Playstation 4 mü Pc mi ?

PS4 oyunu 200 TL diyenler ağır fanboydur o yüzden onları takma. Ben sana PC ve PS4 karşılaştırmasını objektif yapayım.
PS4:
1. Exc. oyunların tüm platformlara çıkan oyunların %95'inden daha iyi olması.
2. Oynanış rahatlığı. Geniş ekranda yayılarak Dualshock 4 ile oynamak kesinlike klavye ve mouse ikilisini döver.
3. PS4'ün ucuzluğu. 1 TB Ultimate modelini 1269 TL ye bulabilirsiniz.
4. PC'de olduğu gibi her oyunda hack yok. Temiz serverler ile hacksiz oyun keyfi.
5. Açılış hızı. Öyle yok güncelleme gelmiş yok bunu indirmek lazım derdi yok. Aç ve CD'yi içine koy. Oyunun keyfini çıkar :)
6. Aldığın PS4 senelerce gidecek. PS4 fiyatına aldığın PC'nin ömrü 2 sene falan ancak.
PC:
1. Eski nesil oyunları oynamak için PS3 almak zorunda değilsin.
2. Oyunların ucuzluğu. Steam'da çoğu oyun PS4'e göre daha ucuz ama indirmen gerekiyor. PS4'te CD'yi takıp güncelleme varsa indiriyorsun sadece. Eğer PC'de kutulu alırsan PS4 oyunları ile neredeyse aynı fiyata geliyor.
3. Eğer bütçen 2500-3000 TL arası ise 1080P 60 FPS'i High ayarlarda rahatlıkla görebilirsin. 2500 TL altı bütçen var ise direk PS4 al.
4. Online oynamak için PSN+ almana gerek yok. Oyunu satın aldıktan sonra online oynayabilirsin.

Bende şöyle cevaplayayım:

1. Exc. oyunların kalitesi göz ardı edilemez fakat Pc platformunda çok daha fazla Exc. var. Mesela çoğu mmo, moba, gerçek zamanlı strateji, tur bazlı strateji oyunu Ps4' te oynaman mümkün değil.
2. Oynanış rahatlığı tamamen görecelidir. Mesela çoğu kişi konsoldaki fps kontrollerinden yakınır ki bunlardan biri de benim. Bir de şöyle bir şey var ki ben rahat koltuğuma yaslanarak gamepad ile istediğim oyunu oynayabilirim Pc, de. Tek yapmam gereken 70 tl ye bir gamepad almak.
3. Ps4 ana cihaz olarak ucuz olabilir fakat tavsiye edenlerde sanki herkesin evinde dev ekran lcd televizyon var mış gibi bir düşünce var ki bunu anlamıyorum. Eğer evinde plazman yoksa 1000-3000 tl arası da ona vereceksin etti mi sana en azından 2250 TL ?
4. Hile konusuna katılıyorum Pc de hile oranı çok daha fazla ama insanı oyundan soğutacak seviyeye gelmiyor çoğu AAA oyunda. Mesela Battlefield 3' te 100 maç atarsam 1 ya da 2 sinde hileli birine denk gelirim. Ki bu kişinin banlanma ihtimali yüksek.
5. Zaten ana amacı oyun oynatmak olan bir makineyi kullanış kolaylığı bakımından Pc ile kıyaslamaya gerek bile yok. Çünkü o makine sadece oyun oynatmak ve film izletmek için yapılmış. Bu yüzden katılıyorum Açılış hızı açısından SSD' li bir bilgisayara denktir Ps4.
6. Şimdi ufak bir hesaplama yapalım. Hadi diyelim evinde dev ekran tv hazırda var. Sen 1250 tl' ye Ps4' ünü aldın. Ortalama bir oyunu 150 tl olduğunu düşünürsek. Senede sadece 10 adet oyun alsan bu sana yılda 1500 tl yapar. Aynı fiyata Pc' de 20 adet en iyisinden oyun alınır. Veya 10 adet iyi oyun alır, kalanını korsan olarak oynar. Artan parayla da rahatlıkla her yıl sistemini upgrade edersin. Ps4 fiyatına aldığın pc yaklaşık 4 yıl oyunların hepsini oynatır. Fakat bir süre sonra grafiklerini konsol seviyesine düşürmek zorunda kalırsın.

Ps3 alsan dahi Civilization, Age of Empires, Total War serisi, Europe Universalis gibi başyapıt strateji oyunlarını oynayamazsın. Ve tabii her yıl çıkan onlarca Pc exclusive oyunları da.

Bütçenin 2500 TL olmasına gerek yok. 1.5 yıl önce 1950 tl' ye aldığım bilgisayarda henüz betası çıkan Battlefront oyununda 1080p Ultra-Very High arasında 40-60 fps alıyorum. Ayrıca aldığım sisteme monitör dahil idi.

Benim gözümde eğer elinde çoğu oyunu oynatan bir Pc var ise, evinde de güzel bir televizyon varsa Ps4 alıp Exc. lerin tadını çıkarabilirsin. Ki şahsen ben olsam öyle yapardım. Bu kadar kötülediğime bakmayın sadece Pc ye karşı avantajsız kalıyor Ps4. Yoksa imkanım olsa direk gidip alırım çünkü her platformda oynamayı seviyorum.

