PHP'de tek dosya düzeni mantıklı olur mu?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Şöyle bir şey düşünün. Main.php adında bir dosya olacak. İçinde sınıflar yer alacak. Her sınıfta ayrı sayfalar bulunacak. Ajax ile birlikte bağlantıya tıklayınca sayfa hemen yüklenecek.

PHP:
class About()
{
 //Kodlar
}
class Contact()
{
 //Kodlar
}
class Forum()
{
 //Kodlar
}
//AJAX ile sayfa yönlendirmesi ve ana sayfa.

Bu durum dosya boyutunu da arttıracak. Performans nasıl olur? Sizce böyle bir sistem ne kadar mantıklı?

Class ile yazdım düzenli oldu gibi bir mantık doğru değil. Düzgün kullanmazsanız daha da karışık hale gelebilir.

Class kullanma ile dosyalara bölme, bölmeme kararı da ayrı konular. Hatta yaygın olarak her class ayrı dosyaya yazılıyor çoğu programlama dillerinde. Her şeyi tek dosyada tutmak istiyorsanız class kullanmak zorunda değilsiniz. En basitinden class yerine düz fonksiyon da kullanabilirsiniz bunun için.

Class sistemi sizin kullanımınızda ne avantaj sağlıyor önce bunu netleştirmek lazım yoksa gereksiz zaman maliyeti ve karışıklık gibi duruyor
Doğru, sınıf sistemi fonksiyonlara göre daha karmaşık fakat ben sayfaları kategorilendirmek ve karmaşıklığı önlemek için bu yöntemi kullanmak istiyorum. Örneğin AdminPanel ve ModPanel içerisinde Tools isminde bir sayfa bulunacak. Bu durumda class daha mantıklı geldi.

Geri
Yukarı