Photoshop için Ekran Kartı Tavsiyesi

Daha fazla  
Meslek
Grafiker
İ7 4770 işlemcili PC'imde çok aşırı layerli megabayt'ı çok yüksek işler yapmaktayım. RAM ihtiyacımın yüksek olduğunu biliyorum. O konuda bir sıkıntım yok ama ekran kartlarına gelince piyasadaki ekran kartlarının çoğu oyun için.

Acaba ekran kartı için büyük yatırım yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa da bu bilinen ekran kartları mı ya da ne bileyim, en çok hangi özelliklerine bakmalıyım? Boşuna bir masraf yapmak istemiyorum boş yere.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ7 4770 işlemcili PC'imde çok aşırı layerli megabayt'ı çok yüksek işler yapmaktayım. RAM ihtiyacımın yüksek olduğunu biliyorum. O konuda bir sıkıntım yok ama ekran kartlarına gelince piyasadaki ekran kartlarının çoğu oyun için.

Acaba ekran kartı için büyük yatırım yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa da bu bilinen ekran kartları mı ya da ne bileyim, en çok hangi özelliklerine bakmalıyım? Boşuna bir masraf yapmak istemiyorum boş yere.

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok Teşekkür ederim.
Ekran kartı için aşırı bir yatırım gereksiz ancak işlemci ve bellek sizin bahsettiğiniz durumda çok önemli... Bellekten yana sıkıntım yok dediniz İşlemcinizi yükseltmeyi deneyebilirsiniz... Ama memnunsanız bu şekilde devam edin...

Photoshop performans ayarlarında "cache levels" ayarı bulunur. Bu ayarın sayısı ne kadar yüksekse ekran kartının ramini o kadar çok kullanır. Zoom yapılan bölgeyi ekran kartının raminde tutar. Ekran kartının tekrar tekrar işlem yapmaması için kullanılır. Bu ayarı 3 - 4 civarında tutmak hız ve performans için tatmin edici sonuç verecektir.

Panorama işlemi için ortalama 4-5gb dosya ile çalışmaktayım. 4gb ram'li gtx960 işimi rahatlıkla görüyor. Ekran kartına yatrım yerine en az 16gb ram tercih etmelisin. Büyük dosya boyutu ile uğraşırken bol ram miktarına ihtiyacın olacaktır. Ben panorama üzerine çalştığım için 5820k işlemcimin desteklediği maksimum ram olan 64gb ram kullanmaktayım.
4gb belleğe sahip ekran kart yeterli olacaktır.

Evet kafamdaki soru işaretleri gitti gibi. Ekran kartının çok afaki iyi bişey olmasına gerek yok.

Peki GTX 960’dan da aşağı bir ekran kartı Photoshop’un performansını hiç etkilemez mi? Yani ekran kartının RAM’i en az 4 GB olsa yeterli midir? Yada bu konuda azami şunun altına düşme diyebileceğiniz bir ürün var mı? Çünkü sadece iş odaklı kullanıyorum PC’mi.

1. Ekran kartinda bulunan hafiza bellegine VRAM denilir. Ekran kartinizda bulunan 4GB VRAM yeterli olucaktir. Altin dusme diyecegim sey GTX 1050 olur yada GT 1030. Cunku Photoshop temelde Islemci ve Islemciye baglidir. Bu arada Photoshopun ne kadar ram kullanmasini istedigin seklide ayarliya bilirsin Edit>Preferences>Performance. Ideal RAM kullanimi 8Gb ve 10Gb arasidir. Bu ekrana gelmenin kisayolu ctrl+k ordanda ayarlamak istedigin seyi ayarliyabilirsin.
414330

Son düzenleme:
1. Ekran kartinda bulunan hafiza bellegine VRAM denilir. Ekran kartinizda bulunan 4GB VRAM yeterli olucaktir. Altin dusme diyecegim sey GTX 1050 olur yada GT 1030. Cunku Photoshop temelde Islemci ve Islemciye baglidir. Bu arada Photoshopun ne kadar ram kullanmasini istedigin seklide ayarliya bilirsin Edit>Preferences>Performance. Ideal RAM kullanimi 8Gb ve 10Gb arasidir. Bu ekrana gelmenin kisayolu ctrl+k ordanda ayarlamak istedigin seyi ayarliyabilirsin.Eki Görüntüle 414330

Aslında bu kısımları biliyorum. Aynen RAM olayını PC’deki RAM miktarına göre yüksek tutuyorum ve işlemlerim daha çabuk çözülüyor.

Ancak yıllardır anlamadığım tek bir sıkıntım var, Photoshop CS 5 deki performansı sonrasında çıkan hiç bir sürümünde alamadım. Sadece bi aralar bi MAC Pro Silindir kasalı bir MAC kullanmıştım ve o bilgisayarda en son sürümde bile çok verimliydi. Fakat o modellerde 24 GB RAM ve 2 adet ekran kartı takılı idi.

En yeni CC sürümlerinde bi afiş, branda vs. gibi çok layer barındırmayan işlerde gayet rahatım. Ama çok fazla katmanlı işlerde sadece gereken verimi CS 5 sürümünde bulabiliyorum.

Şu anki kullandığım PC’de 16 GB RAM var. Bu CC sürümleri için önemli olan CS 5’teki gibi çok layerli işlerde kasmaması için gereken donanım parçası hangisi.

Çok fazla RAM mi? Ekran kartı mı? Çok iyi bir işlemci mi?

Aslında bu kısımları biliyorum. Aynen RAM olayını PC’deki RAM miktarına göre yüksek tutuyorum ve işlemlerim daha çabuk çözülüyor.

Ancak yıllardır anlamadığım tek bir sıkıntım var, Photoshop CS 5 deki performansı sonrasında çıkan hiç bir sürümünde alamadım. Sadece bi aralar bi MAC Pro Silindir kasalı bir MAC kullanmıştım ve o bilgisayarda en son sürümde bile çok verimliydi. Fakat o modellerde 24 GB RAM ve 2 adet ekran kartı takılı idi.

En yeni CC sürümlerinde bi afiş, branda vs. gibi çok layer barındırmayan işlerde gayet rahatım. Ama çok fazla katmanlı işlerde sadece gereken verimi CS 5 sürümünde bulabiliyorum.

Şu anki kullandığım PC’de 16 GB RAM var. Bu CC sürümleri için önemli olan CS 5’teki gibi çok layerli işlerde kasmaması için gereken donanım parçası hangisi.

Çok fazla RAM mi? Ekran kartı mı? Çok iyi bir işlemci mi?
RAM
Simdi RAM diyince direk GB olarak bakmayin, Ramlerin Mhz ve Cl degerleride vardir. Abarti bir bilgi bilmiyorum ama kendi PCmi toplarken baya bi arastirma yapmistim. Diyelimki bi RAM kiti aldin 8x2=16GB bellegi var ama bu RAM DDR3 (yani veri transfer hizi DDR), 2133mhz ve CL17 bu rami yine 16GB ama 3000mhz ve daha dusuk CL (gecikme, tepkime suresi) daha dusuk ise 16,15,14 ise o ram digerinden daha hizli ve verimli calisir. RAM Belleklerdeki CL (Gecikme Süresi) Nedir? » TechWorm <- buradan daha cok bilgi alabilirsin CL degeri ile alakali. O yuzden RAM alirken dedigim degerlere bakman gerekir. Benim onerdigim DDR4, min 2666mhz, CL16 degerlerine sahip olmasi guzel olur.
ISLEMCI
Photoshop kullanirken RAMden daha onemli olan etken ise Islemcidir. Suan bilinen sadece 2 firima var bunlar Intel ve AMD. Benim sadece photoshop icin onericegim AMD'nin Ryzen serisidir. Zaten son 1,2 haftada 3. nesillerini cikardilar gormussundur.
Ama illa AMD almana gerek yok 6. nesil + Intel islemci alabilirsin, I7 veya I5 (I3 bence dusunme).
EKRAN KARTI
Photoshop ekran kartini bu islemleri hizlandirmak icin kullanir ;
- Çalışma Yüzeyleri
-Camera Raw ile ilgili
- Görüntü Boyutu – Ayrıntıları Koru
- Odak Alanını Seç
- Bulanıklaştırma Galerisi - Alan Bulanıklaştırma, İris Bulanıklaştırma, Eğme/Kaydırma, Yol Bulanıklaştırma, Çevirerek Bulanıklaştırma (OpenCL hızlandırmalı)
- Akıllı Keskinleştirme (Gürültü Azaltma – OpenCL hızlandırmalı)
- Perspektif Çarpıtma
- Seç ve Maskele (OpenCL hızlandırmalı).
Adobenin onerdigi en dusuk VRAM 2GB tir ama Photoshop 512mb ilede calisir.
Daha fazla bilgi ogrenmek istersen sorabilirsin :D
Bu arada PC toplamayi dusunuyorsan konu acip etiketliyebilirsin beni.

Bu sitelerden daha cok yardim alabilirsin.
Ekran karti : Photoshop grafik işlemcisi (GPU) kartı SSS

Sistem gereksinimleri : Photoshop sistem gereksinimleri

Bu arada sadece Photoshop ve ona benzer programlar kullanicaksan CPU yani islemicne yatirim yapmani tavsiye ederim. Ama ben hem photoshop yapip hemde oyun oynicam diyeceksen o farkli. :D
Bu arada SSD kullanirsan cok fazla hiz farki hissediceksindir.
Sifirdan bir sistem topladim. Sadece bilgi edinmeniz icin :D.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı