Piyasadaki en güçlü işlemci nedir?

İhtiyaca yönelik bakmak lazım.

Güç ama hangi anlamda güç? Misal benim isteklerimi en doğru şekilde karşılayan işlemci 5800X3D. Tekli çekirdek performansında devrim niteliğinde bir işlemcidir.

Çoklu çekirdekte ise 12900K, 5950X piyasada olan en hızlı işlemcilerdir.

Mobil platformlar ise hızlı olabilirler ama X86 platformuyla baş edebileceklerini düşünmüyorum. Onlar daha çok düşük watt/yüksek performans işlemcileri.
Aslında bahsettiğin işlemci tek çekirdekte çok da uçuk bir işlemci değil,
7700K ile ki 6 yaşına gelmek üzere bir tık AMD yanlısı geekbench'te dahi 5800x3D'nin %92 civarında tek çekirdek performansı rahatlıkla alabiliyorum. Bu işlemciyle ilgili tek devrimsel şey 3D Cache teknolojisi ile çok hızlandırılmış Cache teknolojisidir bu da oyun gibi hızlı yazma okuma işlerinde etkili olacaktır fakat yine devrimsel değildir oyunlar ağırlaştıkça etkisi azalacaktır. Yalnızca CS, Valorant tarzında oyunlar oynuyorsan gerçekten büyük bir işlemcidir.

Aslında bahsettiğin işlemci tek çekirdekte çok da uçuk bir işlemci değil,
7700K ile ki 6 yaşına gelmek üzere bir tık AMD yanlısı geekbench'te dahi 5800x3D'nin %92 civarında tek çekirdek performansı rahatlıkla alabiliyorum. Bu işlemciyle ilgili tek devrimsel şey 3D Cache teknolojisi ile çok hızlandırılmış Cache teknolojisidir bu da oyun gibi hızlı yazma okuma işlerinde etkili olacaktır fakat yine devrimsel değildir oyunlar ağırlaştıkça etkisi azalacaktır. Yalnızca CS, Valorant tarzında oyunlar oynuyorsan gerçekten büyük bir işlemcidir.
Hayır, bu şekilde oyunlar oynamıyorum. Evet, devrimsel bir işlemcidir. 12900K'nın önündedir, başka soru?

İşte kafam tam olarak burada karışıyor Mac cihazlar aslında tam istediğim cihazlar ama oyun ihtiyacımı karşılayamıyor. Mac cihazlara da güzel para veriyoruz tüm ihtiyaçlarımı karşılamayınca da kötü hissediyorum. :D

Cloud teknolojisi kurtarıcı niteliğinde ancak Türkiye şartlarında çok zayıf. GeForce NOW dışında hizmet yok, oyunlar sayılı.
Ama Windowsta Upgrade imkanın hep var öyle bir avantajın var örneğin ben sistemimi yıllar önce topladığımda GTX 1080 ile toplamıştım 8 GB Ram ile toplamıştım şu anda 32 GB Ram ve 6900 XT ekran kartı kullanıyorum 5 yıl önce aldığım sistemde her geçen yıl SSD, HDD upgradeleri de yaptım bu süreçte günümüzde aldığım sistemle tek alakam işlemcim kaldı diyebilirim aslında onu da henüz bekliyorum çekirdek sayısı dışında kesinlikle eskimiş bir işlemci değil fazlasıyla memnunum 7700x veya 7900x almayı planlıyorum bugünlerde 5 yıl önce mac almış olsaydım evet iyi bir fiyata satabilirdim ancak upgrade edemezdim bu taraflı da düşünmek lazım aslında.

Hayır, bu şekilde oyunlar oynamıyorum. Evet, devrimsel bir işlemcidir. 12900K'nın önündedir, başka soru?
12900K'nın önünde olması devrimsel olduğu anlamına gelmez seninle tartışmaya çalışmıyorum doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorum. Tek çekirdekte devrimsel bir işlemci değil kimseyi yanıltmamalısın 6 yıllık 7700K'nın 1450 skor aldığı Geekbench'te 1600-1700'lü skorlar devrimsel değildir. 12900K'dan oyun performansının iyi olması intel'in big.LITTLE saçmalığından ve yıllardır süregelen beceriksizliğinden başka bir şey değildir. Başka soru tarzında seviyesizce münakaşalara da girmenin yeri değil burası.

Ama Windows'ta Upgrade imkanın hep var öyle bir avantajın var örneğin ben sistemimi yıllar önce topladığımda GTX 1080 ile toplamıştım 8 GB RAM ile toplamıştım şu anda 32 GB RAM ve 6900 XT ekran kartı kullanıyorum 5 yıl önce aldığım sistemde her geçen yıl SSD, HDD upgradeleri de yaptım bu süreçte günümüzde aldığım sistemle tek alakam işlemcim kaldı diyebilirim aslında onu da henüz bekliyorum çekirdek sayısı dışında kesinlikle eskimiş bir işlemci değil fazlasıyla memnunum 7700X veya 7900X almayı planlıyorum bugünlerde 5 yıl önce Mac almış olsaydım evet iyi bir fiyata satabilirdim ancak upgrade edemezdim bu taraflı da düşünmek lazım aslında.

Hocam şu an da Windows cihazım var. i5 7400 - GTX 1050 2 GB

Benim ekran kartını yükseltmem için güç kaynağını yükseltmem lazım. Malum darboğaz olayı var işlemcide yenilenecek. El değmişken bir tek anakartım kalıyor. 16gb RAM'ler 2400MHz olması lazım onu da yükseltme yapmak gerekir. SSD 120GB ona da el atmam lazım. Her türlü tüm cihazın yenilenmesi gerekiyor.

Hocam şu an da Windows cihazım var. i5 7400 - GTX 1050 2 GB

Benim ekran kartını yükseltmem için güç kaynağını yükseltmem lazım. Malum darboğaz olayı var işlemcide yenilenecek. El değmişken bir tek anakartım kalıyor. 16gb RAM'ler 2400MHz olması lazım onu da yükseltme yapmak gerekir. SSD 120GB ona da el atmam lazım. Her türlü tüm cihazın yenilenmesi gerekiyor.
Tavsiyem hazır sistem alıp elindeki sistemi satıp aldığın hazır sisteme upgradeler yapmak şeklinde olacaktır 5600-5600x'li 6750-6800 XT'li sistemler 16.000-17.000 TL civarında bulunabiliyor B550 ile alıp uzun yıllar memnun kalarak kullanabilirsin DDR5 bir anakarta geçmenin şu anda bence acelesi yok zaten bahsettiğim sistemlerdeki ekran kartı sana arabadan inip jete binmiş etkisi oluşturacaktır.
Bütçen nedir bu arada onu da bilerek daha doğrucu bir sistem tavsiyesinde bulunabilirim.

Ama Windowsta Upgrade imkanın hep var öyle bir avantajın var örneğin ben sistemimi yıllar önce topladığımda GTX 1080 ile toplamıştım 8 GB Ram ile toplamıştım şu anda 32 GB Ram ve 6900 XT ekran kartı kullanıyorum 5 yıl önce aldığım sistemde her geçen yıl SSD, HDD upgradeleri de yaptım bu süreçte günümüzde aldığım sistemle tek alakam işlemcim kaldı diyebilirim aslında onu da henüz bekliyorum çekirdek sayısı dışında kesinlikle eskimiş bir işlemci değil fazlasıyla memnunum 7700x veya 7900x almayı planlıyorum bugünlerde 5 yıl önce mac almış olsaydım evet iyi bir fiyata satabilirdim ancak upgrade edemezdim bu taraflı da düşünmek lazım aslında.

12900K'nın önünde olması devrimsel olduğu anlamına gelmez seninle tartışmaya çalışmıyorum doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorum. Tek çekirdekte devrimsel bir işlemci değil kimseyi yanıltmamalısın 6 yıllık 7700K'nın 1450 skor aldığı Geekbench'te 1600-1700'lü skorlar devrimsel değildir. 12900K'dan oyun performansının iyi olması intel'in big.LITTLE saçmalığından ve yıllardır süregelen beceriksizliğinden başka bir şey değildir. Başka soru tarzında seviyesizce münakaşalara da girmenin yeri değil burası.
Ben kendi düşüncemi söyledim, siz de kendi düşüncenizi. "Benim isteklerime yeten en devrimsel işlemci" dedim mi? Dedim. %1 bile olsa piyasadaki en güçlü işlemci mi? Evet. Pek seviyesizce durmuyor sanki.

Ben kendi düşüncemi söyledim, siz de kendi düşüncenizi. "Benim isteklerime yeten en devrimsel işlemci" dedim mi? Dedim. %1 bile olsa piyasadaki en güçlü işlemci mi? Evet. Pek seviyesizce durmuyor sanki.
Tekli çekirdek performansında devrimsel bir işlemci dedin,
Bizzat kullandığım 5 yıllık 7700K ile yapılmış Geekbench sonucu,
1664667706917.png

Bu da sana göre single core performansı devrimsel olan işlemci 5800x3D,
1664667807452.png

Son bench skorlarında linux dışında 1650'leri görebildiği bench skoru dahi yokken devrimsel olarak düşünmen yanlış, insanların yanlış kararlar vermemesi için açıklama yapıyorum. %1 kimse için devrimsel değildir doğru bir savunma değil. Bana 3D Cache'i savunabilirsin bunu devrimsel bulabilirsin ancak Single Core performansı ortada uçmuş bir işlemci değil.

Son düzenleme:
Tekli çekirdek performansında devrimsel bir işlemci dedin,
Bizzat kullandığım 5 yıllık 7700K ile yapılmış Geekbench sonucu,
Eki Görüntüle 1533373
Bu da sana göre single core performansı devrimsel olan işlemci 5800x3D,
Eki Görüntüle 1533374
Linux dışında 1650'leri görebildiği bench skoru dahi yokken devrimsel olarak düşünmen yanlış, insanların yanlış kararlar vermemesi için açıklama yapıyorum. %1 kimse için devrimsel değildir doğru bir savunma değil.
Aradaki fark görünenden fazla biliyorsun değil mi? Sadece 300 puan var dediğin 3600'de de 1200 Geekbench puanı var tekli çekirdekte artık o kadarda iyi değil. 7700K, 5800X3D'nin yanından geçemez. 7700K, 3600 gibi bir şey kalıyor diğerinin yanında.

Bu da 5600X tekli çekirdek skoru: AMD Ryzen 5 5600X Benchmarks - Geekbench Browser

Aslında aralarında fark var fakat sadece 300 puan önde diyorsun. Böyle bir çıkarım yapmak mümkün mü sence? Neyse daha fazla polemiğe girmeyeceğim. Bütün dünyanın kabul ettiği durumu 7700K ile çürütmeye çalışıyorsun çünkü.

Aradaki fark görünenden fazla biliyorsun değil mi? Sadece 300 puan var dediğin 3600'de de 1200 Geekbench puanı var tekli çekirdekte artık o kadarda iyi değil. 7700K, 5800X3D'nin yanından geçemez. 7700K, 3600 gibi bir şey kalıyor diğerinin yanında.

Bu da 5600X tekli çekirdek skoru: AMD Ryzen 5 5600X Benchmarks - Geekbench Browser

Aslında aralarında fark var fakat sadece 300 puan önde diyorsun. Böyle bir çıkarım yapmak mümkün mü sence? Neyse daha fazla polemiğe girmeyeceğim. Bütün dünyanın kabul ettiği durumu 7700K ile çürütmeye çalışıyorsun çünkü.
Bak sana anlayabileceğin şekilde açıkladığımı düşünüyorum,
7700K 4 çekirdekli bir işlemci 5 yıllık bir işlemci oyun performansı 5800x3D'ye tek çekirdekte olduğu kadar yakın bir işlemci değil. 5800x3D 3D Cache teknolojisi sayesinde düz 5800x'e kıyasla oyunlarda çok güzel performans veriyor ancak, işlemcinin devrimsel bulduğun tek çekirdek performansı diye bir şey yok ortada.
Kıyasladığın Ryzen 5 3600 ise eski 6 çekirdekli bir işlemci Ryzen o yıllarda tek çekirdek performansını Ryzen 7 serisine daha çok kaydırıyordu oyun performansı isteyenlerin daha çok tercih etmesi adına.
Örneğin Multi-Core'da 5800x3D çekirdek sayısı (4-8) sayesinde doğrudan 2'ye katlamak üzere bir işlemci 5800x3D oyun performanslarında da benzer fakat bunların hiçbirisi işlemcinin ortada olan 5 yıllık bir intel karşısında tek çekirdekte %10 civarında iyi olduğu benchmark sonuçlarına yanlış diyemez sonuçlar ortada.
Kötü bir işlemci değil ancak tek çekirdeği devrimsel bir işlemci de değil. 3D Cache'in önemsize düştüğü her yeni ağır oyunda da makası salt performansa bırakıyor çoğu oyunda single çok az oyunda da multi core skoruna bırakıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı