Piyango sorusu

Teşekkürler. Fakat birden fazla bilet alınamıyor hocam.

Zaten anlamamışsın birader. 100 bin kişinin katıldığı şans oyununda 1 kişi kazanmayacak, 1000 kişi kazanacak.
Ayrıca yüzdeliğin ne olduğunu bildiğinden emin misin? 500, 1000'in %50'sidir mesela. Bunu bilmiyor musun?

Evet onu fark ettim. 1000 kişinin seçildiğini atlamışım,%1'e odaklanmışım.

Bin kişi demiş. 1000/100.000 %1 şans eder. Basit seviyede sadeleştirme biliyorsanız tabii.

Genişletmiş, dikkat etmemişim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantık hatası var bence. Çeyrek bilet var o zaman %0,25 olur. Yarım bilet var %0,5 ihtimal olur. Tam bilet var o zaman da %1 olur. Diğer mantık hatası 100 tane tam bilet alırsam kazanma ihtimalim yine %1 olmaz mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buyurun hocam.

Hoca 10 milyonda 1 ihtimalle kazanacağımı söylüyor. Fakat bilet bana çıktı diyelim. Ama bu biletin bana çıkma ihtimali 10 milyonda 1 idi? Kaybedeceğim neredeyse garantiydi. Ne oldu da bana çıktı?

Mantık hatası var bence. Çeyrek bilet var o zaman %0, 25 olur. Yarım bilet var %0, 5 ihtimal olur. Tam bilet var o zaman da %1 olur. Diğer mantık hatası 100 tane tam bilet alırsam kazanma ihtimalim yine %1 olmaz mı?

Yok, milli piyangodan bahsetmiyorum hocam. Genel olarak piyango kavramından, yani çekilişten bahsediyorum. Yani yarım bilet, çeyrek bilet gibi kavramlar yok ve herkes 1 bilet alabiliyor. Green Card çekilişi gibi düşünün.

Nasıl yani ben 100 tane bilet alırsam %100 kazanıyor muyum?

ChatGPT'ye soru sorarken "herkes tek bilet alabiliyor" diye bir şart koşulmalıydı. Tabii ben bunu ilk postta belirtmediğim için arkadaş sormadı haliyle. Kabahat bende.
Yani bu ilk postta verdiğim misal, Green Card çekilişi gibi bir şey idi. Onun için milli piyango gibi, onlarca bilet alabileceğiniz bir çekilişten bahsetmemiştim.

Bir kere verilen sayılar saçma. 100.000 kişiden 1000 kişinin kazanması yerine 100 kişiden 1 kişinin kazanmasına odaklanmak sorunun anlaşılırlığını artırmak açısından daha doğru olur. Oran hesabı zaten, o sıfırlara gerek yok.

...neredeyse kazanamamayı garantilemek demek.
Olasılık hesabında "neredeyse bir şey yapmayı garantilemek" diye bir şey yok. Olasılık hesabında "garantilemek" dediğin şey sadece 2 durumda gerçekleşir. 1/1 ve 0/1 durumlarında. Bunlar dışında katiyen bir garanti durumu yok.

Yani bana öyle geliyor ki kazanma ihtimali %1 olan bir şeyde bile aslında %50 ihtimalle kazanmak, %50 ihtimalle de kaybetmek söz konusu.
Hayır. Şu cümlede mantık yok. 1% dediğin şey zaten baştaki kazanma oranı. Kazanmaya aday seçmiyorsun ki, kazanan seçiyorsun. 1000 kişi seçtik, bunlar içinden yine bir çekiliş yapacağız deseler o zaman ikinci bir olasılık hesabına girersin.

Farklı olasılık türleri var ve bunları birbirine karıştırmışsınız.

Bir kere verilen sayılar saçma. 100.000 kişiden 1000 kişinin kazanması yerine 100 kişiden 1 kişinin kazanmasına odaklanmak sorunun anlaşılırlığını artırmak açısından daha doğru olur. Oran hesabı zaten, o sıfırlara gerek yok.

Olasılık hesabında "neredeyse bir şey yapmayı garantilemek" diye bir şey yok. Olasılık hesabında "garantilemek" dediğin şey sadece 2 durumda gerçekleşir. 1/1 ve 0/1 durumlarında. Bunlar dışında katiyen bir garanti durumu yok.

Hayır. Şu cümlede mantık yok. 1% dediğin şey zaten baştaki kazanma oranı. Kazanmaya aday seçmiyorsun ki, kazanan seçiyorsun. 1000 kişi seçtik, bunlar içinden yine bir çekiliş yapacağız deseler o zaman ikinci bir olasılık hesabına girersin.

Farklı olasılık türleri var ve bunları birbirine karıştırmışsınız.
Verilen sayıların saçma olduğunu düşünmüyorum. Green card çekilişinde ülke başına aşağı yukarı bu tip sayılar söz konusu. Başlığı açarken kafamda green card modeli vardı ve o yüzden o sayıları yazdım.
Olasılık hesabında "neredeyse garantilemek" diye bir şey olmayabilir ama her şey matematik değil, işin bir de psikolojik boyutu var. Mesela ben %99 ihtimalle kaybedeceğim bir çekilişe girmem. Benim bu çekilişi %99 ihtimalle kaybedecek olmam ile %100 ihtimalle kaybedecek olmam arasında bana göre bir fark yok. Hatta %97 ihtimal ile %100 arasında da yok. Her türlü girmem o çekilişe yani. Psikolojik işte, dediğim gibi. Ama girseydim %50 ihtimalle ya kazanacak ya da kaybedecektim. E bu %1'ler ve %99'lar neyin nesi o zaman?
İki ihtimal var. İki ihtimalin olduğu yerde de %50'den bahsedilir. %99 ihtimalle kaybedilecek olan şey aslında %50 ihtimalle kaybedilecek demek anlamına gelmiyor mu şu durumda? Gelmiyorsa neden? Ya kazanacağım, ya kaybedeceğim neticede.
Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için minnettarım.

@WhatsTheMatter bilimde "bence" diye bir şey yoktur. Sana göre %99 ile %100 arasında fark olmaması, matematiksel olarak olmadığı anlamına gelmez ki sorun burada zaten. Sen kafana göre çıkarım yapıyorsun, diğer şeyleri önemsemiyorsun.

Sen olasılıkta sadece 0 ve 1 olarak görüyorsun. Fakat olasılık bir olayın 0 ve 1 arasında (0 ve 1 dahil olmak üzere) aldığı değerdir. Yani sadece ikisinden ibaret değil. Aradaki sonsuz olay da buna dahil. Matematiği sadece tam sayılar olarak görürsen bir şey olursa olmuştur olmadıysa olmamıştır diye bakarsın.

Bu konuda bence işine yarayacak bir video önereceğim. Bu videoyu daha önce izlemedim, fırsat olmadı ama daha önceki sunumlarını izlediğim birisi ki tanıyorsundur zaten. Senin soruna göre oldukça detaylı ama haberin olsun. Yani senin sorunda bir şey yok da sen yanlış açıdan bakıyorsun hala, problem orada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@WhatsTheMatter bilimde "bence" diye bir şey yoktur. Sana göre %99 ile %100 arasında fark olmaması, matematiksel olarak olmadığı anlamına gelmez ki sorun burada zaten. Sen kafana göre çıkarım yapıyorsun, diğer şeyleri önemsemiyorsun.

Sen olasılıkta sadece 0 ve 1 olarak görüyorsun. Fakat olasılık bir olayın 0 ve 1 arasında (0 ve 1 dahil olmak üzere) aldığı değerdir. Yani sadece ikisinden ibaret değil. Aradaki sonsuz olay da buna dahil. Matematiği sadece tam sayılar olarak görürsen bir şey olursa olmuştur olmadıysa olmamıştır diye bakarsın.

Bu konuda bence işine yarayacak bir video önereceğim. Bu videoyu daha önce izlemedim, fırsat olmadı ama daha önceki sunumlarını izlediğim birisi ki tanıyorsundur zaten. Senin soruna göre oldukça detaylı ama haberin olsun. Yani senin sorunda bir şey yok da sen yanlış açıdan bakıyorsun hala, problem orada.

2. paragrafı anlamak için birkaç defa okudum (çünkü benim için anlaması zor bir konu) ve kafamda bir şeyler canlandı sonunda. Videoyu da şimdi seyrediyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim. :) Minnettarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı