PHP Bootstrap

therdogan

Centipat
Herkese merhaba, öğrendiklerimi uygulamak ve daha fazla web programlama öğrenmek için bir projeye başladım. Bu proje o kadar ayrıntılı hale geldi ki artık namus meselesi gibi bir şey oldu. Uğraşıyorum didiniyorum ama sıkıldım. Çok iyi PHP bilen bootstraptan anlayan arkadaşlar. Bana sayfa yenilenmeden begenebilecekleri buton yapılması gerekiyor. İşte begenince ilanın ID'si veritabanına gidecek ve begenmis olacak. Projem de şu burada daha başlangıc hali ama WorkWise php Template sitesinde bulabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Araştırmanız gereken olay JQuery in Ajax metodudur.
Ek olaraktan PHP bilginiz yeterli seviyeye geldiyse bir framework öğrenin derim.
Tavsiyem Laravel öğrenmeniz olacaktır.
Kaynak olarak Codeigniter Hocası kanalının Laravel serisini izleyebilirsiniz.
Bitirdikten sonra "ben neden bu kadar uğraşmışım ki?" sorusunu soracaksınız. :)

Sanırım ücretsiz hosting kullanıyorsun. İnfinity free kullanmanı tercih ederim çünkü daha fazla seçenek var. Bu arada kolay gelsin.

Sanırım ücretsiz hosting kullanıyorsun. İnfinity free kullanmanı tercih ederim çünkü daha fazla seçenek var. Bu arada kolay gelsin.
local hostta çalışıyorum site bir örnek
Araştırmanız gereken olay JQuery in Ajax metodudur.
Ek olaraktan PHP bilginiz yeterli seviyeye geldiyse bir framework öğrenin derim.
Tavsiyem Laravel öğrenmeniz olacaktır.
Kaynak olarak Codeigniter Hocası kanalının Laravel serisini izleyebilirsiniz.
Bitirdikten sonra "ben neden bu kadar uğraşmışım ki?" sorusunu soracaksınız. :)
ajax denedim fakat olmuyor her türlü sayfa yenilenme mecburiyetine giriyorum
HTML tema üzerine mi yazıyorsun?
yani frontend ile uğraşmak istedemedim ve bootstrap tema buldum üzerine çalışıyorum

AJAX ile sayfa yenileme mecburiyetine girmenize gerek yok.

JavaScript:
$(".like").click(function(){
    var action = $(this).attr("rel");
    if ( action == "like" ){
        $.ajax({
            type: "POST",
            url: "like.php",
            data: ({
                'action': 'like'
            }),
            success: function(data){
                if ( data == "success" ){
                    $(".likeButton").html("BEĞENDİNİZ!");
                    // veya
                    $(".likeButton").css({ "background": "#ffe000" });
                }
            }
        })
    }
});

Bu şekilde bir AJAX yapısı işinizi görecektir, tüm veritabanı işlemlerini AJAX'ın çağırdığı like.php'de yapacaksınız, like.php üzerinde yaptığınız veritabanı işlemi olumlu sonuç verirse echo "success" yazdıracaksınız. Daha sonra yazdırdığınız veriyi if ( data == "success" ) şeklinde kontrol ettireceksiniz.

Bu sayede eğer beğenme işlemi like.php tarafında başarılı olduysa jQuery .likeButton elemanın içeriğini beğendiniz olarak değiştirecek veya siz ne isterseniz.

Sayfayı yenilediğinizde eğer anasayfada beğendi/beğenmedi kontrolü yoksa, eski haline dönecektir ancak veritabanında beğendi olarak kalacaktır. Bu yüzden önce anasayfaya beğendi/beğenmedi kontrolü yaptırın, kullanıcının beğendiği içerikler zaten beğendi olarak gözümkeli.

Gönderdiğim kodlar esasen beğeniyi geri çekme özelliği de barındırıyor ama ben tamamını yazmadım, bunu yaparsanız onu da halledebiliriz.

local hostta çalışıyorum site bir örnek

ajax denedim fakat olmuyor her türlü sayfa yenilenme mecburiyetine giriyorum

yani frontend ile uğraşmak istedemedim ve bootstrap tema buldum üzerine çalışıyorum
Event listener i formun submit edilme durumu için kullanıyorsanız fonksiyona e paremetresi girip
JavaScript:
e.preventDefault();
kullanmanız gerekiyor.
Biraz hazır kodlara bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Submit direkt submit eder. Buttonclick den de kontrol edebilirsiniz ama submit e basıldığında formun gitmesini engellemek için preventDefault yapıyoruz.

angular js ile ajax isine girmeden de halledebilirsin projene dahil ederek post etmen gerekn yerlerde angular kulllabilirsin json post listeleme gibi bir cok islevi gerceklestirir

Yeni konular

Geri
Yukarı