Çözüldü PHP ile her kullanıcıya özel profil sayfası nasıl yapılabilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yone1108

Decapat
Makaleler
1
Merhaba, amacım her kullanıcıya özel profil sayfası oluşturmak. Mesela Ahmet, Mehmet'in profiline girebilecek. Bu şekilde bir sistem yapmak istiyorum ama beceremedim. Giriş yapan kullanıcının verisini session ile tutuyorum bir profil sayfası oluşturuyorum ancak bunu diğer kullanıcıların görmesi gerekiyor. profil.php?user_id=5 bu şekilde ideye göre veri çekip profil sayfası oluşturdum ama bundan sonrası yok. Biraz beni aydınlatabilir misiniz?

Çözüm
profil.php sayfasında bir kontrol yaparak kendi profili ve diğer profiller arasında farklı sayfaları gösterebilirsin.

$uye['id'] senin veritabanından çektiğin üyenin benzersiz değeridir.
PHP:
<?php
if ($_SESSION['id'] != $uye['id']) {
// Eğer oturum açan kişi ile veritabanından gelen üyenin id değeri aynı değilse
?>
<label>Üye Adı</label>
<p>Ad Soyad</p>
<?php } elseif ($_SESSION['id'] == $uye['id']) { 
// Eğer oturum açan kişi ile veritabanından gelen üyenin id değeri aynıysa
?>
<label>Adınız</label>
<p>Ad Soyad</p>
    <a href="profilduzenle.php">Profili Düzenle</a>
<?php } elseif ($_SESSION['id'] == '') {
    echo 'Kullanıcı bulunamadı.';
} ?>
Tamam mantik dogru sadece get ile aldığın user_id yi veritabanina gonderip o ID'ye sahip olanin bilgisini getirip profil sayfasina basmak. Eger canli bir sistem olacaksa ID'yi get metodu yerine post kullanarak alman daha guvenli olur.

Tamam mantik dogru sadece get ile aldığın user_id yi veritabanina gonderip o ID'ye sahip olanin bilgisini getirip profil sayfasina basmak. Eger canli bir sistem olacaksa ID'yi get metodu yerine post kullanarak alman daha guvenli olur.

Evet yaptığım doğruymuş biraz daha düşündüm ve bir şeyler başardım ancak biraz daha düzenlemem gerekecek :) dosyalar arttığı zaman kafam karışıyor.

profil.php sayfasında bir kontrol yaparak kendi profili ve diğer profiller arasında farklı sayfaları gösterebilirsin.

$uye['id'] senin veritabanından çektiğin üyenin benzersiz değeridir.
PHP:
<?php
if ($_SESSION['id'] != $uye['id']) {
// Eğer oturum açan kişi ile veritabanından gelen üyenin id değeri aynı değilse
?>
<label>Üye Adı</label>
<p>Ad Soyad</p>
<?php } elseif ($_SESSION['id'] == $uye['id']) { 
// Eğer oturum açan kişi ile veritabanından gelen üyenin id değeri aynıysa
?>
<label>Adınız</label>
<p>Ad Soyad</p>