PHP dosyaları nasıl çalıştırılır?

Hocam arkadaş PHP dosyası çalıştırmayı istemiş sen Python çalıştırmayı anlatıyorsun. Wampserver gibi xampp gibi lokal sunucu kurulması lazım. Ben şahsen wampserver kullanıyorum. Wampserver kurduktan sonra yazdığın dosyayı www/ klasörüne atman lazım. Daha sonra Wampserver'ı başlat ve tarayıcına localhost/index.php (veya dosyanın adı her neyse) yaz.

Hocam görmedim ben .py dosyasını zannettim. Kusura bakmayın.

Hocam arkadaş PHP dosyası çalıştırmayı istemiş sen Python çalıştırmayı anlatıyorsun. Wampserver gibi xampp gibi lokal sunucu kurulması lazım. Ben şahsen wampserver kullanıyorum. Wampserver kurduktan sonra yazdığın dosyayı www/ klasörüne atman lazım. Daha sonra Wampserver'ı başlat ve tarayıcına localhost/index.php (veya dosyanın adı her neyse) yaz.

Dedğini kurdum ve dediklerinin aynısnı yaptım ve açmaya çalıştığımda o dosyayı dedğin şekilde böylebir hata aldım.

The requested URL was not found on this server.

Apache/2.4.46 (Win64) PHP/7.3.21 server at localhost port 80.

Dedğini kurdum ve dediklerinin aynısnı yaptım ve açmaya çalıştığımda o dosyayı dedğin şekilde böylebir hata aldım.

The requested URL was not found on this server.

Apache/2.4.46 (Win64) PHP/7.3.21 server at localhost port 80.
Dosyanızın adı ne hocam? Bir de tarayıcıya yazdığınız linki söyler misiniz? Büyük ihtimalle yanlış yazılmıştır.

Php web programlamaya giriş için çok öneriliyor da işte bu baştaki kurulum sürecinden bile aslında soğutabiliyor biraz kendinden. Python olsa .py olarak kaydedip tıklayıp çalıştıracaktı :D .

Php nin son sürümünde dahili geliştirici sunucusu da var. Xampp Wamp kurmadan php dosyasının olduğu klasöre girip

php -S localhost:8000

komutuyla da php sunucu başlatılabilir. Php windows installerdan kurunca php komutu python gibi komut satırına gelmesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı