Pilot olmak vs polis olmak

Küçüklükten beri hedefim polis olmaktı. Üniversite bölümümü bile sırf polis olduğumda yükselebilmek ve kanunları öğrenebilmek amacıyla seçtim. Bu süre zarfında onlarca rütbeli polisle konuştum ve çevremdeki tüm polislerden bilgi aldım.

Türkiye'de polis, Amerika'da olduğu gibi fazla insiyatif sahibi değil. Savcı ne derse onu yapar ve istenilen yerde, istenilen şartlarda çalıştırılır. Eğer polisliği tercih edeceksen mesleğin olumlu-olumsuz yanlarını iyice araştırmanı tavsiye ederim. Bugüne kadar çalışma şartlarından memnun bir polis görmedim.

Bu konuda Asayiş Berkemal adındaki Youtube kanalına göz atarsan polislerin ne şartlarda çalıştığını daha net anlayabilirsin. Açıkçası işin içeriğini öğrendikten sonra çok bir hevesim kalmadı. Başka bir mesleğe yöneldim.

İkisi arasında seçim yapacak olsam bunlara rağmen polisliği seçerim orası ayrı konu. Odamda polis armasının fotoğrafı asılı. Polislik hep gözüme güzel gelmiştir. Amerika'daki gibi sistem olsaydı beş yüz puan alsam bile polisliği seçerdim.

Küçüklükten beri hedefim polis olmaktı. Üniversite bölümümü bile sırf polis olduğumda yükselebilmek ve kanunları öğrenebilmek amacıyla seçtim. Bu süre zarfında onlarca rütbeli polisle konuştum ve çevremdeki tüm polislerden bilgi aldım.

Türkiye'de polis, Amerika'da olduğu gibi fazla insiyatif sahibi değil. Savcı ne derse onu yapar ve istenilen yerde, istenilen şartlarda çalıştırılır. Eğer polisliği tercih edeceksen mesleğin olumlu-olumsuz yanlarını iyice araştırmanı tavsiye ederim. Bugüne kadar çalışma şartlarından memnun bir polis görmedim.

Bu konuda Asayiş Berkemal adındaki Youtube kanalına göz atarsan polislerin ne şartlarda çalıştığını daha net anlayabilirsin. Açıkçası işin içeriğini öğrendikten sonra çok bir hevesim kalmadı. Başka bir mesleğe yöneldim.

İkisi arasında seçim yapacak olsam bunlara rağmen polisliği seçerim orası ayrı konu. Odamda polis armasının fotoğrafı asılı. Polislik hep gözüme güzel gelmiştir. Amerika'daki gibi sistem olsaydı beş yüz puan alsam bile polisliği seçerdim.
Ülkede doktora gitsen o doktorluk kötü der, Hakime gitsen o hakimlik kötü der, öğretmene gitsen öğretmenlik kötü der yani kısaca bu ülkede bilinçsiz bir meslek seçimi var kimise sevdiği veya başarılı olabileceği bir işi seçmiyor veya imkansızlıktan dolayı yapamıyor, bir çok kişi o işin verdiği havadan dolayı onu yapmak istiyor kimisi paradan dolayı. Kendimden örnek vereyim birde öğretmenimden, ben kamu personeliyim, normal memur evrak vs. yazıyorum yaptığım işi seviyormusun dersen gram sevmiyorum. Çocukluğumdan beri hayalim telefon teknik servisi açmaktı, çocukluğumdan beri hurda bozuk telefonları açar içlerini incelerdim hala yapıyorum mesela evde bir ton eski ve yeni hurda telefon, usb girişleri, ekranları vs. gibi parçalar var. telefonumda arıza olsa bunu kendim yapabiliyorum. Ayarıyetten kulaklık, hoporlör tamiri falan da yapıyorum bunların hepsini kendi kendime öğrendim bir yerden eğitim almadım. Belki sorabilirsin niye sevdiğin işi yapmadın diye maddi imkansızlıklardan, ömrüm hep borç ödemekle geçiyor.
biraz da öğretmenimden bahsedeyim, o da lise Matematik öğretmenimdi inan matematiği hiç anlatamazdı derslerinden herkes zar zor geçerdi çoğu dersinde bize şunları okuyun diyip tarih kitapları okurdu kendisi. Aradan yıllar geçti hocama baktım adam öğretmenliği bırakıp araştırmacı ve yazar olmuş sevdiği iş ile uğraşıyor bir çok devlet büyüğünden dergilerden vs. tebrikler almış ismi halifet ile başlayan bir adamın türbesinden izini sürmüş araştırmış ve gerçekten de bu önemli birisiymiş zamanında tarih kitaplarında yazmayan bir şeyi keşfederek onu tarihin içerisine soktu şuan yanlış hatırlamıyorsam 12 kitabı var 3 tanesi kendi keşfi üzerine diğerleri de bilinen tarihi olaylar hakkında.

Geri
Yukarı