Plastik Poşetlerin Fiyatı Belli Oldu

images.jpeg

Alışverişlerin olmazsa olmazı olan plastik poşetleri hepimiz kullanıyoruz. Çevreye olan zararlarını say say bitmez bu poşetlerin. Bakanlık tarafından yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'ne göre 1 Ocak 2019'da bu poşetler ücretli olarak satılacak. Bu şekilde plastik poşetlerin kullanımının azalması bekleniyor. Bu poşetler yerine çevre dostu file torbalar kullanılacak. Plastik poşetler ise 25 Kuruş'dan satılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sektöre uyum süreci olarak 1 yıl süre tanıyacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren kurumlara ise kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 TL ceza kesilecek.

O 25 kuruşu kimse umursamaz biraz uzun süreçte geçecek bizim ülkeye ama sonunda yapacaklar gibi. İyi olmuş. Plastik poşeti az kullanmak için mantıklı bence. Bilmiyorum ya plastik poşetlerin bazıları zaten kendinin ne olduğunu belli ediyor nasıl bir zarar verdiğini. Bunu 1.5 yıl mı 1 yıl önce olması lazım zaten konusu açılmıştı diye hatırlıyorum.

Plastikler ile savaşmak adına güzel bir uygulama fakat fiyat daha caydırıcı olmalıydı. en azından poşet başı 1₺ olmalıydı, poşet yerine pamuktan yapılmış(elbet dedenizde vs. görmüşsünüzdür, pamuktan yapılan poşet gibi kullanılan o bez torbaları) torbaya yönlendirilmeli, hem pamuk çiftçisine faydası olur, hem pamuktan kumaş üretenlere. Uzun ömürlü ve zararsız olduğu için (boyanmamış tek renk ) insanlar daha fazla tercih eder hale gelir. Bizde bir tane var, en az 10 yıllıktır hale kullanılabilir durumda fakat eskisi gibi ağır bir yükte elde kalır :LOL: Çok sık yıkanmadığı sürece ömür çok uzun oluyor.
2 kola cips alacağız diye plastik bezle mi gezelim sokakta, plastik milastik poşetsiz olmaz o iş.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 kola cips alacağız diye plastik bezle mi gezelim sokakta plastik milastik poşetsiz olmaz o iş.
İlk önce dikkatli okumayı öğrenin, orada plastik bez değil pamuk bez yazıyor, ayrıca plastik bünyede birikerek gelecekte doğacak bireylerin sağlığını riske atıyor, çocukların hayatını 2 cips koymak için poşetle takas ediyorsanız daha da yorum yapmaya gerek yok, cansız gibi yaşamaya devam edebilirsiniz.

İlk önce dikkatli okumayı öğrenin, orada plastik bez değil pamuk bez yazıyor, ayrıca plastik bünyede birikerek gelecekte doğacak bireylerin sağlığını riske atıyor, çocukların hayatını 2 cips koymak için poşetle takas ediyorsanız daha da yorum yapmaya gerek yok, cansız gibi yaşamaya devam edebilirsiniz.
Sıkıntı yok, evde dolaplardan birini poşetlere ayırdım. Yaklaşık 2 yıl boyunca çevreye ve bana yetecek kadar beyaz poşet var. Yazım yanlışı olduğunu anlayamaman bence okumada sıkıntı olanın sen olduğu gösteriyor. Plastik bez, pamuk bez neye benzediğini biliyoruz.

Ben yaparım açıkçası 25 kuruşun hesabını. Her seferinde 25 kuruşa fazla sayıda poşet alacağıma gider tek seferde 3'er 5'er tane bez torba-file alır kullanırım. Yalnız çöp atarken iyi oluyordu bu poşetler, o açıdan biraz sıkıntı olacak. Ama çok doğru bir karar, plastik kullanımı olabildiğince azaltılmalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı