Elektronik Philips 280Hz IPS monitör 8.599 TL!

Daha iyi bence.

1694537023237.png

Philips'in ayaklığı neden granit mutfak tezgahı gibi :D

Hız aşırtma yapmayacaksanız Asus'u da 240 Hz olarak kullanırsınız. Bence şu model 8226 lira fiyatıyla ikisinden de iyi:
1.png

@253662 Hocam neden olumsuz attınız anlamadım? Belirttiğiniz üründe de OC ile 280Hz veriyor. Native olarak 240Hz panel. Diğer özellikleri de üstün değil.

Son düzenleme:
Hız aşırtma yapmayacaksanız Asus'u da 240 Hz olarak kullanırsınız. Bence şu model 8226 lira fiyatıyla ikisinden de iyi:
Eki Görüntüle 1941822
Benim attığım model de asus kadar güzel ama asus fast ıps olduğu için kazanır.
1694538578924.png
8.5k bandına @bdrhncagriozdmrr ' ın attığı monitör alınır. Fast ıps olduğu için.

Yani TUF Gaming VG259QM bu model.
1ms gtg tepsi süresi ve 280 hz Fast ıps. Gayet best.

@G3BEN Sizin attığınız wiewsonic alınmaz. Hem 240 hz ve 0.5 ms MPRT.

Gtg ve mprt farkını biliyor musun ? @G3BEN

GTG nedir derseniz ise "gray to gray" demektir.
Yani monitörün yapabildiği en hızlı renk geçişidir.
Bu renk geçişi de griden griye olandır.
Bu özellik de ekrana yansıtılan piksellerin renk geçişlerini 1 ms sürede yapıp size yansıttığını gösterir.

Ek olarak genelde 1 ms gtg monitörler neredeyse 10-16 ms mprt değerine sahiptir.
1 ms diye yazılan IPS monitörler gerçekte bir 1 ms değildir
Genelde 4 GTG dirler.
1 ms yazmalarının sebebi ise şu çünkü IPS monitörler artık 1 ms mprt tepkime süresine sahip.

Bu özellikler TN panellerde olmayan bir nimet.
MPRT ne derseniz ise MPRT, GTG gibi bir şey değil farklı şeyler.
GTG renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterirken MPRT piksellerin görünürlük süresini gösterir.
Şöyle düşünün hareket eden bir cisim var ve sizin mprt süreniz yüksek bu sebepten ekranda daha çok görünüyor nesne ilerlediği halde arkasında o varmış gibi bir bulanıklık (Motion blur) oluşuyor.

MPRT ne kadar düşük olursa Motion blur o kadar azalır.
GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur.

Fakat şunu da söyleyeyim bir IPS ve bir TN paneli yan yana koyup baktıktan sonra TN'ye bakmak bile istemezsiniz. Aradaki renk canlılığı farkı çok fazla. IPS'den vazgeçmeyin.

IPS alabilecek bütçeye sahipseniz VA'da almayın. Şunu da söyleyeyim 1 ms gtg ile 4 ms gtg arasındaki farkı önceden 240 Hz 1 ms hatta 0.5 ms monitörlerde oynamış bir profesyonel oyuncu değilseniz pek hissetmezsiniz.
2-3 ms gibi düşük bir fark için TN almayın gözünüze yazık edersiniz. VA nedir? TN ve IPS'den farkı nedir derseniz. İkisinin birleşimi gibi bir şey hem TN kadar olmasa da ona yakın tepki süresine sahip hem de IPS kadar olmasa bile iyi bir renk canlılığına sahip. Şunu da unutmayın her marka MPRT özelliğini açmak için arayüzünde farklı ayarlara sahip. Mesela AOC, Acer falan bunu ULMB (Ultra Motion Blur) olarak adlandırıyor. ASUS ELMB (Extreme Low Motion Blur) olarak adlandırıyor. BenQ falan DyAc olarak adlandırıyor. Bence aralarında en başarılısı ASUS'un teknolojisi.
1694538812018.png

Benim attığım model de asus kadar güzel ama asus fast ıps olduğu için kazanır.
Eki Görüntüle 19418418.5k bandına @bdrhncagriozdmrr ' ın attığı monitör alınır. Fast ıps olduğu için.

Yani TUF Gaming VG259QM bu model.
1ms gtg tepsi süresi ve 280 hz Fast ıps. Gayet best.

@G3BEN Sizin attığınız wiewsonic alınmaz. Hem 240 hz ve 0.5 ms MPRT.

Gtg ve mprt farkını biliyor musun ? @G3BEN

GTG nedir derseniz ise "gray to gray" demektir.
Yani monitörün yapabildiği en hızlı renk geçişidir.
Bu renk geçişi de griden griye olandır.
Bu özellik de ekrana yansıtılan piksellerin renk geçişlerini 1 ms sürede yapıp size yansıttığını gösterir.

Ek olarak genelde 1 ms gtg monitörler neredeyse 10-16 ms mprt değerine sahiptir.
1 ms diye yazılan IPS monitörler gerçekte bir 1 ms değildir
Genelde 4 GTG dirler.
1 ms yazmalarının sebebi ise şu çünkü IPS monitörler artık 1 ms mprt tepkime süresine sahip.

Bu özellikler TN panellerde olmayan bir nimet.
MPRT ne derseniz ise MPRT, GTG gibi bir şey değil farklı şeyler.
GTG renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterirken MPRT piksellerin görünürlük süresini gösterir.
Şöyle düşünün hareket eden bir cisim var ve sizin mprt süreniz yüksek bu sebepten ekranda daha çok görünüyor nesne ilerlediği halde arkasında o varmış gibi bir bulanıklık (Motion blur) oluşuyor.

MPRT ne kadar düşük olursa Motion blur o kadar azalır.
GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur.

Fakat şunu da söyleyeyim bir IPS ve bir TN paneli yan yana koyup baktıktan sonra TN'ye bakmak bile istemezsiniz. Aradaki renk canlılığı farkı çok fazla. IPS'den vazgeçmeyin.

IPS alabilecek bütçeye sahipseniz VA'da almayın. Şunu da söyleyeyim 1 ms gtg ile 4 ms gtg arasındaki farkı önceden 240 Hz 1 ms hatta 0.5 ms monitörlerde oynamış bir profesyonel oyuncu değilseniz pek hissetmezsiniz.
2-3 ms gibi düşük bir fark için TN almayın gözünüze yazık edersiniz. VA nedir? TN ve IPS'den farkı nedir derseniz. İkisinin birleşimi gibi bir şey hem TN kadar olmasa da ona yakın tepki süresine sahip hem de IPS kadar olmasa bile iyi bir renk canlılığına sahip. Şunu da unutmayın her marka MPRT özelliğini açmak için arayüzünde farklı ayarlara sahip. Mesela AOC, Acer falan bunu ULMB (Ultra Motion Blur) olarak adlandırıyor. ASUS ELMB (Extreme Low Motion Blur) olarak adlandırıyor. BenQ falan DyAc olarak adlandırıyor. Bence aralarında en başarılısı ASUS'un teknolojisi.
Eki Görüntüle 1941851
Hocam bilgileri tazelediğiniz için teşekkür ederim. :)
Ben de Asus'un konuda belirtilen Philips'ten iyi olduğu kanısındayım. Bunun yanında indirimleri ele aldığımızda Viewsonic modelinin toplam paket olarak Asus'tan iyi olduğunu düşünüyorum. Asus'un kıyaslamada arka aydınlatma başarımı buna bağlı olarak da kontrast oranı olarak daha iyi olduğunu görüyorum. Geri kalan detayları kağıt üstü veriler olarak yorumluyorum.
Toplam paket olarak demek istediğim, ürünün paneli, çalışma süresine bağlı yorgunluğu (uzun kullanım süresi tecrübeleri -yabancı kaynaklardan edinilen- ve sürekli pik parlaklık kullanımı); ne kadar PC için düşünülse de konsol kullanımı için elverişli olması, giriş çıkış portları gibi unsurları ele aldım. Ergonomi ve kasa yapısı gibi detayları es geçtim çünkü monitör kolu ile bu iş kökten çözülebiliyor. En kısa manada bunu demek istedim yani monitör ayaklarını yok sayıyorum demek istedim.
İki monitör de çok başarılı ancak Asus'un fiyatının biraz yüksek olduğunu düşünüyorum hala.

Yeni konular

Geri
Yukarı