Ping Yükselme Sorunu

• Konuyu başlatan Amok
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 1B

Amok

Hectopat
Sorunum şu;

Gün içerisinde farklı saat aralıklarında ping değerlerim değişiyordu ve ben de pingimin değiştiği saat aralıklarında aynı IP adreslerine ulaşım rotama tracert komutuyla baktığımda farklı rotalar izlediğini ve bunun benim pingimi etkilediğini görüyorum. Bu etkiden kastım da 3-5 ms değil. Zaten ekran görüntülerinde de görebilirsiniz. Sorunumla alakalı arıza kaydı oluşturmama rağmen henüz bir dönüş olmadı.

Ayrıca da anladığım kadarıyla CGN IP havuzundayım. IP'lerim hep 100'le başlıyor ve hepimizin kullandığı whatsmyip, speedtest gibi sitelerde IP adresim modem arayüzündekinden farklı.

Benim sorum ise bununla ilgili ne yapabileceğim? Siz de bilirsiniz ki bu tür durumlarda arıza kaydı oluşturmak çok da işe yaramıyor. Yani bence İSS'mi sorunla değil bir çözümle aramalıyım ki işimi çözebilsinler. Diğer türlü modemi kapatın açın, internete kablolu bağlanın, ağa başka bir cihaz bağlı olmasın gibi sanki internet bağlantımdaki sorunum için teknik destek almak için servis sağlayıcımı aramamışım da mahallenin fırınını aramışım gibi hissettiren ve moral bozan, sinir bozucu şeyler duymak istemiyorum. Öyleyse müşteri hizmetlerine net olarak ne söylemeliyim ki düşük olan ping değerlerini sürekli alayım? Statik IP almak sorunumu çözer mi? Yine de yazayım. Herhangi bir şey indirmediğime, kablolu bağlandığıma, internetimi kullanan başka bir cihaz vs olmadığına eminim.

Aşağıda üç farklı IP'nin iki farklı saat aralığında traceroute'unu görebilirsiniz. Bu testten emin olmak için sadece CMD'den değil, oyuna girerek ve modem arayüzündeki ping fonksiyonuyla da yaptım. Modemim DSL-AC51.
Untitled-1.jpgUntitled-2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi Statik IP alırsanız bu tarz sorunlar çözülüyor çok büyük ihtimalle. Benim de ping ile ilgili sorunlarım vardı geçen sene bu zamanlar. Müşteri hizmetleri çok uğraştı ama anlamadı ne olduğunu sorunun. Yukarı kademeden tekniker arkadaşlar da çok uğraştılar sorunu bulmak için ne yazık ki bulamadılar. En sonunda tekniker arkadaşın biriyle konuşurken Statik IP alsam çözülür mü acaba dedim, zannetmiyorum falan dedi ama ben denemek istedim artık son çare olarak. Ve sonunda gerçekten çözüldü sorun Statik IP aldıktan sonra. İsterseniz siz de bi deneyin. Ayda 10 TL civarı oluyor zaten ve istediğiniz zaman deaktif edebiliyorsunuz.

Çok özür dilerim geç kalmış cevap için.

Ben de aynı şeyi düşünüp statik ip talep ettim. Denemem için hattıma ücretsiz tanımladılar. Emin olmak için gerekli testleri yaptım, CGN IP değildi. Fakat Sorunumu çözmedi. Konuştuğum kişi başka bir modemle de denememi söyledi. Ücretsiz tanımladıklarıyla, ücretli aldığım arasında bir fark olabilir mi bilemiyorum. Biz bu durumlarda türk telekom'a arıza kaydı oluştursak da "sorun bulunamadı" deyip geçiştiriyorlar, "başka bir modemle denemeniz önemli" dedi. Açıkçası kiminle konuşsam gerçekten yardımcı olmak istediklerini hissediyorum. Tabii normal şartlarda bu benim sorumluluğum değil fakat denize düşen yılana sarılır hesabı, çok da seçeneğim olmadığı için bir şekilde modem edinip deneyeceğim.

Evet Netspeed kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı