelde standart VA'lara göre daha yüksek kontrast oranı var.

Bu da değildir aslında (AMOLED'ler sonsuz kontrasta sahip diyebiliriz) ama yan yana koymadikça anlaşılmaz tabii.

Görüntü kalitesi olarak gerçekten harika bir model. Çoğu IPS'den daha canlı renkler vaat ediyor kağıt üstünde. Canlı canlı karşılaştırdınız mı?
Genel olarak VA panelin, daha az ışık sızıntısı, daha derin renkler ve daha düzgün siyah tonlar ürettiğini duymuştum. Hayır, henüz bir karşılaştırma yapmadım.

daha düzgün siyah tonlar ürettiğini duymuştum.
Doğru hocam. Ama AMOLED başka bir şey.

Ben orada sizinkinin standart bir VA'dan da daha iyi kontrastı olduğunu söylemek istedim.

Mesela standart bir IPS 1000:1 statik kontrasta sahiptir.
Standart bir VA ise 3000:1.

Sizinki ise Philips'e göre 3500:1, bağımsız sitelere göre de 4000:1 kontrasta sahip.

Merhaba, monitörden genel anlamda oldukça memnundum, ta ki Pubg Steam girene kadar. Kapalı mekanlarda kapı eşikleri, duvar birleşme köşeleri ve tablo gibi materyallerde göze çarpacak bir ghosting yaşadım. CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda ghosting gözüme hiç çarpmadı, oysa herkes CS:GO daki ghostingden bahsetmiş, bu tarz oyunları oynayacak arkadaşlar gönül rahatlığı ile alabilir ancak Pubg oynayan birisi için ne yazık ki uygun bir monitör değil. Ben de bu yüzden istemeyerek de olsa monitörü iade ettim ve Acer Nitro RG241YP modelini satın aldım. Işık sızması yok denecek kadar az olduğu için fazla önemsemedim daha doğrusu ışık sızması tolerans eşiğimi yükseltmek zorunda kaldım, sanırım yoluma IPS ile devam edeceğim. Dilerim Philips monitör ile ilgili yorumlarım alacak olan arkadaşlar için yol gösterici olmuştur.

Merhaba, monitörden genel anlamda oldukça memnundum, ta ki Pubg Steam girene kadar. Kapalı mekanlarda kapı eşikleri, duvar birleşme köşeleri ve tablo gibi materyallerde göze çarpacak bir ghosting yaşadım. CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda ghosting gözüme hiç çarpmadı, oysa herkes CS:GO daki ghostingden bahsetmiş, bu tarz oyunları oynayacak arkadaşlar gönül rahatlığı ile alabilir ancak Pubg oynayan birisi için ne yazık ki uygun bir monitör değil. Ben de bu yüzden istemeyerek de olsa monitörü iade ettim ve Acer Nitro RG241YP modelini satın aldım. Işık sızması yok denecek kadar az olduğu için fazla önemsemedim daha doğrusu ışık sızması tolerans eşiğimi yükseltmek zorunda kaldım, sanırım yoluma IPS ile devam edeceğim. Dilerim Philips monitör ile ilgili yorumlarım alacak olan arkadaşlar için yol gösterici olmuştur.
Bende 3 Şubatta satın aldım, bir adet ölü piksel var ve arada ghosting Steam PUBG'de gözüme çok çarpıyor.

İade etmek geçiyor içimden ama üstünden 15 gün geçti ve kutusunu açarken monitörü kapsayan köpüklerden bir parçası koptu bu şekilde iade yaparlar mı?

Bende 3 Şubatta satın aldım, bir adet ölü piksel var ve arada ghosting Steam PUBG'de gözüme çok çarpıyor.

İade etmek geçiyor içimden ama üstünden 15 gün geçti ve kutusunu açarken monitörü kapsayan köpüklerden bir parçası koptu bu şekilde iade yaparlar mı?
Satın aldığınız yer ile görüşün hocam, köpük için de parçaları tam ise yapıştırıp o şekilde kutulamayı deneyin. İade ederken ölü pikselden bahsetmeyin kesinlikle. 14 günlük yasal süre geçmiş ise satıcının insiyatifinde kalmışsınız demektir, satıcı iade kabul etmez ise ölü pikselden servis raporu doğrultusunda değişim/iade işlemleri talep edebilirsiniz ancak bu süre zarfında monitörsüz kalma durumunuz var. Keşke ölü pikseli gördüğünüz an iade işlemlerini başlatsaydınız. En kötü THH ile paranızı geri iade alabilirsiniz ancak uzun ve meşakkatli bir yol.

@towboatery Merhabalar, çok faydalı bir inceleme ve makale olmuş. Emeğinize, ilginize sağlık. Ben de iki gün önce sipariş verdim ve bugün itibarıyla elime ulaşmış oldu monitör. Yirmi beş sayfanın tüm yorumlarını tek tek okumama rağmen, cehaletime verin, yine de birkaç konuda yardıma ihtiyacım var. MPRT level kaçta olması gerekiyor? Online oyunlarda açın, single oyunlarda kapayın diye bir tavsiye vermiştiniz. Level 1 veya 20 olmasına rağmen 6.4ms alıyorum. Neden 1ms alamıyorum, ne yapmam lazım? Ayriyeten G-Sync özelliğini bir türlü açamadım. Birde bunun nasıl açıldığı noktasında yardımcı olursanız sevinirim. Sağlıcakla, sevgiyle kalın.
MPRT'yi kapatıp nasıl açacağım hocam yine NVIDIA Denetim Masası uygulamasından mı?
Açabildiyseniz benimle de detaylarını paylaşır mısınız?

Geri
Yukarı