Çözüldü Pilot Olsan Polarize Gözlük mü Normal Gözlük mü Takarsın?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522248089
Evet can sıkıntısının beynimizi yaktığı yetmezmiş gibi bir de mantık zorlatan konularla uğraşmaya devam edelim derim ben:) Google amcaya soranları kınamaya devam ediyoruz hep birlikte tabii. Keyfimize bakıp eğlenelim o zaman:)

Bir pilot olduğunu düşünelim. Güneşli bir günde uçuşun var. Geldin uçağına yerleştin son kontrolleri yaptın, ekranları hazırladın, kemerlerini bağladın. Kafayı kaldırdın ve gözünü alan bir güneş var. Parlıyor resmen cayır cayır:) Çantan da iki gözlük var diyelim. Keyif değil mi canım sıkıldı iki tane aldım yanıma, kime ne dedin:) Birisi polarize camlı bir gözlük, diğeri ise normal camlı bir gözlük. Kalite ve fiyat olarak birbirlerine tamamen denkler.

Sence hangisini takmalısın?

portrait-pilot-mustache-cap-glasses-vector-illustration-portrait-pilot-mustache-cap-glasses-10...jpg

Çözüm
Polarize gözlükler başımızı hafif çevirdiğimizde LCD gibi ekranları pek göstermezler. Bunun için pilotların kullanacağını düşünmüyorum. UV filtreli gözlük yeter bence o da güneşin göze zarar vermemesi için :)

Hadi bakalım üçte üç geliyor mu :D
Polarize gözlükler başımızı hafif çevirdiğimizde LCD gibi ekranları pek göstermezler. Bunun için pilotların kullanacağını düşünmüyorum.
CRT ekranlar için olmasın sakın o? Yani LCD daha yeni bir teknoloji olduğu için o sorun kalktı diye duymuştum ben🤔

Çok düşük bir olasılık ama polarize gözlükler denizde suyun üzerindeki yansımayı kaldırdığı için denizin dibi gözükebiliyor. Acaba iniş sırasında onunla ilgili bir problem olabilir mi? Yön tayini bakımından. Yani şu an bana da mantıklı gelmiyor ama başka bir şey bulamadım. 🤣

Çok düşük bir olasılık ama polarize gözlükler denizde suyun üzerindeki yansımayı kaldırdığı için denizin dibi gözükebiliyor.
Yani bu iyi bir şey aslında. Yansıma demek dert demek biraz.
Acaba iniş sırasında onunla ilgili bir problem olabilir mi? Yön tayini bakımından. Yani şu an bana da mantıklı gelmiyor ama başka bir şey bulamadım. 🤣
İniş sırasında yön tayini bakımından nasıl bir problem olabilir ki? Pist parlamaz herhalde, parlıyorsa o pist değildir uzak durmak gerek🤣

Bugün pek katılım olmadı nedense. Ben de deli gibi merak ediyorum cevabı. Tam diyorum aç Google'ı bak, sonra içimden bir ses bekle belki aklına gelir diyor. Kaldım böyle merakta. 🤣
Hafta içi diye pek gelen olmamıştır:) Pandemi olsa da pazartesi sendromu tam gaz devam ediyor anlaşılan:) Başka fikri olan olmazsa yazarım birazdan cevabı zaten ben de:)

Mantıklı gerekçeleri aldığımıza göre cevaba geçeriz hafiften:)

Bir pilotun kullanması gereken en uygun gözlük tipi polarize olmayan camlı gözlüktür:) Bunun kesin olarak ekranlar yüzünden. Ama daha çok LCD ekranlar yüzünden değil de radyo ve radar için frekans girmek için gerekli olan digit paneller yüzündendir. Digit ekranlı kumanda panelleri maalesef polarize cam ile bakınca sıfır görüntü gösterir. Evet LCD’ler de etkileniyor fakat görüntü digit ekranlar kadar tamamen yok olmuyor. Bu yüzden pilotlar polarize gözlükten uzak durur mümkün olduğunca:)

D9C7B243-A346-40A6-AE40-9A2E913EF3CF.jpeg

Özellikle @teknoman ve @ThisisPunisher açıklayarak cevap verdikleri için tebrikler:) Katılan, cevap veren, fikir yürüten herkese sonsuz tebrikler ve teşekkürler:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı