Pil %0 Şarj Olmuyor Sorunu

Strongholdman

Hectopat
Dün akşam C500 notebookumu toplayıp çantasına koydum ve yaklaşık 1 saat sonra çıkarıp açmak istedim. Power butonuna bastığımda bir anlık güç ve HDD LED'leri yanıp söndü ve aynı anda sanırım batarya bölgesinden belli belirsiz cızırtı gibi bir ses geldi ve bilgisayar açılmadı. Sonra ben de adaptörü bağladığım ve gördüm ki batarya şarj LED'i yanmıyor. Bilgisayarı açıp Windows'a girdiğimde pil durumunu inceledim hemen ve başlıkta belirttiğim uyarıyı verdiğini gördüm. Bataryamın kondisyonu iyi sayılırdı. 2 saatten fazla idare ediyordu. Ayrıca kapatmadan önce de %100 doluydu ki zaten C500'lerde bataryalar sabit. Ben de hemen 2 vida aracılığıyla bataryayı söktüm ve o şekilde çalıştırdım. Bataryayı biraz dinlendirdim tekrar taktım ama sonuç değişmedi. Windows üzerindeki pil yönetim sürücülerini kaldırıp tekrar yükledim yine aynı. Kafama takılan şu, acaba batarya mı bozuldu yoksa güç bağlantı soketi ile mi ilgili bir sorun? Ayrıca batarya takılıyken Aida64 üzerinden incelediğimde pil dayanma durumu %100 yazıyordu ve voltaj değeri 15-16v arası geziyordu. Zaten pilin üzerinde yazan değerler de bu şekilde. Bu bilgilerin hemen üzerinde ise yine aynı uyarı olan Pil Şarj Olmuyor ifadesi vardı. Sizce sorun ne olabilir? Batarya öldüyse de bu şekilde birden mi ölür bunu anlayamıyorum? Bugün şansıma bulunduğum semtte ki Casper yetkili servisine bataryayı götürüp bir ölçtürmeyi düşünüyorum. Belki orada bir test ederler.

Probleminize yakın bir sorunu bende yaşadım. Cızırtı gelmesi normal elektrik akımının sesidir. Benim problemim de adaptör bitmişti prize takınca ses geliyordu. Muhtemelen adaptör de elektrik kaçağı olabilir yada içerisindeki transistörle bozulmuş olabilir farklı bir adaptörle deneyin. Problem çözülmezse adaptörden gelen kabloyu bilgisayarınıza taktığınız güç soketi yuvasına bir bakın derim.
İyi günler.

Probleminize yakın bir sorunu bende yaşadım. Cızırtı gelmesi normal elektrik akımının sesidir. Benim problemim de adaptör bitmişti prize takınca ses geliyordu. Muhtemelen adaptör de elektrik kaçağı olabilir ya da içerisindeki transistörle bozulmuş olabilir farklı bir adaptörle deneyin. Problem çözülmezse adaptörden gelen kabloyu bilgisayarınıza taktığınız güç soketi yuvasına bir bakın derim.
İyi günler.

Babamın laptopun un adaptörüyle denedim ama sorun devam ediyor. Hatta benim adaptörümü de babamın laptopun da denedim onda sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Sokette sorun olabilir diyorsunuz ama adaptör takılıyken kullanabiliyorum bilgisayarı. Eğer soket arızalı olsaydı hiç açılmazdı diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum yoksa böyle enteresan bir durum olabilir mi acaba?
Ayrıca bugün Casper Menemen servisine gidip durumu anlattım. Ellerinde cihaz yokmuş o yüzden pili deneyemediler. Bilgisayarı bırakın bir inceleyelim dediler. İstanbula gönderilmesi gerekebilir, genel merkez tamir yapmaz eğer arıza varsa anakartı komple değiştirdiler o da en az 1500 tutar dediler. Onun yerine Windows 10 da bu sorun olabiliyor format atmak sorunu çözebilir dediler. Ben de o an Recovery moduna hangi tuşla girebileceğimi sorduğumda ise kaçamak cevaplar verip açıkcası cevaplamaktan imtina ettiler ben de ayrıldım. Zaten Windows'tan kaynaklı olsa bilgisayar yine de açılır ya da ne bileyim adaptörü takınca şarj olduğuna dair LED yanar. Öyle bir şey ki sanki pil yokmuş gibi açma tuşuna basınca hiçbir tepki vermiyor adaptör takılı değilken.
Bugün bir bilgisayar tamircisinden bulduğum ikinci el bir bataryayı denemek için taktığımda bataryanın şarj olduğunu gördüm. Sonra onu çıkarıp kendi bataryamı taktım ve baktım ki çalışıyor. Demem o ki dostlar cihaz kendi kendine düzeldi sanırsam.

Bataryanız da eskiye nazaran ani düşüşler oluyor mu? Hem batarya hem şebeke hattını aynı anda kullanmak bataryanın ömrünü bitiriyor. eğer bu şekilde kullandıysanız bataryanızın ömrü kısalmış olabilir. Windows 7 kullanıyorum zamanında bana bir uyarı geldi pil simgesinde ve pilinizi değiştirmeniz yararlı olabilir diye.(pil değişmesi gereken durumda beni uyar diye bir kutucuk işaretliydi) Bu sanırsam sistem tarafında gelen bir uyarı. Böyle bir uyarı aldınız mı ? Adaptörünüzün üzerinde kırmızı çarpı işareti var mı ? Sakın ha servise hiçbir elektronik aletinizi götürmeyin. Sizde size uygulanan ilgiden memnun değilsiniz. 1500 lira çok astronomik bir rakam. Ha sorun büyüktür olur mu olur ama evinizde bir kontrol kalemi varsa pilin dişlerine tutabilirsiniz. Ya da en temizi bir elektrikçiye ya da bilgisayar tamircisine (servis değil) gidip ampermetreyle bataryanızı ölçtürebilirsiniz 50-60 isterler muhtemelen

Bataryanız da eskiye nazaran ani düşüşler oluyor mu? Hem batarya hem şebeke hattını aynı anda kullanmak bataryanın ömrünü bitiriyor. eğer bu şekilde kullandıysanız bataryanızın ömrü kısalmış olabilir. Windows 7 kullanıyorum zamanında bana bir uyarı geldi pil simgesinde ve pilinizi değiştirmeniz yararlı olabilir diye.(pil değişmesi gereken durumda beni uyar diye bir kutucuk işaretliydi) Bu sanırsam sistem tarafında gelen bir uyarı. Böyle bir uyarı aldınız mı ? Adaptörünüzün üzerinde kırmızı çarpı işareti var mı ? Sakın ha servise hiçbir elektronik aletinizi götürmeyin. Sizde size uygulanan ilgiden memnun değilsiniz. 1500 lira çok astronomik bir rakam. Ha sorun büyüktür olur mu olur ama evinizde bir kontrol kalemi varsa pilin dişlerine tutabilirsiniz. Ya da en temizi bir elektrikçiye ya da bilgisayar tamircisine (servis değil) gidip ampermetreyle bataryanızı ölçtürebilirsiniz 50-60 isterler muhtemelen
Öyle sanıyorum ki batarya da temassızlık oldu. Çünkü aynı sorunu bir kere daha tekrarladığında bataryayı biraz masaya vurarak çalıştırmıştım. Hala geçerli bir ilkel yöntem

Sonucunda olabilecek kazaları gözardına alırsanız problem çıkmayacaktır. En azından aşağı yukarı 20 lira olan akım sabitleyiciyi adaptör kablonuzla fiş arasına takın.Görünüşe göre bataryada transistörler hasar almış ani akım gelirse laptop bileşenlerinize zararı olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı