İnceleme PlateUp!:Roguelike Restoran Simülasyon

Grearuler

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Uzun zamandır restoran yönetim türünde çok da fazla oyunla karşılaşmıyoruz. Bu türü de bir hayli seven biri olarak, bu oyunu heyecanla denedim. Doğrusu, beklediğimden çok çok keyifli bir oyun kendisi.

Klasik bir restoran yönetim oyunu olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak, bunu roguelike şekline çevirmişler. Her yeni restoranınızı rastgele 3 yerden birini ve yine rastgele 3 yemekten birini seçerek oluşturuyorsunuz. Bu restoranı toplam 15 gün çekip çevirmeniz gerekiyor. 15 günün sonunda, overtime günlerine giriyor ve istediğiniz kadar devam edebiliyorsunuz.

Oyunun benim için en büyük eksisi, restoranı büyütme özelliğine sahip olmaması. Bahsettiğim gibi, bir harita seçip restoranınızı başlatıyorsunuz ve oyun boyu o haritada oynamak zorunda kalıyorsunuz. Zaten bir miktar günden sonra artık etrafa bir şeyler koyacak yer mekan kalmıyor. Keza, 10 kişiye servis verdiğiniz günden 100 kişiye servis verdiğiniz güne geçtiğinizde masa sayınızın da 1'den 10'a-15'e çıkmasını beklersiniz. Fakat yer sorunundan dolayı bu pek de mümkün olmuyor bir çok yeni haritada. Bu oyuna kesinlikle bir sandbox modu gerekiyor.

Roguelike elementlerini kullandıklarından bahsetmiştim. Seçtiğiniz restoranı 15 gün başarıyla yönetmiş olmanız gerekiyor. Eğer ki bunu başarır iseniz, o güne kadar aldığınız bütün özellikler o restoranın adında bir franchise olarak kayıt ediliyor. Yani bir sonraki sıfırdan başlangıcınızda, o restoranın adı ve özellikleri ile sıfırdan başlıyor oluyorsunuz. New Game+ gibi. Doğrusu bana çok da keyifli bir özellik olarak gelmedi. Sıfırdan bir restoranda başlayıp, büyütebildiğim kadar onu büyütebildiğim bir sandbox modunu tercih ederdim.

Oyun tek kişi ile oynamak için biraz zor, bunu söyleyebilirim. Tek başıma hiç 15 gün bitiremedim. İki kişi ideal, dört kişi bir hayli rahat oynanıyor oyun. Biz dört kişi oynarken, 2 garson 1 usta ve 1 bulaşıkçı olarak bir çok kez 15 günü bitirebildik. Oyunun arkadaşlarınızla inanılmaz keyifli olacağını söylemek yanlış olmaz.

Uzun lafın kısası, PlateUp! restoran simulasyonu ile roguelike oynayışı birleştirmeye çalışmış, benim açımdan bu yönde pek de başarılı olamamış bir oyun. Fakat oynayışının ve mantığının inanılmaz eğlenceli olması, sadece basit bir sandbox modunun gelmesiyle oyunu bir hayli oynanabilir hale getirebilir. Çünkü şu hali bile, benim için inanılmaz keyifliydi. Fiyatı da çok uygun olduğu için, mutlaka bakmanızı tavsiye ederim.

plateup-how-to-use-a-research-desk-min.jpg

Eğer yararlı bulduysanız, şuradan Steam inceleme yararlı oy paylaşabilirsiniz :)

Uzun zamandır restoran yönetim türünde çok da fazla oyunla karşılaşmıyoruz. Bu türü de bir hayli seven biri olarak, bu oyunu heyecanla denedim. Doğrusu, beklediğimden çok çok keyifli bir oyun kendisi.

Klasik bir restoran yönetim oyunu olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak, bunu roguelike şekline çevirmişler. Her yeni restoranınızı rastgele 3 yerden birini ve yine rastgele 3 yemekten birini seçerek oluşturuyorsunuz. Bu restoranı toplam 15 gün çekip çevirmeniz gerekiyor. 15 günün sonunda, overtime günlerine giriyor ve istediğiniz kadar devam edebiliyorsunuz.

Oyunun benim için en büyük eksisi, restoranı büyütme özelliğine sahip olmaması. Bahsettiğim gibi, bir harita seçip restoranınızı başlatıyorsunuz ve oyun boyu o haritada oynamak zorunda kalıyorsunuz. Zaten bir miktar günden sonra artık etrafa bir şeyler koyacak yer mekan kalmıyor. Keza, 10 kişiye servis verdiğiniz günden 100 kişiye servis verdiğiniz güne geçtiğinizde masa sayınızın da 1'den 10'a-15'e çıkmasını beklersiniz. Fakat yer sorunundan dolayı bu pek de mümkün olmuyor birçok yeni haritada. Bu oyuna kesinlikle bir sandbox modu gerekiyor.

Roguelike elementlerini kullandıklarından bahsetmiştim. Seçtiğiniz restoranı 15 gün başarıyla yönetmiş olmanız gerekiyor. Eğer ki bunu başarır iseniz, o güne kadar aldığınız bütün özellikler o restoranın adında bir franchise olarak kayıt ediliyor. Yani bir sonraki sıfırdan başlangıcınızda, o restoranın adı ve özellikleri ile sıfırdan başlıyor oluyorsunuz. New GAME+ gibi. Doğrusu bana çok da keyifli bir özellik olarak gelmedi. Sıfırdan bir restoranda başlayıp, büyütebildiğim kadar onu büyütebildiğim bir sandbox modunu tercih ederdim.

Oyun tek kişi ile oynamak için biraz zor, bunu söyleyebilirim. Tek başıma hiç 15 gün bitiremedim. İki kişi ideal, dört kişi bir hayli rahat oynanıyor oyun. Biz dört kişi oynarken, 2 garson 1 usta ve 1 bulaşıkçı olarak birçok kez 15 günü bitirebildik. Oyunun arkadaşlarınızla inanılmaz keyifli olacağını söylemek yanlış olmaz.

Uzun lafın kısası, plateup! Restoran simulasyonu ile roguelike oynayışı birleştirmeye çalışmış, benim açımdan bu yönde pek de başarılı olamamış bir oyun. Fakat oynayışının ve mantığının inanılmaz eğlenceli olması, sadece basit bir sandbox modunun gelmesiyle oyunu bir hayli oynanabilir hale getirebilir. Çünkü şu hali bile, benim için inanılmaz keyifliydi. Fiyatı da çok uygun olduğu için, mutlaka bakmanızı tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1483237

Eğer yararlı bulduysanız, şuradan Steam inceleme yararlı oy paylaşabilirsiniz :)

Fiyatı gayet uygunmuş. Bence alınıp bakılabilir bir oyuna benziyor. İncelemeniz güzel olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı