Pixel çizime için başlangıç tavsiyeler

Görkem Say

Megapat
Makaleler
1
Herkese merhaba. Yakın zamanda pixel çizim yapmaya başlamak istiyorum. Epey zamandır ilgilendiğim bir alan ve hobi olarak yapacağım, ilerleyen süreçte freelancer üzerinden pasif gelire dönüştürmeyi planlıyorum. Procreate ile iPad üzerinde kalemle çizim yapacağım. Belirlediğim birkaç tane öğretici video mevcut. Bu işle uğraşan arkadaşların başlangıç için tavsiyeleri nelerdir merak ediyorum. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Paint üzerinden Pixel Car modifiye etmeye çalışarak başlayabilirsin. Hem pixellerin nasıl çalıştığının, aa olayının falan mantığını çözersin hem de pixel çizime olan aşinalığın artar. Sonrasında da hangi platformda nasıl çalışacağın sana kalmış. Önce temel edinmen gerek.

Paint dememin sebebi ise eldeki en ilkel program olmasından dolayı. Paintte işi çözen her programla iş yapar.

Paint üzerinden Pixel Car modifiye etmeye çalışarak başlayabilirsin. Hem pixellerin nasıl çalıştığının, aa olayının falan mantığını çözersin hem de pixel çizime olan aşinalığın artar. Sonrasında da hangi platformda nasıl çalışacağın sana kalmış. Önce temel edinmen gerek.

Paint dememin sebebi ise eldeki en ilkel program olmasından dolayı. Paintte işi çözen her programla iş yapar.

Elimde Windows cihaz yok hocam. MacBook ve iPad var. Bu yüzden alternatif de çok yok. PS için de o kadar para veremem aylık, onun yerine tek sefer Procreate almak daha mantıklı geldi gözüme.

Elimde Windows cihaz yok hocam. MacBook ve iPad var. Bu yüzden alternatif de çok yok. PS için de o kadar para veremem aylık, onun yerine tek sefer Procreate almak daha mantıklı geldi gözüme.
Öncelikle paranı aseprite'a harcıyorsun.
Ayrıca; piksel art yaparken en önemli şeylerden biri renk skalasıdır. Renklerin uyumunu yakaladıktan sonra gerisi kolaydır. Basit şeyler çizmekle başlayabilirsin. Ufak karakterler, kılıçlar gibi.

Öncelikle paranı aseprite'a harcıyorsun.
Ayrıca; piksel art yaparken en önemli şeylerden biri renk skalasıdır. Renklerin uyumunu yakaladıktan sonra gerisi kolaydır. Basit şeyler çizmekle başlayabilirsin. Ufak karakterler, kılıçlar gibi.

Aseprite'a da baktım hocam. Aslında ucuz olması sebebiyle benim de işime gelir ancak tablette kalem ile çizmek daha kolay olmaz mı? Yoksa ilk Aseprite ile başlayıp ilerledikten sonra tablete geçmem da mı mantıklıdır?

Aseprite'a da baktım hocam. Aslında ucuz olması sebebiyle benim de işime gelir ancak tablette kalem ile çizmek daha kolay olmaz mı? Yoksa ilk aseprite ile başlayıp ilerledikten sonra tablete geçmem da mı mantıklıdır?

Hayır kolay olmaz, pixel artın her pixeli tek tek çizilir. Normal resim gibi çizersen pixel art olmaz. Mouse ile çiziyorum ben. Aseprite ile hem çizebilir hem de çiziminizi GIF haline getirebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı