Piyasadaki en üstün bilgisayar nasıl toplanabilir?

Bütçe
Sınırsız
IMG_1213.jpeg

Asus'tan ilerliyorum.

Bende aynı mantıkla 2 ay kadar önce topladım. Bir çoğunda Asus tercih ettim.

Kasa elbetteki değişken ama içinin genişliği ve yan kapak açılımının yer kaplamadan olması beni Helios kasaya itti. Bir yenisi daha var aslında Asus’un hyperion.

İşlemcide Intel ile AMD arasında bence büyük fark var. AMD 7950X3D tercihim oldu. Bence sende bu yönde tercih kullanmalısın.

AMD’ye uyacak en üst ana kart Asus Crosshair X670E Extreme ama Türkiye’de bulamadım ki hala yok o yüzden bir altındaki X670E Hero’yu aldım.

Ekran kartında Asus Rog Strix GeForce RTX 4090 OC Edition tercih edilmeliydi ama bana çok uyguna geldiği için Gigabyte GeForce RTX 4090 OC aldım. Aynılar zaten

RAM olarak ise
GSkill Trident Z5 Neo RGB 64 GB
Ama bir çok modeli var
F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR
Bunu öneririm
Tepkime süresi 30
Tabi bu AMD için özel Intel’e uymaz
Sakın benim gibi 2 adet alıp 128 GB çıkarıyım deme anakartlar şimdilik desteklemiyor.

SSD olarak
5’ler için Crucial 2TB T700 2 adet tercih ettim
4’ler için ise Samsung 990 Pro 2TB 2 Adet aldım

Sıvı Soğutma için yine Asus Rog Ryujin III 360 ARGB tercih ettim

Birde fanları Asus TF120 3in1 ve TF120 ile değiştirdim ki ARGB’li olsun

Güç Kaynağı için fazla fazla yeterli
Asus Rog Thor 1200P2 Titanium RGB tercih ettim. Aynısının 1600’de var ama çok gereksiz. Görüntüde aynı

Birde ekran kartını dikey takmak için Cooler Master PCIE 4.0 aldım

Daha iyileri var mıdır bunların. Sanmıyorum

Son düzenleme:
Bende aynı mantıkla 2 ay kadar önce topladım. Bir çoğunda Asus tercih ettim.

Kasa elbetteki değişken ama içinin genişliği ve yan kapak açılımının yer kaplamadan olması beni Helios kasaya itti. Bir yenisi daha var aslında Asus’un hyperion.

İşlemcide Intel ile AMD arasında bence büyük fark var. AMD 7950X3D tercihim oldu. Bence sende bu yönde tercih kullanmalısın.

AMD’ye uyacak en üst ana kart Asus Crosshair X670E Extreme ama Türkiye’de bulamadım ki hala yok o yüzden bir altındaki X670E Hero’yu aldım.

Ekran kartında Asus Rog Strix GeForce RTX 4090 OC Edition tercih edilmeliydi ama bana çok uyguna geldiği için Gigabyte GeForce RTX 4090 OC aldım. Aynılar zaten

RAM olarak ise
GSkill Trident Z5 Neo RGB 64 GB
Ama bir çok modeli var
F5-6000J3040G32GX2-TZ5NR
Bunu öneririm
Tepkime süresi 30
Tabi bu AMD için özel Intel’e uymaz
Sakın benim gibi 2 adet alıp 128 GB çıkarıyım deme anakartlar şimdilik desteklemiyor.

SSD olarak
5’ler için Crucial 2TB T700 2 adet tercih ettim
4’ler için ise Samsung 990 Pro 2TB 2 Adet aldım

Sıvı Soğutma için yine Asus Rog Ryujin III ARGB tercih ettim

Birde fanları Asus TF120 3in1 ve TF120 ile değiştirdim ki ARGB’li olsun

Güç Kaynağı için fazla fazla yeterli
Asus Rog Thor 1200P2 RGB tercih ettim. Aynısının 1600’de var ama çok gereksiz. Görüntüde aynı

Birde ekran kartını dikey takmak için Cooler Master PCIE 4.0 aldım

Daha iyileri var mıdır bunların. Sanmıyorum
Harika bir sisteminiz var doğrusu. Teşekkür ederim cevabınız için. AMD ile ilgili bir sorunum yok ama Intel i9 13900KS almayı planlıyorum.

Yanıtlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Bir liste şeklinde yazarsanız sevinirim.

Ayrıca ekran kartı için piyasada 4090 üstü yok. Ama türlü türlü marka model var. Acaba en üst modeli Asus mudur yoksa MSI mıdır?
AMD Ryzen 9 7950X3D işlemci + ASUS ROG Ryujin III 360mm sıvı soğutucu
Asus ROG Matrix Platinum Geforce RTX 4090 Ekran kartı
Asus ROG Crosshair X670E Extreme Gaming Anakart
G.SKILL Trident Z5 RGB Series 48GB (2 x 24GB) DDR5 8000 Bellek (bundan 2 adet alabilirsiniz)
8 TB M.2 2280 PCI Express 5.0 SSD
Asus ROG Hyperion EVA-02 Edition Kasa
Asus ROG Thor 1600T Güç Kaynağı

Bu tam bir şeytan oldu hocam 👿 Yaklaşık 9-10 bin dolarlık setup.

Üstadım sistem çalışmaz böyle

8000 çalışma süresindeki ramler o anakarta uyumlu değil. Ayrıca Gskill’in hiç bir ram’i 4 Adet takılamıyor bu karta yine Tecrübe ile sabittir.

Zaten tüm bunlar Anakart’ın destek sayfasında belirtiyor. Hangi anakarta, hangi ram uyumlu, kaç adet takılabilir vs vs.

RAM alırken dikkat. Mutlaka almak istediğiniz ram’in yada anakart’ın sayfasından uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Kasa: MSI MEG prospect 700r.

Anakart: MSI MEG ace Z790.

İşlemci: Intel Core i9 13900KS.

Ekran kartı: MSI Suprim X RTX 4090.

RAM: Corsair Vengeance RGB DDR5 7200MHz.

Sıvı soğutma: MSI MEG CoreLiquid s360.

SSD 1: Samsung 980 Pro 2TB.

SSD 2: MSI Spatium M480Pro 2TB.

Klavye: MSI Vigor GK50 Low profile TKL ( benim favori klavyem)

Mouse: MSI Clutch GM51 Wireless.

Kulaklık: MSI Immerse GH50 Wireless.

Kasa yan paneli 3x12 fan destekliyor. Onun içinde bu:
Amazon.com.tr

Monitör: MSI MEG 342C qd-OLED

Yeni konular

Geri
Yukarı