Pilin Dolum Seviyesini Sabitlemek

Arif Taban

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Herkese iyi günler dilerim öncelikle. Yeni aldığım Lenovo Ideapad 530s cihazımı nasıl daha uzun ömürlü kullanabileceğimle ilgili araştırmalar yapıyorum. Ancak çatışan birçok fikir var bu yüzden sizlere danışmak istiyorum. Bildiğiniz üzere laptoplarda en önemli unsurlardan biri pil. Cihazı aldığımda bir kere şarjı kalibre ettim.

Aida 64 ile de sağlık durumunu kontrol ettim. Pil dayanma seviyem (wear level) %3(Henüz 3 günlük cihaz için bana fazla geldi). Cycle ise 3'te şimdilik. genelde cihazımı AC ile kullanıyorum pil tam dolu şekilde kullanıyorum. Arada bir çalışma odamdan çıkıp oturma odasında takılıyorum bu sırada pili genellikle %50'nin altına düşürüyorum. Bu normal bir kullanımım. Ancak Lenovo'nun Pil koruma uygulaması kapsamında pili maksimum %55-60 seviyelerinde şarj ediyor. Sorularım şunlardır;
  • Bu modu kullandığım sürede pilimin %60-%100 arasındaki %40'lık kısım zarar görür mü ?
  • Pili ne kadar sürede bir komple boşaltıp, tam şarj etmem gerekir ?
  • Pili %60 doldurup AC ile kullanmak ile %100 doldurup AC ile kullanmanın farkı nedir ?
Uzun lafın kısası uzun ömürlü, sağlıklı bir pil için neler yapabilirim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Wear level ile ilgili Lenovo'ya görseli içeren bir mail at. Sonrasında sorun ilerlerse o maili de ref. vererek sorunu daha hızlı çözebilirsin belki. Normalde wear seviyesi sıfır olmalı. Konfigürasyonu çok güncel değilse rafta beklemiş olabilir ama güncelse mide bulandırıcı.

Wear level ile ilgili Lenovo'ya görseli içeren bir mail at. Sonrasında sorun ilerlerse o maili de ref. vererek sorunu daha hızlı çözebilirsin belki. Normalde wear seviyesi sıfır olmalı. Konfigürasyonu çok güncel değilse rafta beklemiş olabilir ama güncelse mide bulandırıcı.
Ortalama 6-7 ay rafta beklemiş cihaz.

Hiçbir şey yapamazsınız o ''pili en iyi kullanmanın 5 hayır hayır 55 yolu'' gibi acayip makaleleri okumayınız lütfen. Sonuçta piller sınırsız bir dolma-boşalma kapasitesine sahip bileşenler değil. İçindeki kimyasal maddeler belli bir süreden sonra işlevini yapmayı bırakıyor ki bunun en kötüsü boş kaldıklarında oluyor sizde belirtmişsiniz ''rafta beklemiş'' o piller tam performans vermiyordur zaten.
Şarjda kullandığınızda pile zarar vermezsiniz bu arada nedeniyse %100 olduktan sonra pillere gelen güç kesildiği için direkt olarak şarj aletini kullanır cihaz.

Çok çok kısaca; bu konuyu dert etmeyin pil ölünce değiştirmeniz gerekecektir zaten boşuna iyi kullanım için kendinizi yormayın o kendi ''limitini'' bilir :lanet:

Hiçbir şey yapamazsınız o ''pili en iyi kullanmanın 5 hayır hayır 55 yolu'' gibi acayip makaleleri okumayınız lütfen. Sonuçta piller sınırsız bir dolma-boşalma kapasitesine sahip bileşenler değil. İçindeki kimyasal maddeler belli bir süreden sonra işlevini yapmayı bırakıyor ki bunun en kötüsü boş kaldıklarında oluyor sizde belirtmişsiniz ''rafta beklemiş'' o piller tam performans vermiyordur zaten.
Şarjda kullandığınızda pile zarar vermezsiniz bu arada nedeniyse %100 olduktan sonra pillere gelen güç kesildiği için direkt olarak şarj aletini kullanır cihaz.

Çok çok kısaca; bu konuyu dert etmeyin pil ölünce değiştirmeniz gerekecektir zaten boşuna iyi kullanım için kendinizi yormayın o kendi ''limitini'' bilir :lanet:

Haklısınız ama genelde genel sabit bir yerde kullandığımdan dolayı Pil koruma modunu aktif ettim. Pil sürekli %58'de ve AC'den besleniyor bilgisayar. %58'de sabitlenmesinin sebebi hem ömrünü biraz daha uzatmakmış hem de pil döngüsü böyle olunca yükselmiyormuş.

Lenovo pil kipini nasıl kullanılmalı ve ne zaman kullanılmalıdır?

1. Bilgisayarı uzun süre(1 haftadan fazla) kullanılmayacağı zaman tasarruf kipi açıp şarjı %55 ile %60 ile bırakılmalıdır.
2. Bilgisayarınızı sürekli prizde kullanıyorsanız bu kipi açmanız batarya sağlığı açısından önemlidir.
3. Bu kipi sürekli kullanacaksanız pilde kullanım süresi azalacak ve sürekli prize takmak gerekli. Bu da daha çabuk bataryanın yıpranacak hale gelmesi demektir.

Pilde kullananları için bu ayar açmanız çok önemli değildir. Ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği anlattım konuya açıklık getirelim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı