Pikseller hafızaya nasıl kaydedilir?

Sönmez Reis

Hectopat
Örneğin 640x360 piksel bir fotoğraf hafızaya nasıl kaydedildiğini nasıl görebilirim? 230 400 adet koordinat ve her birinin ayrı renk kodu var, bu pikseller üzerindeki renk kodlarını değiştirerek nasıl resimle oynayabilirim?
Örneğin PNG türü dosyadaki piksellerin koordinat ve renk kodlarını nasıl sayısal olarak görüp değiştirebilirim?

PNG, JPEG gibi biçimlere sahip görseller için bunu yapmak mümkün değil diyebilirim, bu gibi biçimler elinizdeki görselin boyutunu düşürmek üzere tasarlanmıştır ve bunu yapmak için sıkıştırma teknikleri kullanırlar, bunları insan eliyle yapmak mümkün değil. Yani birçok kişinin düşündüğü gibi bir görsel dosyası içinde her bir piksel için ayrı renk kodu var, biz bu görseli programlar ile açınca o programlar piksellerdeki renk kodunu okuyup ekrana o renk kodunu yansıtıyor gibi bir durum tam olarak doğru değildir.

Ham haldeki bir görsel, örneğin telefon kamerasıyla çekilmiş bir görsel için bu geçerli olabilir ancak telefon bu görseli hafızaya kaydederken JPEG formatına çevirerek kaydeder. Daha sonrasında resim görüntüleme programınız dosyayı tekrar açarken JPEG formatından çözümler. Ham görüntüler için bu dediğiniz mümkün olabilir diye düşünüyorum ancak ham görüntü nasıl bir şeye benzer bilmiyorum.

PNG, JPEG gibi biçimlere sahip görseller için bunu yapmak mümkün değil diyebilirim, bu gibi biçimler elinizdeki görselin boyutunu düşürmek üzere tasarlanmıştır ve bunu yapmak için sıkıştırma teknikleri kullanırlar ve bunları insan eliyle yapmak mümkün değil. Yani birçok kişinin düşündüğü gibi bir görsel dosyası içinde her bir piksel için ayrı renk kodu var, biz bu görseli programlar ile açınca o programlar piksellerdeki renk kodunu okuyup ekrana o renk kodunu yansıtıyor gibi bir durum tam olarak doğru değildir.

Ham haldeki bir görsel, örneğin telefon kamerasıyla çekilmiş bir görsel için bu geçerli olabilir ancak telefon bu görseli hafızaya kaydederken JPEG formatına çevirerek kaydeder. Daha sonrasında resim görüntüleme programınız dosyayı tekrar açarken JPEG formatından çözümler. Ham görüntüler için bu dediğiniz mümkün olabilir diye düşünüyorum ancak ham görüntü nasıl bir şeye benzer bilmiyorum.
1920x1080 fotoğraf çektim ve 2 073 600 adet pikselin her biri ayrı renk, her birinin renk kodu farklı. Ben bu JPEG dosyasına tıkladığımda her bir piksel için ayrı ayrı emir vermesi gerekmiyor mu? Başka türlü nasıl açabilir bu fotoğrafı?

@Recep Baltaş hocam bilginiz var mı? İnternette bulamadım.

Son düzenleme:
Hocam her bir pikselin değerini görebilirsiniz. Ama değiştirmek konusunda çok bir bilgim yok. YouTube'da "Matlab ile görüntü işleme" şeklinde aratırsanız bu konuda size fikir verebilecek videolar bulursunuz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı