Pingi Ne Etkiler?

1) Uzaklik. ( gidip - gelme suresi dogal olarak uzaklikla artar )
2) Kablolu - kablosuz baglanti. ( Kablosuz baglanti parazitten etkilenir, degisken ping degeri alirsin )
3) Bandwidth -> Sistemi baska kimler kullaniyor. Nasil fazla araba trafik olusturur ve gidis donus suresini uzatirsa fazla paket de network de bir paketin gidis donus suresini etkiler.
4) Alt yapi kalitesi. -> Senin modeminden baslayip , baglandigin sunucunun switchlerine gelinceye kadar gecen yoldaki kalite. Genelde internet saglayicinin kalitesi, paket analizi yapip yapmadigi ( DPI -> Deep packet inspection - Wikipedia , malesef Turkiye'de hepsi yapiyor ), chokepoint olup olmadigi , kullandigin modemin kaliteli olup olmadigi vs gibi bir suru degisken faktor.

Bu 4. madde konusunda yapabilecek cok da bir seyimiz yok, ozellikle Turkiye'de. Kimi bolgelerde A firmasi daha az ping sunarken, ayni firma B bolgesinde siviyor. Internet konusunda bahtsiziz malesef Turkiye'de.

Sunucuya olan uzaklık, internet trafiği ve sunucuya bağlıdır.

Örneğin, War Thunder sunucuları Rusya'da. İnternetim 100 MBPS. Ama 100 ping altı zor alıyorum.

Benim gözlemlediğim kadarıyla Facebook, instagram, whatsap gibi sosyal medya siteleri pingi inanılmaz derecede etkiliyor. Bir defasında deneme yapmıştım; kardeşime ilk Youtube'den 1080P video açtırdım ve oyuna girdim herhangi bir sıkıntı yoktu. Sonra Facebook'ta aşşağıya kaydırarak yazılanları okumasını istedim bu sefer inanılmaz bir lag ve ping artışı yaşadım.
İlginç bir şekilde dediğinize katılıyorum hocam İnternette 1080p film izlese kasmıyor Facebook, İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarına birileri girince ping fırlıyor

ISS çıkışları çok fazla etkiliyor. Mesela ben bu sorunu yaşıyorum. Çözüm yolu bile sununmuyor.

Bağlantı şeklinde aynı şekilde etkiliyor. Kablosuz kullanıyosan kablolu kullan hem pingin düşük olur. Hemde stabil bir şekilde olur.

Sunucuya olan uzaklıkta önemli Diyarbakır'da oturupta. Frankfurt sunucularına 40 ping bekleme.

Altyapı türüde önemli tercih edebiliyorsan. Fiber altyapı tercih etmen senin yararına olur.

Modem kaliteside önemli bir etken yapıyor.

DSL altyapı kullanıyosan kablolun ne kadar yeni olduğuda önemli. Çok eski ise oksitlenme olabilir.

Evdeki internet kullanımıda önemli bir etken yapıyor.

İnternet hızıda önemli mesela ülkemizde upload aşarı derecede düşük veriliyor. Evden biri upload yapsa pingin fırlıyor direkt olarak.

Yani kısaca bunlar etkiliyor. Ama ilk söylediğim cümledeki aşarı derecede etkiliyor. Ben CS:GO 35 ms gibi güzel bir ping değeri alırken şu an 62 msden aşağısını görmüyorum. İyicene oyundan soğudum pingden dolayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı