Pilav yapmanın püf noktaları nelerir?

hewsaaaa

Decapat
Daha fazla  
Şu pilavı nedense yapamıyorum, bir sert oluyor bir yumuşak bazen sütlaç oluyor, tam olarak püf noktaları neler? Pratik yapmış kişiler ve bilgili kişiler yardım edebilirse çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hakiki lokanta tarifi veriyorum:
1- 30dk kadar suda bekletin iyice suyunu ceksin.
2- iyice yıkayın, su şefffaf olsun.
3-Bolca tereyağında pirinçleri 10dk kadar kavurun. Dışı hafif çıtırdasın gözünüzle görür anlarsınız.
4- pirinçlerin üstünü 1,5 parmak gececek kadar kaynar su koyun ve tuz atın.
5- mümkün olan en kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. (su çok az da olsa fokurdayacak kadar kısık)
6-kapağı hızlıca açıp bir karıştırın alt üst olsun. 10dk kadar dinlendirin. Dinlenmezse çamur gibi olur ve diri kalır.
7- Afied.

Şu pilavı nedense yapamıyorum, bir sert oluyor bir yumuşak bazen sütlaç oluyor, tam olarak püf noktaları neler? Pratik yapmış kişiler ve bilgili kişiler yardım edebilirse çok sevinirim.

Pilavı yıkarken nisasta yani su böyle beyazdır onu iyicie yıkayın çünkü o beyazlık pilavın lapa yapıyor tane tane olması için iyice yıkayın.

Pilav türüne göre değişiklik gösterir.
  • Baldo Pirinç
  • Keşan Baldosu.
  • Osmancık Pirinci.
  • Cameo(Kameo) Pirinci.
  • Arborio Pirinci.
  • Basmati Pirinci.
  • Yabani Pirinç
  • Yasmin(Jasmine) Pirinci.
  • Siyah Pirinç
Hepsinin su ile yıkama ve/veya bekletme zamanları farklı, aynı şekilde pilav tenceresine konacak su miktarı farklıdır. Ancak hepsi orta/kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilirler.

Mesela Jasmin ve Basmati için 0.5cm su yeterken, Osmancık pirinci daha iri taneli olduğundan daha fazla su ister.

Kişisel favorilerim hafif baharatlı yemekler için Jasmin, sonra Basmati, bol baharat ve et suyu ile pişecek olanlar için Osmancık ve Baldodur. Sevgilimin sülalesinin çeltik tarlaları var, oradan Osmancık pirinci getirdi geçen hafta, ciddi kalite ve lezzet farkı oluştu yaptığımız tavuklu pilavda. Nadiren siyah pirinç yaparım estetik açıdan. Ahtapot mürekkebinde pilav da morumtrak bir siyahlığa sahiptir mesela.

Hepsi için ortak bilgi:
  • Su az = pilav daha çıtır
  • Su fazla = pilav daha lapa

Pilavın lezzeti 3 şeye bağlı:
  1. Sade pilav/lapa ile yenecek yiyecek
  2. Pilavın kavrulduğu yağ çeşidi (sade > tere > tere+iyi kalite zeytin yağı az miktarda)
  3. Pilava ek lezzet verecek et suyu (kırmızı etleri ve tavuk), ilik suyu, kemik suyu veya hindi gibi daha yoğun ancak lezzeti baharatlara bağlı etler için baharatlar.

Başka bir numarası yok pilavın. Birkaç denemeyi mantıklı pişirme ve su oranına göre yaparsan çözersin elindeki ocak ve pişirme kabına göre.

Not: Pilav tenceresinin yayvan bir tencere olması işleri biraz daha kolaylaştırır, suyunu çektirirken kısık ateş de cabası.

Yeni konular

Geri
Yukarı