Piyano öğrenmeye nereden başlanır?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Tam piyano değil ama elimde 61 tuşlu bir klavye var. Bunu öğrenmek için nereden başlanmalı? Direkt temelden teori mi öğrenmeliyim yoksa bir şeyler çalmayı deneyerek zamanla oturmasını mı beklemeliyim?

Tercihinize bağlı. Teori ayrı bir konu ama 1-2 günde genel nota bilgisini öğrenebilirsiniz. Kulaktan çalarak yani
bir şeyler çalmayı deneyerek
de öğrenebilirsiniz ama evvelden tecrübeniz yoksa bu biraz daha uzun ve ezbere bir yöntem olur. Notaları portede okuyabilmeyi başardıktan (yahut motive için porte öncesi isimleriyle klavye üzerinde de deneme yapabilirsiniz) sonra klavyede nota yerlerini öğrenip basit parçalarla egzersiz yaparak başlayabilirsiniz.

Kafadan kendi başınıza başlamak, ileride aşamayacağınız ve kas hafızası haline gelecek teori hatalarına sebep olur. Bir metod kitabı alın. O şekilde başlayın.

Kafadan kendi başınıza başlamak, ileride aşamayacağınız ve kas hafızası haline gelecek teori hatalarına sebep olur. Bir metod kitabı alın. O şekilde başlayın.
Öneriniz var mıdır? Tercihen tablette de kullanabileceğim ve sürekli yanımda taşıyabileceğim şekilde(e kitap vs.) olursa daha iyi olur.
Bunun yanında youtube üzerinde birkaç teori dersi buldum. Faydalı olurlar mı acaba?

Bunun yanında youtube üzerinde birkaç teori dersi buldum. Faydalı olurlar mı acaba?

O işe temelden başlayan bir youtube kaynağı bulabileceğinizi sanmıyorum. Bölük pörçük başlanmaz piyanoya. Gelişemezsiniz sonra.
Piyasada bolca metod kitabı var. Başlangıç seviyesini araştırın. hemen hemen aynı şeylerdir. Ancak en bir öğretmen ile başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 3 ay ders alın sonra kendi başınıza ilerleyin. Nota süreleri, nota okuma, tempo parmak yerleşimleri gibi temel unsurları doğru kavramazsanız 10 yıl da uğraşsanız 3 şarkı çalmaktan öteye gidemez takılır kalırrsınız.
ISMEK gibi belediye halk eğitim merkezlerinde ücretsiz kurslar var. Kaydolun.

O işe temelden başlayan bir youtube kaynağı bulabileceğinizi sanmıyorum. Bölük pörçük başlanmaz piyanoya. Gelişemezsiniz sonra.
Piyasada bolca metod kitabı var. Başlangıç seviyesini araştırın. hemen hemen aynı şeylerdir. Ancak en bir öğretmen ile başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 3 ay ders alın sonra kendi başınıza ilerleyin. Nota süreleri, nota okuma, tempo parmak yerleşimleri gibi temel unsurları doğru kavramazsanız 10 yıl da uğraşsanız 3 şarkı çalmaktan öteye gidemez takılır kalırrsınız.
ISMEK gibi belediye halk eğitim merkezlerinde ücretsiz kurslar var. Kaydolun.
Teşekkür ederim

Geri
Yukarı