Pitbull Saldırgan mı Dost mu?

Barış Günay

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Apartmanda oturuyoruz. Kopek beslemek istiyorum. Bazı arkadaşlarımda Pitbull var cok insancıllar. Ben yetiştirmeye bağlı olduğunu düşünüyorum. Yoksa onların geninde mi saldırganlık var? Yoksa yetiştirilmeden mi?

Bende boyle düşünüyordum. Herkes farklı birşey söyluyor. Ben gunluk sporunu vs yaptırıcam. Oyle vahşi yetiştirmeyeceğim.

Hiçbir köpek doğuştan saldırgan değildir. Onları saldırgan olmaya iten şey onlara yapılan kötü muameledir. Örnek olarak İspanya'da ringlerde koşturan boğalar. Hayvanlar günlerce kapalı ve ışık görmeyen bir odada işkence ve tacize uğruyor. Doğal olarak ışığı gördüğü anda ışığa doğru koşuyor ve karşısındaki eziyet eden insana karşı kendini korumayı düşünüyor.

Not: 4 köpek ve 15 ten fazla kedi baktım. Tecrübeyle sabittir.

Milletimizde zeka ortalaması düşük olan koca bir kesim "uff pitbullar çok fenaymış çok saldırganmış sahibini bile parçalayıp yermiş" falan deyip duruyorlar. Bu saçmalık yayılınca da insanlar köpeklerini saldırgan yetiştiriyorlar, kendi beyinsizliklerini onlara aktarmaya çalışıyorlar maalesef. Bakın siz ne güzel diyorsunuz, her gün ilgileneceksiniz köpeğinizle. Siz ona bu kadar güzel davrandıktan sonra emin olun meyvesini alırsınız. Aynısı insanlar için bile geçerli değil. :)

24 Haziran 2004’te çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinde yer alan;
“Pitbull terrier, Japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; sergilemek ve hediye etmek yasaktır”

Neden Pitbull ?

Çünkü ozaerden arkadaşımızın dediği gibi. Ülkemiz insanlarının büyük bir kısmı beyinsiz. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, aynı yasa sokak köpeklerinin toplanmasını ve barınaklarda yer kalmazsa öldürülmesine izin veren maddenin bulunduğu yasa.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı