Pilotaj bölümü nedir?

İnternette ve hatta hiç beklemediğim şekilde Technopat'ta dahi birçok çelişkili ifade görüyorum. Soracağım şey, pilot olmak paralı mıdır vs değil. Pilotaj bölümü nedir; okuyan kişiler hangi mesleği, nasıl şartları karşılayarak, hangi ek dersleri alarak elde eder? Bu süreçteki masrafları nelerdir?

Bilginiz dahilinde konuşun.

İnternette ve hatta hiç beklemediğim şekilde Technopat'ta dahi birçok çelişkili ifade görüyorum. Soracağım şey, pilot olmak paralı mıdır vs değil. Pilotaj bölümü nedir; okuyan kişiler hangi mesleği, nasıl şartları karşılayarak, hangi ek dersleri alarak elde eder? Bu süreçteki masrafları nelerdir?

YKS sınavı üzerinden iyi bir derece yaparak iyi bir üniversitede okuyabilirsiniz okuyan kişiler ana pilot veya yardımcı pilot olabiliyor. Ha bir de 110 bin euro uçuş eğitim ücreti var.

YKS'de çok iyi bir puan yaparsan burslu okursun.
Yoksa Havayolu şirketlerinin geri ödemeli burs sistemleri var; parasıyla okuyorsun ama onlar ödüyor, işe başlayınca maaşından kesinti yapılıyor.
Ya da yaklaşık 80 bin euro gibi yüksek ücreti ödeyip özel okulda lisans alabilirsin.

Üniversite mezunuysanız şirketlerin açtığı ''Yetiştirilmek Üzere 2. Pilot Adayı'' ilanlarına başvurup seçildiğiniz taktirde 10 yıllık bir anlaşmayla eğitim alıp pilot olarak işe başlayabilirsiniz. Bunun için üniversiteden mezun olmanız ve İngilizce bilmeniz yetiyor. Başvurudan sonra DLR testi, geçerseniz CRM mülakatı, onu da geçerseniz kurul mülakatına giriyorsunuz. Bundan da başarılı olursanız detaylı sağlık kontrolü ve geçmişteki tanılarınıza bakılarak son aşamayı da halledip 10 yıllık sözleşme imzalayıp iki sene eğitim alıyorsunuz. 10 yıllık sözleşme sürecinde 140.000 Euro eğitim ödemesi maaşınızdan kesiliyor.
Buradan ulaşabilirsiniz şu an ilan açık.

YKS'de çok iyi bir puan yaparsan burslu okursun.
Yoksa Havayolu şirketlerinin geri ödemeli burs sistemleri var; parasıyla okuyorsun ama onlar ödüyor, işe başlayınca maaşından kesinti yapılıyor.
Ya da yaklaşık 80 bin euro gibi yüksek ücreti ödeyip özel okulda lisans alabilirsin.
Antalya Bilim Uni. Sivil Havacılık Yüksekokulu 12k

*Poilotaj programındaki uçuş eğitimi burs kapsamı dışındadır.
Bu demek oluyor ki sadece teorik eğitimin fiyatı budur.
Vay arkadaş

*Poilotaj programındaki uçuş eğitimi burs kapsamı dışındadır.
Bu demek oluyor ki sadece teorik eğitimin fiyatı budur.
Uçuş eğitimi dışında farklı olan şey nedir onu anlamadım. Her halükarda bölümu okuyoruz. Pilot olabilmek icin gereken dersleri ücretli alıyoruz. Peki bu dersler dışında pilotaj bölümünün bir esprisi yok mu?

Vay arkadaş

Uçuş eğitimi dışında farklı olan şey nedir onu anlamadım. Her halükarda bölümu okuyoruz. Pilot olabilmek icin gereken dersleri ücretli alıyoruz. Peki bu dersler dışında pilotaj bölümünün bir esprisi yok mu?
Teorik dersi alıyorsun, sınava giriyorsun ondan sonra seviye seviye eğitim uçakları ile belirli bir süre uçuyorsun. Hususi eğitim burda bitiyor.
Ondan sonra eğitim dışı uçman lazım, sonra tekrar ticari ehliyet için sınav var.
Genel bilgiler hakkında için şu video izleyebilirsiniz, kendisini bu konuda çok örnek alırım. Teyyareleri sevdiren ikinci kişidir kendisi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı