Piyasada Gaming diye satılan laptopların UFO testleri

Merhaba sorunum tam olarak bu konuda olanlar.
3 şubatta aldığım laptopumu bu sebeple iade etmek istedim lakin bana garantiye göndermemiz gerek dendi servis fişinde sorun tespit edilmedi dendi? Laptopum 144 hz ve güzel özellikli fakat ekran zevk vermiyor açıkcası laptopumdan soğudum sorunum tam olarak bu nasıl çözebilirim ? Monitor almak istemiyorum. Masaüstü alırdım istersem. Ve gerçekten baş ağrısı göz yorulması rahatsız edici düzeydi. 144hz tazelemeye sahip ekranlarda ghosting normal mi ?

Merhaba yardım edebilir misiniz yazılımla çözebilir miyim sorunumu ? Ben alırken böyle bir şey olduğunu bilmiyordum bu müşteri kazıklamak gibi bir şey ?
Yazılım ile çözemezsiniz ben kullanmanız tarafındayım açıkçası. İade de kabul etmezler ghosting için. Genelde markalar üst modellerinde hızlı ve yüksek srgb içeren panel kullanıyorlar maalesef. Acer Nitro serisi de avantajlı bu konuda ama teknoloji bir de şans işi aynı model arasında farklı paneller bile koyabiliyorlar.

Yazılım ile çözemezsiniz ben kullanmanız tarafındayım açıkçası. İade de kabul etmezler ghosting için. Genelde markalar üst modellerinde hızlı ve yüksek srgb içeren panel kullanıyorlar maalesef. Acer Nitro serisi de avantajlı bu konuda ama teknoloji bir de şans işi aynı model arasında farklı paneller bile koyabiliyorlar.
Daha önce görseydim konuyu bir araştırırdım pişman oldum :/

Daha önce görseydim konuyu bir araştırırdım pişman oldum :/
Çok normal bir durum aslında, hani takmamaya çalışın derim. Gözünüz dikkat ettikçe daha çok yorulur. Monitör almıştım bende forumda ghosting bombası diye zaten önerilmez ama işimi gördü. Bir kaç ayar yaptım daha umursamadım sonuçta bunları da bulamayanlar var. Herkes ufo test, ghosting, panel türleri vs. gibi bilgilere sahip olamıyor forumlarda takılsan dahi görmeyebiliyorsun. Koskoca YouTube inceleme kanalları yapmıyor bu ufo testini Türkiye'de. Lenovo LOQ performansı yüksek bir modeldir öyle çok fazla rekabetçi oyun oynamıyorsanız ghostinge takmanıza gerek yok. Tabii ghostingsiz cihazlar her zaman tercihim olacak bundan sonra o ayrı bir konu.

Çok normal bir durum aslında, hani takmamaya çalışın derim. Gözünüz dikkat ettikçe daha çok yorulur. Monitör almıştım bende forumda ghosting bombası diye zaten önerilmez ama işimi gördü. Bir kaç ayar yaptım daha umursamadım sonuçta bunları da bulamayanlar var. Herkes ufo test, ghosting, panel türleri vs. gibi bilgilere sahip olamıyor forumlarda takılsan dahi görmeyebiliyorsun. Koskoca YouTube inceleme kanalları yapmıyor bu ufo testini Türkiye'de. Lenovo LOQ performansı yüksek bir modeldir öyle çok fazla rekabetçi oyun oynamıyorsanız ghostinge takmanıza gerek yok. Tabii ghostingsiz cihazlar her zaman tercihim olacak bundan sonra o ayrı bir konu.
Bir daha böyle tuzaklara düşmeyeceğim.

Öncelikle selamlar. Kanalınıza abone oldum. Gerçekten çok faydalı videolar çekmişsiniz. Teknoloji kanalı diye geçinenlerin şu videolar kadar faydası yok.
Gördüğüm kadarıyla mağazada yapıyorsunuz herhalde bu testi. Öyle uğraşıp en iyisini çekebileceğiniz bir ortam değil. Kaldı ki bu haliyle bile çok çok faydalı ancak söylemiş olmak için söyleyeyim test tam düzgün olmamış hocam. Aradaki dikey çizgilere gözünüzle baktığınızda onu dik görüyorsunuz değil mi? Videonuzda ise öyle değiller. O hatalı çekimden kaynaklı.

Konudaki mesajlar da yanlış bilgi kaynıyor. Tek tek cevap verecek vaktim yok ama gözüme en çok çarpan bir ikisine cevap vereyim:
Aynen öyle, benim laptopta da ghosting yok bu sefer de %51 sRGB oranından zayıf diyorlar falan. Zaten 15 ekran laptop küçücük tasarımcı değilsen gerek var mı? Bence gerek yok.
Evet zayıf çünkü. %51 sRGB ne demek biliyor musun? Önerilen-önerilmeyen son birkaç senenin herhangi bir en ucuz, en dandik LCD monitörü bile %90 üzerinde sRGB gamutu sunar. sRGB dediğimiz gamut 96 yılında çıktı. Sen düşün yani. Ve bugün standart bir kullanıcının bilgisayarda yaptığı işlerin neredeyse tamamı sRGB alanında.
Hatta o kadar düşük ki %51 olacağını hiç sanmıyorum. Emin misiniz? Kim test etti bunu? NTSC ile karıştırmayasınız?
Koskoca YouTube inceleme kanalları yapmıyor bu ufo testini Türkiye'de.
Çünkü dertleri inceleme değil sponsorluk olan adamlar bunlar. Türkiye'de tek bir tane monitör incelemesi olmadığına (Şu an gördüğüm kanallar arasından en azından) emin olabilirsiniz. Tamamını al çöpe at. Technopat da dahil buna.

Son düzenleme:
Konudaki mesajlar da yanlış bilgi kaynıyor. Tek tek cevap verecek vaktim yok ama gözüme en çok çarpan bir ikisine cevap vereyim:
Gözüne niye sadece ben çarpıyorum ? 😀
Evet zayıf çünkü. %51 sRGB ne demek biliyor musun? Önerilen-önerilmeyen son birkaç senenin herhangi bir en ucuz, en dandik LCD monitörü bile %90 üzerinde sRGB gamutu sunar. sRGB dediğimiz gamut 96 yılında çıktı. Sen düşün yani. Ve bugün standart bir kullanıcının bilgisayarda yaptığı işlerin neredeyse tamamı sRGB alanında.
Hatta o kadar düşük ki %51 olacağını hiç sanmıyorum. Emin misiniz? Kim test etti bunu? NTSC ile karıştırmayasınız?
Zayıf olup olmaması tartışma konusu değil zaten ben orada başka bir şeye dikkat çekmeye çalıştım siz beni eleştirmek istiyorsanız orası ayrı. Söylediğiniz bilgileri zaten hali hazırda bilen biriyimdir, elime bir çok laptop geçmiş biri olarak ben kıyasladığımda %51 sRGB renk gamutu ile %90 sRGB gamutu arasında fark göremeyen arkadaşlarımın olmasını geçtim ilk 5 dakika sersem sersem google'den renk aratmam gerekti farkı görebilmek için. Ben onu anlatmaya çalıştım. Hatta bunu yaptığım için takıntılı damgası yedim.
Bu siteden öğrendim. Belki gerçek değildir ama sRGB oranı %51 yazıyor.

siz beni eleştirmek istiyorsanız orası ayrı. Söylediğiniz bilgileri zaten hali hazırda bilen biriyimdir,
"Diyorlar falan" dediğiniz için öyle söyledim.
%51 sRGB renk gamutu ile %90 sRGB gamutu arasında fark göremeyen arkadaşlarımın olmasını geçtim ilk 5 dakika sersem sersem google'den renk aratmam gerekti farkı görebilmek için. Ben onu anlatmaya çalıştım. Hatta bunu yaptığım için takıntılı damgası yedim.
Farkı görmekten kastınız yan yana koymak mı bilmiyorum ancak aradaki fark çok fazla. Bu dediğiniz gayet normal. Görüntüleme cihazlarında 2 şey var:
1) Daha iyisini görene kadar gördüğünüz en iyisidir. Daha iyinin ne olduğunu anlayamazsınız.
2) Neye bakması gerektiğini bilmiyor, dümdüz kullanıyorsa aradaki farkı ilk başta anlaması zor olabilir. İyisine bir defa alıştığında kötüsü bariz kötü gelecektir.
G3 kullanıp ghosting görmüyorum diyenler var yoksa :ROFL:

"Diyorlar falan" dediğiniz için öyle söyledim.

Farkı görmekten kastınız yan yana koymak mı bilmiyorum ancak aradaki fark çok fazla. Bu dediğiniz gayet normal. Görüntüleme cihazlarında 2 şey var:
1) Daha iyisini görene kadar gördüğünüz en iyisidir. Daha iyinin ne olduğunu anlayamazsınız.
2) Neye bakması gerektiğini bilmiyor, dümdüz kullanıyorsa aradaki farkı ilk başta anlaması zor olabilir. İyisine bir defa alıştığında kötüsü bariz kötü gelecektir.
G3 kullanıp ghosting görmüyorum diyenler var yoksa :ROFL:

Ha takıldığınız "Diyorlar falan" cümlesindeki bu kelime ile paragrafta anlatmaya çalıştığım şeyin alakası yok. İkimizde bu farkın absürt olmadığı konusunda ortaklığa vardık ben bunu anlattım. Zayıf diyorlar dediğim ise siz değildiniz o yüzden üstünüze alınmaz da şaşırtıcı orada zayıf olmadığını iddia ettiğim bir ifade de yok. Maddeleri 3. kişi ağızıyla söylemişsiniz ama yazdığınız maddeleri siz bana söylemeden çok önce biliyordum, onu geçtim bu dediklerinize de özellikle dikkat edip inceledim laptopu. Abarttığınız kadar absürt bir fark bulunmamakta diye gördük. Silinen mesajımda yazdığım şeylerin daha saygı ve kibarını yazdım ama bu da silinirse artık forumda yer almayacağım.

Bu arada %45 NTSC olan laptop panelleri genelde %50 civarı sRGB destekleyebiliyor. İstisna tabii vardır ama bunu biliyorsunuz diye düşünmüştüm.

Son düzenleme:
Ama görüyorum ki, kelimelerimden rahatsız olan moderatör ekibi veyahut siz mesajımı silmişler. Kim yaptı bilmiyorum, umurumda da değil
Şu agresif tavrınızı bir kenara bırakın. Ben bir şeyi raporlamadım.
Dikkatli bir biçimde bakan için farkı çok rahat görür zaten ben bunu söylemeye çalışmıyorum ama dikkatli bakmanız lazım veyahut tasarımcı olacaksınız.
Abarttığınız kadar absürt bir fark bulunmamakta.
İkimizde bu farkın absürt olmadığı konusunda ortaklığa vardık.
(Aşağıdaki örnekler kesinlikle gerçek bir karşılaştırma yerine geçmez. Görüntü kalitesi bu şekilde karşılaştırılamaz da. Ve görüntü kalitesine etki eden birden fazla unsur vardır. Yalnızca konuya bakanların aradaki farkın nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olması için paylaşıyorum):
1710877352105.png
1710877359201.png
1710877369740.png
1710877378758.png
1710877386583.png
Bazı içeriklerde ve sahnelerde etkinin daha zor görülür olması, orijinalini bilmediğiniz resimde farkın anlaşılmasının zor olması gibi unsurlar farkın görülmesini zorlaştırılabilir. Ancak genel olarak örneklerdeki gibi aradaki fark dikkatli bakmayla değil apaçık seçilecek bir farktır. İnat etmeyi kesin. %50 sRGB'yi "dikkatli bakmazsanız seçemezsiniz" diye yumuşatmamalısınız. En basit monitörler dahi %95 sRGB şu dönemde. Ne kadar normal ve standart olması gereken bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
Bana verdiğiniz bilgi amaçlı maddelere de sadece gülüyorum şu an. 😀
Gülmeye devam edebilirsiniz. Verdiğim maddeler monitörden anlasanız dahi bilmeyebileceğiniz maddeler. Her mesajda sizi küçümsüyormuşum gibi cevap verip değişik bir komplekse girmenize gerek yok. Bu konuya girenler sadece siz değilsiniz. Binlerce görüntülenme alıyor bazı konular.
Naçizane tavsiyem ufo testi çoğu laptopta kötü çıkabiliyor
Sizin için söylemiyorum ama konuya girenler yanlış anlamasın. Çıkabiliyor derken şans meselesi olduğundan bahsetmiyor. Tepki süresi, ghosting gibi özellikler panel özelliğidir. Aynı üründe herkeste aynıdır. Diğerinde varsa sizde de vardır.
İkisine de takılacak olanlar varsa
Takılmalılar. 0 ghosting ve geniş renk gamutu istemiyoruz düşük bütçeye. Ancak en azından günümüzde çocuk oyuncağı olan sRGB gamutunu kaplasınlar ve kör etmeyecek ghosting seviyesine sahip olsunlar.
ki değerin birden güzel olduğu laptoplar giriş segmentte çok az.
Var mı ki?.. Nitro 16 ve 5'teki 3ms denen paneller falan olsa gerek. Onlar da aynı konfigürasyona zaten +3-5k çekilen modeller oluyor. Ucuz ama donanımı olsun amacından sapıyor bu sefer de.
Yaşadığım diğer bir olayda mesela aynı model laptopta iki farklı panelin bulunmasıydı. Kısaca buna takacak kişiler umarım şansına iyi panel denk gelir.
Normal bir şey. Monitörlerde de böyle. 3-4 farklı panele sahip modeller var. Ancak revizyon falan değilse aynı modelde yazılımıyla ayarlanıp benzer özelliklere çekildikleri için çok fark olmaz genellikle.
Bu forumda takılmayan insanı da taktırırlar bence de neyse kimseyi zorla tutmuyorlar.
Ben zorla taktıran kesimdenim. 1ms Geyming diye 45ms siyah süreli monitörleri iteliyor markalar. Farkındalık oluşturmaya çalışıyorum (uz) burada.
Maddeleri 3. kişi ağızıyla söylemişsiniz
3. kişi ağzı falan değil . Konuşan kişi ben, siz ise saygı anlamıyla. Saygı siz ve çoğul siz arasında fark var. Tavsiye ederim:

Şu agresif tavrınızı bir kenara bırakın. Ben bir şeyi raporlamadım.
O mesaj silinmeliydi bence de bu arada. 😂
(Aşağıdaki örnekler kesinlikle gerçek bir karşılaştırma yerine geçmez. Görüntü kalitesi bu şekilde karşılaştırılamaz da. Ve görüntü kalitesine etki eden birden fazla unsur vardır. Yalnızca konuya bakanların aradaki farkın nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olması için paylaşıyorum):
Karşılaştırma yerine tabii ki geçemez. O an ortama vuran ışık, parlaklık seviyesi, sRGB oranları ve renk sayısı, panelin yansıma önleme kalitesi yani mat panel, IPS panel veya VA panel olması her şey bu gözle karşılaştırmayı etkiliyor ve siz bunu kamera karşılaştırması ile görüyorsunuz asıl bakmanız gereken şey insan gözüdür. Dolayısıyla ben size böyle görsel paylaşamadığım için şu an kendimi kötü hissediyorum ama o an benim yerimde olsanız eminim sRGB oranına bu kadar takılmazdınız laptoplarda. 15 ekran küçük ekran laptoplarda sRGB farkını anlamayı bırakın çoğu kullanıcı ghostingi fark etmiyor. Bunlar normal şeyler, şaşıracak bir şey yok. Ha dev veya 24 ekran üzeri monitörlerde dediğiniz değerler daha net hissedilmekte. Attığınız görsellerde bulunan fark sadece sRGB değil, NTSC ve muhtemelen renk doğruluğu değerlerinden de bu kadar sırıtmakta. Konu madem NTSC'ye geldi, çoğu %45 NTSC oranına sahip laptop ekranların %51 sRGB oranına sahip olduğunu yeni mi duydunuz merak ediyorum ? Çünkü bu kadar teknik veri paylaşıp bunu es geçmişsiniz.
Hadi her şeyi geçtim, benim laptopun panelinin parlaklığı belki karşılaştırdığım yüksek gamutlu TUF A15'e göre yüksek ve bu yüzden canlılık farkını biz anlayamıyoruz ? Bunu nereden biliyorsunuz da beni eleştiriyorsunuz merak ettim. Aynı parlaklıkta karşılaştırdık ama belki de benim panelim o parlaklıkta daha yüksek nit veriyor ? Gel de yanlış de şimdi.
Bazı içeriklerde ve sahnelerde etkinin daha zor görülür olması, orijinalini bilmediğiniz resimde farkın anlaşılmasının zor olması gibi unsurlar farkın görülmesini zorlaştırılabilir. Ancak genel olarak örneklerdeki gibi aradaki fark dikkatli bakmayla değil apaçık seçilecek bir farktır. İnat etmeyi kesin. %50 sRGB'yi "dikkatli bakmazsanız seçemezsiniz" diye yumuşatmamalısınız. En basit monitörler dahi %95 sRGB şu dönemde. Ne kadar normal ve standart olması gereken bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Görsellerde apaçık seçiliyor, fakat bunu sadece NTSC veya SRGB oranlarına sadece bağlamak doğru olmaz. İnat etmeyi geç sen işime ne zaman saygı duyacaksın acaba ? Ortada sRGB veya NTSC değerlerinin önemsiz olduğunu savunan veya savunmayan yokken. Ben sırf iki giriş laptopu karşılaştırırken fark bulamadığım veya az fark bulduğum için sizin teknik verilerinizi görmek veya senin bana ilk defa forumdaymışım gibi davranışlarını okumak zorunda mıyım acaba ? Beni artık fokuslamayın salın. Teknik verileri tartışılmaz sonuçlar olduğundan gözle gördüğüm şeyleri tartışıyorum haliyle ama siz YouTube'de ve birkaç kaynaktan görsel atmak harici bir şey yapmıyorsunuz. Ben yaşadığım tecrübeleri anlatmak istiyorum özgürce, doğru veya gerçek olup olmaması veya sizin inanıp inanamamanız veya da bana güvenip güvenmemeniz apaçık ortadayken, bunlar beni ilgilendirmiyor. Ben katılmıyorum deyip geçmen gereken yerde konuyu teknik verileri uzatıyorsun umarım birilerine faydan dokunur ama sanmıyorum. Bence bunu burada yapmanız yanlış (sebebini aşağıda açıkladım). Kendinizde yer yer bazı unsurların farkın görülmesini zorlaştırdığınızı söylemenize rağmen halen bir şeyde inat ediyorsunuz. Bir paragraf yazmışsınız içinde hem benim anlatmaya çalıştığım şey var, hem de sizin iki zıt fikir aynı paragrafta.

berat-albayrak-albayrak.gif
En basit monitörler dahi %95 sRGB şu dönemde. Ne kadar normal ve standart olması gereken bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
En basit monitörlerle giriş seviyesi laptop ekranlarını karşılaştırmak bana kalırsa saçmalıktır. Laptoplar donanımsal ağırlıklı gittiğinde monitör satın almadığımız için monitör masraflarını ya zayıf renk gamutu ya da yüksek ms değerleriyle çıkarırlar ama bu genelde zayıf sRGB değil ghosting ile oluyor gördüğünüz gibi. Sizin de hatanız tam burada. Bu benim laptopuma özel bir durum olsa eyvallah der geçerim ama laptoplarda ya ufo testindeki ghosting ya da %42 NTSC ve %51 sRGB gamutları standart olmuşa benziyor. Bunu ilk defa duymuş gibi haliniz var. Millete duyar kazandıracağım diye germenin ne anlamı var burada ? Aç laptop panelleri diye bir konu beğenelim ya da tavsiyesi diye 👍.
Gülmeye devam edebilirsiniz. Verdiğim maddeler monitörden anlasanız dahi bilmeyebileceğiniz maddeler. Her mesajda sizi küçümsüyormuşum gibi cevap verip değişik bir komplekse girmenize gerek yok. Bu konuya girenler sadece siz değilsiniz. Binlerce görüntülenme alıyor bazı konular.

Monitörden anlayıp anlamamakla ne alakası var konunun ? Laptop konuşuyoruz. İkisi de görüntüleme aygıtı diye koskoca monitör camiası ile laptop ekranlarını mı karşılaştıracaksınız ? Ayrıca dediğiniz maddeleri bildiğimi, bu maddelere dikkat ederek iki laptopu karşılaştırdığımı silinen mesajımda belirtmiştim. Yeni mesajımda da belirttim. bkz.
yazdığınız maddeleri siz bana söylemeden çok önce biliyordum,
Yani attığınız mesajlar şu an göz doldurmaktan başka bir şey değil gözümde.
Sizin için söylemiyorum ama konuya girenler yanlış anlamasın. Çıkabiliyor derken şans meselesi olduğundan bahsetmiyor. Tepki süresi, ghosting gibi özellikler panel özelliğidir. Aynı üründe herkeste aynıdır. Diğerinde varsa sizde de vardır.
Bak yine bakarkör gibi davranıyorsun bana. Elimde olan cihaz ile farklı ghosting ufo testi paylaşılıyor forumda sen hala şans değil diyorsun. Markalar veya laptop üreticileri, üretim tarihi farklı olan veya aynı modelin güncellenmiş versiyonlarını üretmekte yetkili ve farklı panel kullanmakta özgürler. Ben bunu yaşayarak görmüş oldum.
Buyurun, konuya gelin. Ben aynı modele ait ufo testini paylaştım ve G870 olduğu söylenen testten farklı bir sonuç çıktı. Demek ki panel aynı değil ama kasa ve model aynı. Bende böylece kendi ufo testimi paylaştım konu sahibi de hak verdi. Şimdi ben nereden bileceğim o modelin sRGB oranı kaç ? Ben bu yüzden şans dedim yoksa teknik açıdan dedikleriniz doğrudur. Aksini iddia ettiğimde yok.

Takılmalılar. 0 ghosting ve geniş renk gamutu istemiyoruz düşük bütçeye. Ancak en azından günümüzde çocuk oyuncağı olan sRGB gamutunu kaplasınlar ve kör etmeyecek ghosting seviyesine sahip olsunlar.
Kör etmeyecek ghosting seviyesi kime göre neye göre ? Şu an bu konuda Lenovo LOQ iade edildi ghostingten dolayı. Bana kalırsa G3'ten daha az ghostingi vardı zaten IPS panel yani bende olsa iade etmezdim ama bana göre az olan ghosting bazılarına göre çok gelebiliyor. Bana göre de %51 sRGB oranı gündelik kullanımda öyle hemen hemen her görselde göze batabilecek, iade ettirecek, çocuk gibi kötü kalan oranlar değil. Evet, bende en azından sRGB gamutları %90 NTSC oranı %70'lerden başlasın isterim her laptopta ama böyle laptoplarında ufo testleri ortada. Kısaca giriş seviyesinde sizin bahsettiğiniz özelliklere ait laptop paneli bulmak zor. Ben bunu ifade ediyorum, kalkıpta hadi ghostingten iade edeni anlarımda. Tasarımcı değilse %51 sRGB oranı varmış diye iade edeni anlayamam kusura bakmayın. Zaten böyle bir karşılaştırmayı ben size anlattığım gibi denedim. Mavi renklerde görünen farkı bulduk iki kişi ama farkın absürt olmadığının kanısına vardık kapandı, A15 ile benim cihazım arasında. Dediğim gibi dikkat etmesek ne o ne de ben farkı göremeyeceğiz. İkimizde yan yana saatler geçiriyoruz zaten. Ha tasarımcı çok rahat görür ona bir şey diyemem.

Var mı ki?.. Nitro 16 ve 5'teki 3ms denen paneller falan olsa gerek. Onlar da aynı konfigürasyona zaten +3-5k çekilen modeller oluyor. Ucuz ama donanımı olsun amacından sapıyor bu sefer de.
Var, Nitro 5 serisinde özellikle 165 hz olanlar hem hızlı paneller hem de renk gamutları gayet canlı yani zayıf değil. Ayrıca Lenovo'ların yaptığı ghostingten ben rahatsız olmadım, tabii elimdeki cihazın hızlı panele sahip olması dolayısıyla farkı o cihazdan bu cihaza geçince hissedebiliyorsunuz. Bu gayet doğal ama ben canlı ekrana geçtiğimde farkı hissetsem bile eski ekranıma döndüğümde bana anormal derecede düşük sRGB hissiyatı özellikle yüksek parlaklıkta gelmiyor. Bir de iki laptopu karşılaştırmak bence harbiden cesaret ve bilgi ister şimdi benim renk gamutunda hissettiğim farkı arkadaşlarımın hissetmemesi o kadar normal ki. Neyse bu konuyu uzatmak istemiyorum ama anlatmak istediğimi siz anladınız. Ama ben iade edilecek sebep olduklarını düşünmüyorum. Bir de Nitro 16'nın ufo testlerini bulamadım ama Nitro 16 başarılı diyorlar bu konuda. Bu arada düşük sRGB renk gamutuna sahip laptopları bu kadar eleştirirken IPS panele sahip bu kadar rezalet ms değerlerine sahip bol ghostingli panellere genelde daha ılımlı yaklaşıyorsunuz ben böyle düşünüyorum. Yıl 2024 en kötü IPS panelli monitörde bile neredeyse bu kadar kötü sonuçlar çıkmıyor sizde en kötü monitörde bile artık %51 sRGB gamutu yok diyorsunuz. Evet monitörlerde böyle ama karşılaştırdığınız şeylerin laptop paneli olduğunu unutuyorsunuz gibi geliyor bana.

Unutmayın, laptop camiası ve karşılaştırması konusu monitörlerden çok daha farklı ki laptop panelleri farklı üretim süreçlerinden geçiyor diye biliyorum. Ben monitörler ile hiçbir zaman laptop ekranlarını karşılaştırmam bu yüzden. Aynı tepkinizi bu rezalet çağ dışı kalmış IPS için ms sürelerine sahip laptop panellerine de getirmeniz dileğiyle çünkü bence bu piyasada buna ihtiyaç var. Bu duyarlılığa ihtiyaç var. Adam şimdi e-spor oyunu oynayacak nasılsa 144 hz ama ghosting var belki bu yüzden iade ediyor ama ben olsam ayrı monitör alırım yine iade etmem Lenovo'yu. Ama gelelim %51 sRGB oranına sahip laptopu ne sebep ile iade edeceksiniz ? Ben film izlerken renkleri sevmedim diye iade edersiniz anca herhalde. Bir de %51 sRGB oranına sahip ekran adamın gözüne daha gerçekçi gelebiliyor çünkü dediğiniz gibi en insan en iyisini görene kadar hangisi iyi bilemeyebiliyor. Ben farkı anlıyorum ama o görmeyebiliyor mesela. Sizi işinizden ve duyarlılığınızdan etmek istemem ama bunlar insanlık hali oldu. Şirketlerin sorumsuzluğunun farkındayız ama onun bilincini oturtmak çok zordur.
Normal bir şey. Monitörlerde de böyle. 3-4 farklı panele sahip modeller var. Ancak revizyon falan değilse aynı modelde yazılımıyla ayarlanıp benzer özelliklere çekildikleri için çok fark olmaz genellikle.
Evet ne güzel işte, sonunda aynı fikirde buluşabildik. Bende buna şans diyorum işte yoksa teknik verilere şans demiyorum. Ama o bahsettiğim Excalibur örneğinden sonra şans olduğuna inandım açıkçası.
Ben zorla taktıran kesimdenim. 1ms Geyming diye 45ms siyah süreli monitörleri iteliyor markalar. Farkındalık oluşturmaya çalışıyorum (uz) burada.
Mesaj çok iyi. İşte şimdi eğlenmeye başladım ! Forumlara bu yüzden üye oluyorum ben. 🤣
Ya farkındalık oluşturacağım deyip milleti mağdur etmeyelim de şimdi. Bu arada monitör diyorsunuz yine hocam burası monitör konularına benzemez. 😏
Adamlar ufacık ghostinge takılıp yüksek sRGB oranına sahip laptopu iade ettiler. Bu bir G3 değil yani. Burada ne duyarlılığını oluşturacaksınız bilmiyorum ama giriş piyasasında bu az ufo testi güzel çıkan cihaz varken farkındaysanız fazla ufo testi kötü çıkan laptop var. Ve siz şu an benin oluşturmaya çalıştığım farkındalığın içinden geçtiniz. Saolun gerçekten.
3. kişi ağzı falan değil . Konuşan kişi ben, siz ise saygı anlamıyla. Saygı siz ve çoğul siz arasında fark var. Tavsiye ederim:
Ben İngilizce öğrenmeye çalışıyorum bana tavsiye edilen şeye bak.

Şu agresif tavrınızı bir kenara bırakın.
Bu laptop camiasında aynı modele sahip farklı bileşenlerdeki modellerine bile farklı farklı panel kullanan markalar çokken sizin bu rahatlığınız beni öldürecek hocam. Monitör konularında anlatmanız gereken bilgileri alıp buraya uyarlıyorsunuz ctrl+c ve ctrl+v anladım iyi yapıyorsunuz ama bize de bir yer verin be.
Başıma gelip gelecek forumda tartışmaya girmek istemediğim top 5 liste var ondan biri sizsiniz ama yaptık. 🤣

Çünkü dertleri inceleme değil sponsorluk olan adamlar bunlar. Türkiye'de tek bir tane monitör incelemesi olmadığına (Şu an gördüğüm kanallar arasından en azından) emin olabilirsiniz. Tamamını al çöpe at. Technopat da dahil buna.
Technopat'a dua etmek lazım yine, bir çok eleştirimi buradan yapıyorum sen dahil. Başka forumda gelde yap. Technopat'ı eleştirdiğin yerde mesela forumun kendisi. 🤣

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı