PHP mi ASP mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
PHP her anlamda bedava. bir sorunun olursa yazar netten cevabını bulursun PHP de. Scriptleri etrafta doluysuyla var.

Ruby on Rails bilen veya öğrenmeye niyetli olan birileri var mı çevrenizde? Kaç tane yazılımcıyla konuştuysam haberim yok dediler. Yurtdışında yoğun olarak kullanılıyor ama burada neden böyle arka plana itilmiş anlamıyorum.

Ruby on Rails bilen veya öğrenmeye niyetli olan birileri var mı çevrenizde? Kaç tane yazılımcıyla konuştuysam haberim yok dediler. Yurtdışında yoğun olarak kullanılıyor ama burada neden böyle arka plana itilmiş anlamıyorum.
Bilmiyorum fakat haberim var ve inşallah ileride vaktim olursa niyetliyim. Discourse forum yazılımı mesela Ruby temelli.

Bilmiyorum fakat haberim var ve inşallah ileride vaktim olursa niyetliyim. Discourse forum yazılımı mesela Ruby temelli.

Aynen öyle hocam. Türkiye'de tek bildiğim Rails örneği kendi işimde de kullandığım Paraşüt muhasebe programı.. Dışarıda bakıyorum "Zendesk, Intercom, Themeforest, Github, Shopify, Heroku, Fershdesk" gibi markalar Rails kullanıyor. Apple'ın iş ilanlarına baktım geçen 2 tane Rubyci arıyordu.

Şimdi ben de Ruby on Rails öğrenmeye baya niyetliyim ama yarın birgün işler ilerlediğinde Türkiye'de dertleşecek fikir alışverişi yapacak insan bulamazsak işimiz zor :) İngilizcem var ama her türlü sorunumuzu Stackoverflow vb yerlerden hızlıca çözemeyiz. Amacım bir pazarlama otomasyonu uygulaması projesi başlatmak. Sonra yazılım ekibi kuracağım.

Şimdi ben de Ruby on Rails öğrenmeye baya niyetliyim ama yarın birgün işler ilerlediğinde Türkiye'de dertleşecek fikir alışverişi yapacak insan bulamazsak işimiz zor :)
Bir kaç kitap ile Youtube hariç pek Türkçe kaynak da yok benim bildiğim kadarıyla Ruby ile alakalı. İşin temeli galiba İngilizce öğrenmekte.

Türkiye'de bu alanda öncü diye bileceğimiz bir abimizin ismini paylaşıyorum. Serdar Dogruyol kendisi ruby on rails yazıyor ve Crystal Programa diline web freamwork'ü açık kaynak olarak geliştiriyor.

Evet biliyorum bu arkadaşı. Bazı sunum videolarını izlemiştim.

Ben şu an Ruby Monstas, Ruby Monk, The Odin Project, Codecademy - Ruby taraflarında okumaya ve pratik yapmaya devam ediyorum. Ruby Monstas'ı başlangıç için önerebilirim. Eğitim ve öğretim şeklini beğendim. Ayrıca Ruby'nin kurucusu Matz'in övdüğü Ruby Monk da hem teorik hem de pratik açısından oldukça kaliteli. Ayrıca Codecademy'de bulunan Ruby eğitiminin özellikle son iki OOP bölümü de çok iyi. Bir sonraki aşama için Udemy üzerinde 3 tane Ruby ve RoR eğitimi keşfettim. Hoca ismi Jordan Hudgens. Müfredatı, hoca ciddiyeti ve yorumlar fena değil. İki eğitimini alacağım. Burayı da tamamladıktan sonra Hello Rails sitesindeki arkadaşın 135$'lık baştan sonra Rails uygulama serisini de bitirmek istiyorum. Baştan sona işin mutfağını yaşamak önemli. Tabi bundan önce dünya çapında Rails için en çok tavsiye edilenlerden biri olan Rails Tutorial - Michael Hartl, üzerinde yoğunlaşmayı düşünüyorum. Ara ara tabi elimde birkaç Türkçe Ruby ve RoR kitabı mevcut onlara da bakıyorum hala. Ancak şunu söyleyebilirim yabancıların işine saygısı, bir kitap veya site oluşturma disiplini, öğretme metodolojileri vs bizden çok ileride ne yazık ki. Bizimkilerin kitapta 10 sayfada anlatamadığını adamlar mesela Ruby Monstas'ta bir iki küçük örnekle anlatabiliyor. Örneğin Ruby'deki "Super" kelimesi ile ilgili bizim kitaplarda bir açıklama yapılmamış. Küçük bir Googlelama ile Stackoverflow'dan bu bilgiye ulaştım. Bereket ingilizcemiz var yoksa kağnıyla ilerleyecektik :)

Ben ASP.net core öğrenmeye başladım. En mantıklı karar buydu.

PHP tavsiye ederim. Yeni gelecek 7.4 sürümü ile iki kata kadar hız artışı olacağını söylüyorlar.
Daha dinamik editlemesi düzenlemesi daha kolay bir dil.
Ağır IDE falan gerektirmiyor. Çok daha esnek ve Türkçe kaynağın daha fazla olduğunu söyleyebilirim.
İş imkanı olarak soruyorsanız WEB alanından uzak durmanızı tavsiye ederim. Ortalık kum gibi WEB Developer kaynıyor ve maaş skalası gerçekten çok düşük.
He gider C/C++ ile iyice temelleri atarsınız ve C# vs öğrenirsiniz o zaman daha mantıklı olabilir.
ASP de C# tabanlı olduğu için çok daha rahat edersiniz. Tabi illa WEB alanında bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız.
Malum platformlardaki eğitimlerde Emrah YÜKSEL den uzak durmanızı tavsiye ederim.
Programlamayı tamamen yanlış ve eğri öğrenmek istemiyorsanız başka.
WEB alanından iyi ekmek yemek gerçekten zor. C aktif olarak büyük alanda kullanılmıyor tabiki fakat demek istediğim ezbere kod yazmamış olursunuz. Class yapısının nereden evrimleşmiş olduğunu bilirsiniz mesela. Veya pointer değişkenlerinin kullanımını öğrenmiş olursunuz. Diğer türlü sadece syntax programcılığı yapmış olursunuz. Esas mesela metodolojiyi anlamak. Zaten 1 dil çözdükten sonra diğer dillerin yapısı da büyük oranda aynı.

PHP tavsiye ederim. Yeni gelecek 7.4 sürümü ile iki kata kadar hız artışı olacağını söylüyorlar.
Daha dinamik editlemesi düzenlemesi daha kolay bir dil.
Ağır IDE falan gerektirmiyor. Çok daha esnek ve Türkçe kaynağın daha fazla olduğunu söyleyebilirim.
İş imkanı olarak soruyorsanız WEB alanından uzak durmanızı tavsiye ederim. Ortalık kum gibi WEB Developer kaynıyor ve maaş skalası gerçekten çok düşük.
He gider C/C++ ile iyice temelleri atarsınız ve C# vs öğrenirsiniz o zaman daha mantıklı olabilir.
ASP de C# tabanlı olduğu için çok daha rahat edersiniz. Tabi illa WEB alanında bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız.
Malum platformlardaki eğitimlerde Emrah YÜKSEL den uzak durmanızı tavsiye ederim.
Programlamayı tamamen yanlış ve eğri öğrenmek istemiyorsanız başka.
WEB alanından iyi ekmek yemek gerçekten zor. C aktif olarak büyük alanda kullanılmıyor tabiki fakat demek istediğim ezbere kod yazmamış olursunuz. Class yapısının nereden evrimleşmiş olduğunu bilirsiniz mesela. Veya pointer değişkenlerinin kullanımını öğrenmiş olursunuz. Diğer türlü sadece syntax programcılığı yapmış olursunuz. Esas mesela metodolojiyi anlamak. Zaten 1 dil çözdükten sonra diğer dillerin yapısı da büyük oranda aynı.
Şuanda Asp.net core öğrenmek daha mantıklı. Php bilen çoğu arkadaşım asp.net core ile proje yazmaya başladı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı