PlayStation 5 ve AMD FidelityFX

Ray tracing zaten amd fidelityfx.
Bahsedilen FidelityFX'in Işın izleme teknolojisi ile alakası yok.

FidelityFX Teknolojilerini aşağıya liste olarak yazıyorum.

AMD FidelityFX CAS - Kontrast Uyarlamalı Keskinleştirme, çözünürlüğü arttırarak daha detaylı görüntü elde eder.

FidelityFX Ambient Occlusion - Daha Gerçekçi Geometrik Gölgelendirme

FidelityFX Variable Shading - Görüntü kalitesini düşürmeden optimum performans için oluşturmayı optimize etmeye yardımcı olmak üzere çerçevelerin parlaklığını ve hareketini analiz etmek için değişken oranlı gölgelendirme (VRS) için AMD RDNA ™ 2 mimari desteğini kullanır.

FidelityFX Screen Space Reflections - Yüksek Kaliteli Gerçekçi Yansımalar

FidelityFX Denoiser - Gürültü önleyici.

Bahsedilen FidelityFX'in Işın izleme teknolojisi ile alakası yok.

FidelityFX Teknolojilerini aşağıya liste olarak yazıyorum.

AMD FidelityFX CAS - Kontrast Uyarlamalı Keskinleştirme, çözünürlüğü arttırarak daha detaylı görüntü elde eder.

FidelityFX Ambient Occlusion - Daha Gerçekçi Geometrik Gölgelendirme

FidelityFX Variable Shading - Görüntü kalitesini düşürmeden optimum performans için oluşturmayı optimize etmeye yardımcı olmak üzere çerçevelerin parlaklığını ve hareketini analiz etmek için değişken oranlı gölgelendirme (VRS) için AMD RDNA ™ 2 mimari desteğini kullanır.

FidelityFX Screen Space Reflections - Yüksek Kaliteli Gerçekçi Yansımalar

FidelityFX Denoiser - Gürültü önleyici.
Radeon İmage Sharpeness dediği olay çözünürlüğü kurtarır kanki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Radeon İmage Sharpeness dediği olay çözünürlüğü kurtarır kanki.
AMD FidelityFX CAS oyunun kendi çözünürlüğünü düşürüp görüntü kalitesindeki düşüşü telafi etmek için keskinlik uygulayarak FPS kazandırır. Zaten her ne kadar DLSS 2.0 rakibi olmasa da bunu yaptığı için DLSS'in AMD tarafındaki karşılığı olarak bahsedilir. Oyunun çözünürlüğünü düşürmeden FidelityFX CAS açarsanız daha ayrıntılı görüntü elde etmiş olursunuz. Sizin dediğiniz dinamik çözünürlük sanırım, yer yer FPS kayıplarını önlemek için keskinleştirme uygulanmadan çözünürlük düşürülür.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD FidelityFX CAS oyunun kendi çözünürlüğünü düşürüp görüntü kalitesindeki düşüşü telafi etmek için keskinlik uygulayarak FPS kazandırır. Zaten her ne kadar DLSS 2.0 rakibi olmasa da bunu yaptığı için DLSS'in AMD tarafındaki karşılığı olarak bahsedilir. Oyunun çözünürlüğünü düşürmeden FidelityFX CAS açarsanız daha ayrıntılı görüntü elde etmiş olursunuz. Sizin dediğiniz dinamik çözünürlük sanırım, yer yer FPS kayıplarını önlemek için keskinleştirme uygulanmadan çözünürlük düşürülür.
Kardeş ben "AMD FidelityFX CAS" kasttetim kanki.
Bu iki değer aralığında çözünürlüğü düşürür arttırır.
Max:70, min:50 ayarlarsın. Düşürür ve çıkarır.

Radeon Image Sharpness teknolojisi yani Radeon Görüntü Keskinleştirme, düşen çözünürlüğü yüzde 80 kadarı telefi eder.

FX Cas oyun ayarlarında mevcut iken, Radeon Image Sharpness ayarı, Radeon Ayarlarında mevcuttur tek.

Kardeş ben "AMD FidelityFX CAS" kasttetim kanki.
Bu iki değer aralığında çözünürlüğü düşürür arttırır.
Max:70, min:50 ayarlarsın. Düşürür ve çıkarır.

Radeon Image Sharpness teknolojisi yani Radeon Görüntü Keskinleştirme, düşen çözünürlüğü yüzde 80 kadarı telefi eder.

FX Cas oyun ayarlarında mevcut iken, Radeon Image Sharpness ayarı, Radeon Ayarlarında mevcuttur tek.
Öncelikle bu samimiyet nereden? Fazla cıvıtmadan konuşalım mümkünse.

2. olarak FidelityFX açık kaynak kodludur ve illa oyun ayarlarında olması gerekmiyor, Reshade gibi yazılımlarla da açabiliyorsunuz ve bunu yaptığınız zaman daha detaylı görüntü sunuyor. Radeon Görüntü keskinleştirme ile FidelityFX Kontrast uyarlamalı keskinleştirme ayrı şeyler.

Radeon Görüntü Keskinleştirme ekran kartı driverlarında bulunur, FidelityFX teknolojileri ise 3. parti geliştiriciler için sunulur.

FidelityFX teknolojilerine buradan daha detaylı ulaşabilirsiniz.

CAS KAPALI / CAS AÇIK
1621283443320.png

CAS KAPALI
1621283496935.png

CAS AÇIK
1621283515213.png

Aslında Radeon Görüntü keskinleştirmenin bir olayı yok fazla, düz görüntü keskinleştirme işte.

Son düzenleme:
Öncelikle bu samimiyet nereden? Fazla cıvıtmadan konuşalım mümkünse.

2. olarak FidelityFX açık kaynak kodludur ve illa oyun ayarlarında olması gerekmiyor, Reshade gibi yazılımlarla da açabiliyorsunuz ve bunu yaptığınız zaman daha detaylı görüntü sunuyor. Radeon Görüntü keskinleştirme ile FidelityFX Kontrast uyarlamalı keskinleştirme ayrı şeyler.

Radeon Görüntü Keskinleştirme ekran kartı driverlarında bulunur, FidelityFX teknolojileri ise 3. parti geliştiriciler için sunulur.

FidelityFX teknolojilerine buradan daha detaylı ulaşabilirsiniz.

CAS KAPALI / CAS AÇIK
Eki Görüntüle 1028260

CAS KAPALI
Eki Görüntüle 1028261

CAS AÇIK
Eki Görüntüle 1028262

Aslında Radeon Görüntü keskinleştirmenin bir olayı yok fazla, düz görüntü keskinleştirme işte.
Anlaşılan güzelce bir şeye anlatmaya gelmiyor. Küfür etsem bu tepkiyi almazdım.

Yaz ayının sonunda tüm özellikler gelir PS5'e o zaman almak için bir sebebiniz olur.

Ya inşallah gelir gelene kadar bekliycem gelirse alacağım ama şöyle bir şey daha okudum PS5'in işlemcisi bu olayı destekliyor yani getirilebiliyor belki de şu an PS5 exclusive oyunlarına uyarlıyorlardır. Eğer bu özellik gelirse çok iyi olacak ilk olarak artık büyük ihtimalle 30 FPS almıycaz hiçbir oyunda ve bazı oyunlarda 120 FPS kesin görürüz RTX kapatırsak.

Geri
Yukarı