Pioneer oto teyp arızası

Devre üzerinde multimetre ile buzzer konumunda pin bacaklarına baksana. Yukarıda ki linkte 27. sayfada entegre ve nasıl bağlı olduğu yazıyor. B+ ya 12 volt verince VDD'den 3,3 VDD12 den ise 1,2 volt alman lazım ama entegrenin açılması için başka bacaklara örneğin B sens bacağına voltaj vermek gerekebilir.

Biraz önce söktüm yenisini alacağım Allah razı olsun dostlar Baba hatırası teyp benim için çok önemli.

Ve şimdi farkettim 12 ayaklı söktüğüm
Evet, sayı olarak 12 ayaklıymış, ben ayaklarını sayarken yanlış saymıştım, ama asıl önemli olanı sadece bu değil ki, bu arıza sadece entegrenin içindeyse yenisiyle değiştirince bu teyp çalışacaktır, ama örneğin paralel, ters bağlı genel devre koruma diyotu, vb. bir eleman içten bu diyot nedeniyle kısa devreyse çalışmama arızası bu yüzden oluşmuşsa entegre ısınmaya yine devam edecektir, bu nedenle takmadan önce böyle bir eeman varsa önce onun tespiti gerekir.

Eskisini çıkarıp yenisiyle karşılaştırıp omaj ölçümlerini avometreyle birebir olarak yapılırsa bu kendini açıkça belli eder, örneğin eski entegrede kısa devre olarak ölçülen bazı bacak arası bölümleri yenisinde hiç ölçülemiyorsa o zaman eskisi kısa devreli veya içten sıkıntılıdır. Eskisi ve yenisi ayni omaj değerlerini bacaklarında gösterirse o zaman teyp PCB' sinde kısa devreye neden eleman, elemanlar hala var demektir. Bu durum ancak bu şekilde net olarak birebir ölçümlerle anlaşılabilir. Bu yüzden bu entegreyi söktükten sonra teyp devre kartındaki tüm diyotları iki yönde diyot test ölçüm yerinde ölçerek kısa devre sağlamlık kontrolünü mutlaka yapın.

Çünkü reg. entegresi arızası 2 ihtimale açıktır, ya entegre doğrudan arızayla teybin hiç çalışmamasına yol açtı veya bir veya daha çok elemanın teypte içten kısa devresiyle reg. entegresinin bozulmasına veya arızalı olarak görünmesine yol açmış olabildi. Bu konuda gerekli ölçümler yapılmadan net bir şey söylemek imkansız olup bu konuda ilk belirtilenler de sadece bir varsayım olarak söylenebildi, bu ilk arıza tahminlerimiz sadece bir varsayımdan ibaretti. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı