Photoshop 2020 kullanırken bilgisayar donuyor

CryDrivo

Kilopat
Daha fazla  
Photoshop 2020 programında fırça kullanırken aniden donma sorunu yaşıyorum. Farklı etkileşimlere (yakınlaştırma, fırça değiştirme, Alt Tab atma) girerken bir anda donuyor. Açıkçası sadece program donsa yine aç kapa yaparak halledebilirim ama direkt bilgisayar donuyor, hiç tepki alamıyorum. Fırçayı kullanamaz hale geldim.
Sorunu daha önce yaşayan ya da çözümünü bilenler yardımcı olabilir mi?

Bilgisayarım; 3500X - 16 GB bellek - 1660 Super GPU, işletim sistemim Windows 11.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüklediğiniz programda sorun olabilir. Programı kaldırıp baştan yüklemeyi deneyin.

Bilgisayarınızda sistem güncelleştirmesi, başka bir yazılım yüklemesi, yeni eklediğiniz bir donanım ve donanım sürücüsü yükleme vb. işlem yaptınız mı? Bunlardan birini ya da birkaçını yaptıysanız bu da programı kullanırken donlara neden olabilir?

Dediğim gibi programı kaldırıp baştan yüklemeyi deneyin. Eğer sorun düzelmez ise sistem güncelleştirmesi, ekran kartı sürücüsü ya da herhangi bir güncelleştirme var mı bir bakın. Bazen güncelleştirmeler yapıldığı için, bazen de güncelleştirmeler yapılmadığı için programlar stabil çalışmayabilir.

Photoshop çok ram kullanan bir program. Adobe yazılımları için en az 32gb yüksek mhz de ramler şart.
Şimdilik Photoshopun ram kullanımını sınırlandırıp deneyin çünkü bütün rami programın kullanması sistemde donma yapabilir.

Edit/Preferences/Performance da Memory Usage %70 civarında olmalı. Eğer değer zaten bu seviyedeyse yukarı veya aşağı değerlerde denemenizi tavsiye ederim.
Screenshot_1.png

Yüklediğiniz programda sorun olabilir. Programı kaldırıp baştan yüklemeyi deneyin.

Bilgisayarınızda sistem güncelleştirmesi, başka bir yazılım yüklemesi, yeni eklediğiniz bir donanım ve donanım sürücüsü yükleme vb. işlem yaptınız mı? Bunlardan birini ya da birkaçını yaptıysanız bu da programı kullanırken donlara neden olabilir?

Dediğim gibi programı kaldırıp baştan yüklemeyi deneyin. Eğer sorun düzelmez ise sistem güncelleştirmesi, ekran kartı sürücüsü ya da herhangi bir güncelleştirme var mı bir bakın. Bazen güncelleştirmeler yapıldığı için, bazen de güncelleştirmeler yapılmadığı için programlar stabil çalışmayabilir.
Kontrol ettim her şey güncel durumda ama güncellemeler ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 1.5-2 aydır devam eden bir sorun. PS 2021'den 2022'ye ilk geçtiğimde yaşamaya başladım. Daha sonra sürüm bile düşürdüm. Şu an PS 2020 kullanıyorum ve aynı sorun hala devam ediyor.
Photoshop çok ram kullanan bir program. Adobe yazılımları için en az 32gb yüksek mhz de ramler şart.
Şimdilik Photoshopun ram kullanımını sınırlandırıp deneyin çünkü bütün rami programın kullanması sistemde donma yapabilir.

Edit/Preferences/Performance da Memory Usage %70 civarında olmalı. Eğer değer zaten bu seviyedeyse yukarı veya aşağı değerlerde denemenizi tavsiye ederim.Eki Görüntüle 1397894
%70 seviyesinde. %50 civarına ayarlayıp hemen deniyorum.

Kontrol ettim her şey güncel durumda ama güncellemeler ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 1.5-2 aydır devam eden bir sorun. PS 2021'den 2022'ye ilk geçtiğimde yaşamaya başladım. Daha sonra sürüm bile düşürdüm. Şu an PS 2020 kullanıyorum ve aynı sorun hala devam ediyor.

%70 seviyesinde. %50 civarına ayarlayıp hemen deniyorum.
Diğer sürümlerin kalıntıları size bu sorunu yaşatıyor olabilir.

Edit/Preferences/Performance da Memory Usage %70 civarında olmalı. Eğer değer zaten bu seviyedeyse yukarı veya aşağı değerlerde denemenizi tavsiye ederim.Eki Görüntüle 1397894
%50'de de aynı sorun devam ediyor hocam.
Diğer sürümlerin kalıntıları size bu sorunu yaşatıyor olabilir.
Yenisini kurmadan önce kaldırıyordum aslında. Eski dosyaları nereden silebilirim?

%50'de de aynı sorun devam ediyor hocam.

Yenisini kurmadan önce kaldırıyordum aslında. Eski dosyaları nereden silebilirim?

Eski programı kaldırdıktan sonra C'nin içerisindeki Photoshop ile alakalı olabilecek klasörleri de silmenizi öneririm.

Bu sorunla 2022'ye geçtiğimde karşılaştım. Büyüteci elime aldığım anda program kitleniyordu. Arada grafik kartını görmüyordu. RAM kullanımı normal iken bir anda çok düşük değerlere düşüyordu ve kitleniyordu. Yeniden yüklemek de eski sürümlerine geçmek de fayda etmemişti.

Sorunu bilgisayarımdaki tüm Photoshop'ları bir uninstaller programı kullanarak kaldırdım ki arkada dosya bırakmasın. Ardından kayıt defterini vs temizlettirdim. Üstüne 2022'yi indirirken virüs bulaştığını fark ettim. Malwarebytes ile taratıp, karantinaya aldırdım. Temiz kurulum yaptım. Sorun o şekilde düzeldi.

Geri
Yukarı