Ping ve ping atma

bloodyxTR

Centipat
Herkese merhaba arkadaşlar. Yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden sonsuz ama sonsuz teşekkür ediyorum.

Benim 2 adet problemim var. Daha doğrusu merak ettiğim konu.

Birinci problemim şu şekilde: Ben "CMD" üzerinden bazı sitelere ping atıyorum. Ancak bazı sitelerde hiçbir şekilde "request timed out" hatası vermez iken bazılarında ise 10 dakikada 1, bazen 20 dakikada 1, bazen 30 dakikada 1 bu şekilde bir hata alıyorum.

Örneğin Google'a ping atarsam hiçbir şekilde "request timed out" hatası almıyorum. Ancak örneğin mynet.com veya cesur.net gibi sitelere ping atarken bu request problemini yaşıyorum. Uzun süre kontrol ettiğim zamanlar da oldu. Örneğin hiç gözümü ayırmadan 1 saat baktığım zamanlar da oldu. Google'da bu hiç yaşanmazken (muhtemelen YouTube, twittter, Instagram vs. bunlarda da yaşanmaz) diğer sitelerde en az 1 kez yaşıyorum.

Kabloluda da kablosuzda da durum aynı ve binamız yeni. Altyapısı ile alakalı olacağını da sanmıyorum. Altyapı ile alakalı olsa sanırım Google'a da ping gönderirken aynısı olurdu. Bilgisayara yeni format attım, modemi resetledim, CMD üzerinden bazı komutları yazdım, ethernet Driver güncelledim. Hiçbir şekilde çözemedim.

Sizin fikriniz nedir acaba? Sizde de bu şekilde midir? (Ama uzun süre bakmanız lazım zaman ayırır mısınız bilemiyorum)

ikinci problemim ise daha basit hemen test yapabilirsiniz sanırım: ben herhangi bir siteye "CMD" üzerinden ping atarken aynı anda speedtest.net sitesine girip hız testini başlatıyorum. Özellikle upload hızını test ederken CMD'de sürekli sık şekilde "request timed out" yazıyor.

Bu normal midir acaba? Yoksa problem olduğunu mu gösterir?

Ping atma yöntemlerim ve adresler:

CMD'yi açarak;

Ping www.google.com.tr -t.
Ping www.mynet.com -t.
Ping www.cesur.net -t.

Ne olur tatmin edici bir cevap verin ailecek huzurumuz kalmadı, ben de çıldırmak üzereyim onlar da :( her şeyden şüphelenmeye başladım ve ruh sağlığım cidden bozuluyor. Empati yaparak cevap verirseniz hepinize dua ederim.

1. Siteler çeşitli çeşitli koruma önlemleri alıyorlar, bu nedenden kaynaklanıyor. Hiç bir program kusursuz çalışmaz. Dolayısı ile sizinle ilgili bir sıkıntısı yoktur.
  2. Gidip gelebilen paketlerin birim zamanda toplam sınırı vardır, eğer test yaparken bu pakedi gönderemiyor ya da size doğrulaması gelmiyorsa, hattınızın o an dolu olduğu içindir. Sorun yoktur. Bu bir sıkıntı değildir, olması gerektiği gibi işliyor demektir.
Gereksiz bir şey için endişe ediyorsunuz. Burası sorunsuz bir dünya değil, her şeyin bir kusuru var.

Şimdi sıkıntın anladığım kadarı ile ping atma değil internet kopması galiba?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam. Sıkıntım internet kopması değil aslında cünkü herhangi bir internet kopması yaşamıyorum, hem internette gezinirken hem de online oyun oynarken kopma problemi yaşamadım. Sadece "request timed out" yazıyor ara sıra bu normal mi diye merak ettim yani sizde de böyle mi acaba diye? Problem mi var diye endişelendim de.
Neden ping atıyorsun ki?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam. İnternet bağlantım stabil mi diye kontrol ediyorum.
Merhaba,

Dns adreslerinizi 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 şeklinde değiştirip ping atmayı deneyebilir misiniz ?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam. Deniyorum hemen hocam.
  1. Siteler çeşitli çeşitli koruma önlemleri alıyorlar, bu nedenden kaynaklanıyor. Hiç bir program kusursuz çalışmaz. Dolayısı ile sizinle ilgili bir sıkıntısı yoktur.
  2. Gidip gelebilen paketlerin birim zamanda toplam sınırı vardır, eğer test yaparken bu pakedi gönderemiyor ya da size doğrulaması gelmiyorsa, hattınızın o an dolu olduğu içindir. Sorun yoktur. Bu bir sıkıntı değildir, olması gerektiği gibi işliyor demektir.
Gereksiz bir şey için endişe ediyorsunuz. Burası sorunsuz bir dünya değil, her şeyin bir kusuru var.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de sizin dediğiniz gibi tahmin etmiştim iki seçenek için de. Ancak sadece merak ettiğim acaba sizlerde de mi aynı şekilde işliyor durum, bunu merak etmiştim.

Eve yeni taşındık da binanın altyapısında sorun olmasını istemiyorum bu yüzden sürekli olarak bir şeyleri test ediyorum. Böyle şeyleri görünce de hevesim kaçıyor moralim bozuluyor. Çünkü "request timed out" hatası genelde stabil olmayan durumlarda ortaya çıktığı için beni de endişelendirdi.

Cevabınız için çok teşekkür ederim zamanınız olursa benim dediklerimi bi test yapar mısınız rica etsem, ufak bi ricadır çok sağ olun :)

İçimi biraz da olsun rahatlattınız.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, zamanınız olursa benim dediklerimi bir test yapar mısınız rica etsem, ufak bir ricadır çok sağ olun. :)
İçimi biraz da olsun rahatlattınız.
Test yapılmasını gerektirecek bir durum değil. Genel olarak hattın stabil olup olmadığını görmek için ping testi değil jitter testi yapmalısınız. Sağlıklı bir hatta zırt pırt ms yükselmesi olmamalıdır.
Durduk yere jitter yüksek değerlerde çıkıyorsa gece 3-4 gibi saatlerde bir sorun vardır hatta. Gündüz yoğun saatlerde yüksek çıkması normaldir.

Test yapılmasını gerektirecek bir durum değil. Genel olarak hattın stabil olup olmadığını görmek için ping testi değil jitter testi yapmalısınız. Sağlıklı bir hatta zırt pırt ms yükselmesi olmamalıdır.
Durduk yere jitter yüksek değerlerde çıkıyorsa gece 3-4 gibi saatlerde bir sorun vardır hatta. Gündüz yoğun saatlerde yüksek çıkması normaldir.

Tekrar cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama benim içimin rahat etmesi için test yapar mısınız demiştim :) Yani bendeki bu 2 durum için de "request timed out" raporlarını herkes alıyorsa bende hiç sorun yok diyeceğim ve rahatlayacağım :)

1 hafta önce başka bir evde yaşıyorduk orada da genelde mynet'e ping gönderiyordum ancak hiç karşıma request timed out diye bir uyarı çıktığını hatırlamıyorum. Ama uzun süre bakmıyordum şimdiki gibi tabiki. O yüzden mi problem var diye düşündüm anlamadım. Problem olsa google'da da aynı hatanin olması lazım o da kafamı karıştırdı. Önceki evde ADSL kullanıyordum şimdi ise FIBER.

Superonline vardı orada ama şu an millenicom kullanıyorum. Yani bilmiyorum "Türk Telekom ve Millenicom" firmalarına güvenmediğim için de bu endişeler oluştu sanırım bende. FIBER altyapısını Türk Telekom yaptığı için başka firmaya da geçme şansım yok malesef :( Tekelleşmişler.

Bu arada son olarak jitter testini yaptım genelde 0 çıkıyor 0.38 felan çıkıyor. Bazen de nadir de olsa 1 ms çıkıyor.

Tekrar cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama benim içimin rahat etmesi için test yapar mısınız demiştim :) Yani bendeki bu 2 durum için de "request timed out" raporlarını herkes alıyorsa bende hiç sorun yok diyeceğim ve rahatlayacağım :)

1 hafta önce başka bir evde yaşıyorduk orada da genelde mynet'e ping gönderiyordum ancak hiç karşıma request timed out diye bir uyarı çıktığını hatırlamıyorum. Ama uzun süre bakmıyordum şimdiki gibi tabiki. O yüzden mi problem var diye düşündüm anlamadım. Problem olsa google'da da aynı hatanin olması lazım o da kafamı karıştırdı. Önceki evde ADSL kullanıyordum şimdi ise FIBER.

Superonline vardı orada ama şu an millenicom kullanıyorum. Yani bilmiyorum "Türk Telekom ve Millenicom" firmalarına güvenmediğim için de bu endişeler oluştu sanırım bende. FIBER altyapısını Türk Telekom yaptığı için başka firmaya da geçme şansım yok malesef :( Tekelleşmişler.

Bu arada son olarak jitter testini yaptım genelde 0 çıkıyor 0.38 felan çıkıyor. Bazen de nadir de olsa 1 ms çıkıyor.
Bir bahane üretmek yerine şunu diyeyim, canım bunu yapmak istemediği için yapmıyorum.
Jitter testiniz yüksek değerlere çıkmıyor hiç dediğinize göre, hattınız o konuda stabildir, endişeniz olmasın.

Aslında internetinizde bir problem yok neden bu konuyu kendinize sıkıntı yarattınız. Timeouta düşmesi gayet doğal. Biri size her saniye aynı soruyu sorsa ve cevap verse ama bunu saatlerce tekrarlasa sizde aynı şekilde cevap vermezsiniz ve soran request time out hatası alır.

Geri
Yukarı