Bende şöyle cevaplayayım:

1. Exc. oyunların kalitesi göz ardı edilemez fakat Pc platformunda çok daha fazla Exc. var. Mesela çoğu mmo, moba, gerçek zamanlı strateji, tur bazlı strateji oyunu Ps4' te oynaman mümkün değil.
2. Oynanış rahatlığı tamamen görecelidir. Mesela çoğu kişi konsoldaki fps kontrollerinden yakınır ki bunlardan biri de benim. Bir de şöyle bir şey var ki ben rahat koltuğuma yaslanarak gamepad ile istediğim oyunu oynayabilirim Pc, de. Tek yapmam gereken 70 tl ye bir gamepad almak.
3. Ps4 ana cihaz olarak ucuz olabilir fakat tavsiye edenlerde sanki herkesin evinde dev ekran lcd televizyon var mış gibi bir düşünce var ki bunu anlamıyorum. Eğer evinde plazman yoksa 1000-3000 tl arası da ona vereceksin etti mi sana en azından 2250 TL ?
4. Hile konusuna katılıyorum Pc de hile oranı çok daha fazla ama insanı oyundan soğutacak seviyeye gelmiyor çoğu AAA oyunda. Mesela Battlefield 3' te 100 maç atarsam 1 ya da 2 sinde hileli birine denk gelirim. Ki bu kişinin banlanma ihtimali yüksek.
5. Zaten ana amacı oyun oynatmak olan bir makineyi kullanış kolaylığı bakımından Pc ile kıyaslamaya gerek bile yok. Çünkü o makine sadece oyun oynatmak ve film izletmek için yapılmış. Bu yüzden katılıyorum Açılış hızı açısından SSD' li bir bilgisayara denktir Ps4.
6. Şimdi ufak bir hesaplama yapalım. Hadi diyelim evinde dev ekran tv hazırda var. Sen 1250 tl' ye Ps4' ünü aldın. Ortalama bir oyunu 150 tl olduğunu düşünürsek. Senede sadece 10 adet oyun alsan bu sana yılda 1500 tl yapar. Aynı fiyata Pc' de 20 adet en iyisinden oyun alınır. Veya 10 adet iyi oyun alır, kalanını korsan olarak oynar. Artan parayla da rahatlıkla her yıl sistemini upgrade edersin. Ps4 fiyatına aldığın pc yaklaşık 4 yıl oyunların hepsini oynatır. Fakat bir süre sonra grafiklerini konsol seviyesine düşürmek zorunda kalırsın.

Ps3 alsan dahi Civilization, Age of Empires, Total War serisi, Europe Universalis gibi başyapıt strateji oyunlarını oynayamazsın. Ve tabii her yıl çıkan onlarca Pc exclusive oyunları da.

Bütçenin 2500 TL olmasına gerek yok. 1.5 yıl önce 1950 tl' ye aldığım bilgisayarda henüz betası çıkan Battlefront oyununda 1080p Ultra-Very High arasında 40-60 fps alıyorum. Ayrıca aldığım sisteme monitör dahil idi.

Benim gözümde eğer elinde çoğu oyunu oynatan bir Pc var ise, evinde de güzel bir televizyon varsa Ps4 alıp Exc. lerin tadını çıkarabilirsin. Ki şahsen ben olsam öyle yapardım. Bu kadar kötülediğime bakmayın sadece Pc ye karşı avantajsız kalıyor Ps4. Yoksa imkanım olsa direk gidip alırım çünkü her platformda oynamayı seviyorum.
Gerçekten üşenmedin mi? :)

1.5 yıl önce 1950 TL' ye aldığım
1.5 yıl önce dolar kuru kaçtı acaba?
Ayrıca evinde LCD TV'u yoksa PS4 bahanesiyle onuda alacak. Daha ne istiyorsun? Daha iyi film ve dizi kalitesi demek aynı zamanda aldığın TV. Ayrıca 150 TL ye 10 oyun almak yerine 80-110 TL arasına 3-4 oyun alır bitirdikçe takaslarım. Tamamen sizin ticari zekanız ile doğru orantılı PS4'e vereceğiniz para. Bana 2000 TL verin en az 20-25 oyun oynarım PS4 ile. Hele bu 1 TB modelleri ile 500 GB'ın fiyatı epey düştü.
Birde PC'de olan Exc. oyunlar umrumda değil. Benim için 5 kuruş etmez oyunlar açıkçası. Hani bu saatten sonra olsada olur olmasada. PC Exc. oyunları için düşüncemi daha önceki sayfalarda açıkladım.

Son düzenleme:
Şimdi arkadaşlar benim şuan ps4 alacak param var ancak 2-3 ay sonra babamında yardımıyla 3000 ₺ ye çıkabilirim ama pc değil de notebook almam lazım 2 sene sonra üniversiteye gidiyorum PC'yi yanımda götüremem şimdi ben ne yapmalıyım ?
Bir de PS4'ü olan arkadaşlar benim yerimde olsanız yine de PS4 alır mıydınız?

1.5 yıl önce dolar kuru kaçtı acaba?
Ayrıca evinde LCD TV'u yoksa PS4 bahanesiyle onuda alacak. Daha ne istiyorsun? Daha iyi film ve dizi kalitesi demek aynı zamanda aldığın TV. Ayrıca 150 TL ye 10 oyun almak yerine 80-110 TL arasına 3-4 oyun alır bitirdikçe takaslarım. Tamamen sizin ticari zekanız ile doğru orantılı PS4'e vereceğiniz para. Bana 2000 TL verin en az 20-25 oyun oynarım PS4 ile. Hele bu 1 TB modelleri ile 500 GB'ın fiyatı epey düştü.
Birde PC'de olan Exc. oyunlar umrumda değil. Benim için 5 kuruş etmez oyunlar açıkçası. Hani bu saatten sonra olsada olur olmasada. PC Exc. oyunları için düşüncemi daha önceki sayfalarda açıkladım.

Elinde zaten kendi ihtiyacına yeten bir televizyon varken ( belki benim gibi televizyonu yoktur dizilerini bilgisayardan izliyordur, televizyon izlemiyordur) sırf Ps4 için en az 1000 TL televizyona verecek bu nasıl oluyor da iyi bir şey oluyor anlamadım. Aldığın oyunları takaslayınca artık o oyun sana ait olmayacak yani bir oyun verip bir oyun alacaksın o takasladığın oyun artık senin olmayacak istediğin zaman oynayamayacaksın vs.
Pc deki exc oyunlar senin umurunda olmayabilir ama farkındaysan senden bahsetmiyoruz arkadaş alacak çünkü ürünü. Koskoca bir oyun türüne 5 para etmez diyerek zaten fanboyluğunu belli ettin. İyi almışsın Ps4 hayırlı olsun da oynayamadığın oyunları gömmenin bir anlamı yok bence.

Şimdi arkadaşlar benim şuan ps4 alacak param var ancak 2-3 ay sonra babamında yardımıyla 3000 ₺ ye çıkabilirim ama pc değil de notebook almam lazım 2 sene sonra üniversiteye gidiyorum PC'yi yanımda götüremem şimdi ben ne yapmalıyım ?
Bir de PS4'ü olan arkadaşlar benim yerimde olsanız yine de PS4 alır mıydınız?

Elindeki bilgisayarın özellikleri ne ? Belki bazı parçaları kullanabiliriz yeni sistemde. Laptop alma derim 2 sene sonra zaten o laptopla oyun oynayamazsın doğru düzgün. Ya masaüstü al ya Ps4 al ama üniversiteye gittiğinde orada televizyonun olacak mı ? Çoğu kişi Tv almaz üniversitede. Eğer tv olacaksa ps4 alabilirsin ama hala sistem toplamandan yanayım.

Son düzenleme:
ndi ihtiyacına yeten bir televizyon varken ( belki benimi gibi televizyonu yoktur dizilerini bilgisayardan izliyordur, televizyon izlemiyordur) sırf Ps4 için en az 1000 TL televizyona verecek bu nasıl oluyor da iyi bir şey oluyor anlamadım. Aldığın oyunları takaslayınca artık o oyun sana ait olmayacak yani bir oyun verip bir oyun alacaksın o takasladığın oyun artık senin olmayacak istediğin zaman oynayamayacaksın vs.
Pc deki exc oyunlar senin umurunda olmayabilir ama farkındaysan senden bahsetmiyoruz arkadaş alacak çünkü ürünü. Koskoca bir oyun türüne 5 para etmez diyerek zaten fanboyluğunu belli ettin. İyi almışsın Ps4 hayırlı olsun da oynayamadığın oyunları gömmenin bir anlamı yok bence.
Kardeş ben tekrar yazayım oyunlar hakkında görüşlerimi ki 'fanboy' olmadığım belli olsun. Senin dediğin Exc. oyunlar LoL, Dota iken ben Bloodborne diyorum. Hadi bu oyunları karşılaştıralım ha?
LoL: 11 yaşında kitleye sahip olan ve her el anana küfür yediğin oyun.
Dota 2: Cyka Blyat and more Vodka!
CS:GO: Yaşasın 3 nesil önceki mekanikler ile gelen FPS!

Ayrıca benim için TV oldukça önemli. PS4'ün dışında istediğim zaman geniş ekranda TV kendime ait olduğu için dizi izleyebiliyorum. Film izlemeyi sevmem ama dizi izlemeden olmaz :)
Bunların dışında bitirdiğin oyunun nesini oynamayı planlıyorsun acaba? Platinium Trophy aldıktan sonra daha ne yapacaksın oyunda? Kaldı ki senaryo odaklı oyunlarda Platinium Trophy'e kasmana bile gerek yok ki. Çünkü onun için 'Yok savaşta şu skille şu kadar adam öldür veya yok şu modu şu kadar kill ile bitir.' Tarzı şeyler çıkıyor.
Ben açık ve net söylüyorum: Takım oyunu yapmamız gereken oyunlarda takım yüzünden kaybetmekse ben Bloodborne ile mutluyum valla.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı