Pianoya org ile başlanır mı?

Çift el çalarken akorları algılamadığını ve sorun yaşattığını biliyorum. Birkaç öğrencim kullanmıştı memnun değiller.

Raymond nasıl hocam?
Gerçek pianoyu es geçiyorum direkt. Konservatuardan sonra zaten elimi sürdüğüm sayılıdır zaten burada önermek te lafı güzaf neyse.

Dijital piano en ideali olurdu senin için o zaman da gel güzel bir midi klavye al diye kafanı karıştırırdım neyse bereket bütçen yetmiyormuş. :)

Bilindik markalardan yamaha, korg, roland, casio vs. tam boy piano tuşlu bir org başlangıç için işini görecektir. En az 61 tuşlu olmasını öneririm.

Ne tarz çalacaksın bilmiyorum ama klasik piano öğreneceğim dersen beyer, czerny, bach falan derken ufak bir iki sonatin çalmaya başlaman 1 belki çalışmana bağlı daha uzun zamanını alabilir.

Sonrasında zaten ufak ufak 88 tuş ihtiyacın ortaya çıkar ki buraya kadar çaldıkların zaten aileni ikna etmeye hayli hayli yeter.

Aslında çalıcağım tarz tabii ki klasik istiyorum. Ama bu klasikleri çalana kadar bayağı bir bilgi birikimi olması lazım ev şartları altında bu bilgi birikimini sağlıyabilir miyim?

Aslında çalıcağım tarz tabii ki klasik istiyorum. Ama bu klasikleri çalana kadar bayağı bir bilgi birikimi olması lazım ev şartları altında bu bilgi birikimini sağlıyabilir miyim?

Kaç yaşındasın ? Ve müzisyen mi olmak istiyorsun. Güzel çalayım bana yeter kendime bir şeyler katmak donanımlı bir insan olmak bana yeter mi diyorsun ?

Bu sorulara vereceğin cevaplara göre farklı yazacağım çünkü.

Kaç yaşındasın? Ve müzisyen mi olmak istiyorsun. Güzel çalayım bana yeter kendime bir şeyler katmak donanımlı bir insan olmak bana yeter mi diyorsun?

Bu sorulara vereceğin cevaplara göre farklı yazacağım çünkü.

16 yaşımdayım ve aslında çok şarkı dinlemeyi sevmem ama piano yu hep çalmak istedim, piano diğerlerinden farklı bir his uyandırıyor. Amcamında eskiden orgu vardı onda notaları çalmak bende inanılmaz mutluluk uyandırıyordu..

Şuana kadar hiç müzisyen olmayı hedeflemedim. Hobi olarak da çalmak istemiyorum ne yapacağım kafam çok karışık.

Yaşadığın şehri bilmiyorum. Çevrende en azından başlangıç için ders alabileceğin bir kurs veya bir öğretmen bulabilirsen işin çok daha kolay olur.

Kendin öğrenemez misin ? Elbette öğrenebilirsin ama yol uzun ve zor. Gerekli sabrı göstermen gerekir. Eğer ingilizcen mevcutsa (Çok ileri olmasına gerek yok) kafa göz yararak kayda değer ilerleme gösterebilirsin. İngilizce dedim çünkü çok fazla güzel kaynak var bu konuda. Belki Türkçe kaynaklar da vardır ben bildiklerim hakkında konuştum sadece.

Pianonun yanında müzik teorisi, solfej de öğrenmen gerekecek. Önemli bir husus enstruman çok nankördür. Disiplin ve sabır göstermen gerekiyor çünkü işin hammallığı o kas hafızasına çalmayı öğretmek.

Bu dediklerim gözünü korkutmasın. Zorluk derecesi tamamen senin içindeki şevke göre zorlaşacak veya kolaylaşacak adımlar. İlk bebek adımları illa ki zor gelecektir ama ufak ufak kendini geliştirmeye başladığında keyif almaya başlayacaksın.

Yaşadığın şehri bilmiyorum. Çevrende en azından başlangıç için ders alabileceğin bir kurs veya bir öğretmen bulabilirsen işin çok daha kolay olur.

Kendin öğrenemez misin? Elbette öğrenebilirsin ama yol uzun ve zor. Gerekli sabrı göstermen gerekir. Eğer ingilizcen mevcutsa (çok ileri olmasına gerek yok) kafa göz yararak kayda değer ilerleme gösterebilirsin. İngilizce dedim çünkü çok fazla güzel kaynak var bu konuda. Belki Türkçe kaynaklar da vardır ben bildiklerim hakkında konuştum sadece.

Pianonun yanında müzik teorisi, solfej de öğrenmen gerekecek. Önemli bir husus enstruman çok nankördür. Disiplin ve sabır göstermen gerekiyor çünkü işin hammallığı o kas hafızasına çalmayı öğretmek.

Bu dediklerim gözünü korkutmasın. Zorluk derecesi tamamen senin içindeki şevke göre zorlaşacak veya kolaylaşacak adımlar. İlk bebek adımları illa ki zor gelecektir ama ufak ufak kendini geliştirmeye başladığında keyif almaya başlayacaksın.

Kurs olarak dershaneye gidiyorum ve 20 yaşından küçük olduğum içinde belirli vakitlerde dışarı çıkabiliyorum bu vakitlerde de dershaneye gidiyorum bir kursa gidecek vaktim olmayabilir genede öğrenebilirim değil mi?

Kurs olarak dershaneye gidiyorum ve 20 yaşından küçük olduğum içinde belirli vakitlerde dışarı çıkabiliyorum bu vakitlerde de dershaneye gidiyorum bir kursa gidecek vaktim olmayabilir genede öğrenebilirim değil mi?
Doğru onu unuttum ben zaten müzik kurslarının da şu ara akıbetinin ne olacağı meçhul.

Bu kadar teyide muhtaç değilsin yaşın 16. Ben sana olmaz desem vaz mı geçeceksin yahu biraz hevesli ol :)

Sen başla nota, teori ne aklına takılırsa sorarsın yardımcı oluruz.

Doğru onu unuttum ben zaten müzik kurslarının da şu ara akıbetinin ne olacağı meçhul.

Bu kadar teyi de muhtaç değilsin yaşın 16. ben sana olmaz desem vaz mı geçeceksin yahu biraz hevesli ol :)

Sen başla nota, teori ne aklına takılırsa sorarsın yardımcı oluruz.

Yok yoldan dönmek değil kesin başlıyacağım ama belirli yerlere gelmiş kişilerin piano ile tanışması cok küçük yaşta olduğu için birazcık tedirginim.

Belirli bir yere gelmekten kastın konser pianisti olmaksa onun yolu burada anlattığımdan çok farklı bak.

Şuana kadar hiç müzisyen olmayı hedeflemedim. Hobi olarak da çalmak istemiyorum ne yapacağım kafam çok karışık.
Bu cümlene istinaden verdim ben tavsiyelerimi.

Senin yaşında olan konservatuar öğrencileri. Yani lise 1'e giden bir konservatuar öğrencisi ilkokul 5'ten sonra giriyor (Sanırım şu an yarı zamanlı). Senin orta okulda aldığın bütün dersleri alıyor. (mat, türkçe vs.) Bunun yanında haftada 2 saat branş, 4 saat solfej, müzik tarihi şu bu bir ton bu konuyla alakalı ders alıyor. Liseye geldiğinde solfeji bitirmiş oluyor armoniye başlıyor.

Bütün bu süreçte her gün 4 saat enstrumanına çalışmazsa azar işitiyor.

Şimdi bu süreçlerden geçmiş biriyle kendini kıyaslama. Hedefin de bu olmasın zaten o başka bir yol. Bu demek değildir ki piano çalamazsın müzikte kendini geliştiremezsin. Çok insan tanıdım piano çalan konservatuar mezunu olmayan ama taş çıkartan bu işten ekmek yiyen.

Sen bir başla bakalım hayat seni nereye götürecek. Buradan yazdıklarım çok boşa atış oluyor müzik kulağın var mı yok mu onu bile bilmiyoruz. Konu pianoya orgla başlanır mı sorusundan ben müzisyen olabilir miyim sorusuna döndü.

Bütün bu soruların cevabı hem evet hem hayır çünkü tamamen senin müziği hayatında nereye konumlandırdığınla alakalı olacak gidişat.

Geri
Yukarı