PlayStation 5 vs PC

batuhanxxdd

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili forum kullanıcıları,

Başlıkta görmüş olduğunuz gibi bu iki alet arasında ikileme düştüm, size durumumu anlatayım ve gelin beraber karar verelim. Öncelikle ben bir mühendislik öğrencisiyim ve halihazırda RTX 3050 bir laptopum var. İşimi görüyor hiçbir sıkıntı yok fakat bu arkadaş bana rahmetli GTX 950M'i fazlasıyla hatırlatıyor. Diyorum 3A oyun oynayayım, grafiklerle oyna babam oyna en uygun ayarı tuttur hop bir saat ısındı 5 FPS düştü ve 60 FPS oyun bile oynayamadım. Bazen ayarlar kısmında oyundan daha fazla vakit geçiriyorum artık bu benim zorunlu bir hobim oldu 🥹. Ayrıca 5600H işlemci var, bu arkadaşın Boost'unu açsak Cyberpunk'da 100 dereceyi görür, kapasak Online rekabetçi oyunlarda %30 performans kaybı yapar. Bunu da es geçmeden söyleyeyim istedim.

Sadede gelirsek öğrenciye göre de zengin bir Steam kütüphanem var ama rahat oynatacak bir bilgisayarım yok. Sizce her şeyi bırakıp bir PS5 mi almalıyım yoksa üzerine 4000-5000 TL ekleyerek bir RTX 4060 kasa toplamak mı? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Sonradan aklıma geldi, Bloodborne'u kesinlikle oynamak istiyorum. Belki şu zamana kadar emülatörle oynayabilirdim ama o şaheseri emülatörle hiç etmek istemem. Bazı Nintendo oyunlarını emülatörle oynamıştım fakat yüklemek indirmek için binbir uğraşa girince, direkt oynamamanın daha iyi olduğunu hissettim.

Anladığım kadarıyla oyunu oynayıp, arkana bakmamak istiyorsun. O zaman PS5 almalısın. Zaten esasen bilgisayarlar daha çok iş üzerinden yaygınlaşmıştı. Bu oyun popülaritesini bir türlü anlayamıyorum. Ama şöyle bir şey de var, PC'ler oyun için o kadar yaygınlaştılar ki, artık PS'a özel oyunlar PC'ye de çıkmaya başladı. Bir de PC'de donanımlar sürekli güncelleniyor, zibilyon tane ekran kartı, işlemciler falan çıkıyor. O yüzden PS'dan daha güncel diyebiliriz. Ama PS5 yeterli konsol, yeni nesil oyunları arkana bakmadan oynayabilirsin. Zaten laptobun da var, 3050'de piyasada ki her oyunu oynatır. Bende de var, açıkçası oyun oynamak pek konforlu değil.

Umarım faydalı olmuştur. Bol şans!

Öğrenciysen ve farklı şehirde okuyorsan laptop tabii ki. Ama öğrenciliği bir kenara bırakırsak PS5 gene demem. Çünkü oyunlar aşırı aşırı pahalı. PS Plus aboneliğinden falan da bahsetmeyelim kaç para olmuş ki yarın bir gün gene zam gelir. O yüzden ben laptop diyorum.

Öğrenciysen ve farklı şehirde okuyorsan laptop tabii ki. Ama öğrenciliği bir kenara bırakırsak PS5 gene demem. Çünkü oyunlar aşırı aşırı pahalı. PS Plus aboneliğinden falan da bahsetmeyelim kaç para olmuş ki yarın bir gün gene zam gelir. O yüzden ben laptop diyorum.
Aynı zamanda korsana kattiyen destek vermesek de, korsan oyun imkânı da bulunmakta. Oyun fiyatlarını da değerlendirmeliyiz.

Ps plus gayette iyi bir sistem.Fiyatıda çok uygun bana göre.Gamepass’ten daha uygun fiyatı.İçindede çok kaliteli oyunlar var.Bence ps5 daha mantıklı.Zaten işini gören bir laptop’da var.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Dün küçük bir araştırmayla fark ettim ki PS Plus Deluxe ve extra versiyonlarının kütüphanesi şu anki Game Pass'e oranla çok daha iyi ve daha ucuz. Tabii Microsoft Activision'ı aldıktan sonra bu biraz tersine dönecek gibi ama onu zaman gösterir.

Hâlâ tam karar vermiş değilim, fakat eve ikinci bir bilgisayar lazım gibi o yüzden laptopu kardeşime verip işlerimi masaüstü bilgisayardan halletme düşüncem var. Tabii bu kararlar kişiden kişiye çok değişir, şahsi olarak böyle bir ihtiyaç doğmasaydı insanların yerinde olsam PS5 alırdım. Özellikle PS Plus sandığımdan daha kaliteliymiş, işin özü bu tarz ikilemlerde her şeyi hesaba katarak karar vermenizdir. Ben burada biraz ikilemde kalan insanlar içinde arama yaparken bu konuyu görüp, fikir sahibi olmaları açısından yazmıştım. Sağ olsun arkadaşlar da katkıda bulundular. İyi günler dilerim.

3050'yle oyun oynayamamak nasıl bir şey anlayamadım. Ben 1650S ile RDR2 bitirdim hiçbir sorun yaşamadım. Eğer o kadar iyi bir laptopunuz varsa 4060'a yükseltmek akıl karı değil. Bu arada 4090 bile alsanız yine istediğinizi alamayacaksınız çünkü Laptopta oyun falan oynanmaz. PS5 sizin için doğru tercih olur. Ya masaüstü ya da oyun beklentisine girmeyin gidin Mac alın daha çok kullanırsınız.

3050'yle oyun oynayamamak nasıl bir şey anlayamadım. Ben 1650S ile RDR2 bitirdim hiçbir sorun yaşamadım. Eğer o kadar iyi bir laptopunuz varsa 4060'a yükseltmek akıl karı değil. Bu arada 4090 bile alsanız yine istediğinizi alamayacaksınız çünkü laptopta oyun falan oynanmaz. PS5 sizin için doğru tercih olur. Ya masaüstü ya da oyun beklentisine girmeyin gidin Mac alın daha çok kullanırsınız.

Teşekkür ederim yorumun için. Oyun oynanmasına oynatıyor fakat akıcı değil maalesef onu demek istemiştim. Mac veya MacBook konusunda biraz kararsızım şu an biraz gereksiz pahalılar ve de ee mühendisliği okuyorum, ileride kullanmak istediğim programlar için sıkıntı yaratabilir o yüzden Windows tercihim. PS5'in diğer versiyonları çıkınca daha net karar vereceğim şu anlık biraz bekletiyorum.

Merhaba sevgili forum kullanıcıları,

Başlıkta görmüş olduğunuz gibi bu iki alet arasında ikileme düştüm, size durumumu anlatayım ve gelin beraber karar verelim. Öncelikle ben bir mühendislik öğrencisiyim ve halihazırda RTX 3050 bir laptopum var. İşimi görüyor hiçbir sıkıntı yok fakat bu arkadaş bana rahmetli GTX 950M'i fazlasıyla hatırlatıyor. Diyorum 3A oyun oynayayım, grafiklerle oyna babam oyna en uygun ayarı tuttur hop bir saat ısındı 5 FPS düştü ve 60 FPS oyun bile oynayamadım. Bazen ayarlar kısmında oyundan daha fazla vakit geçiriyorum artık bu benim zorunlu bir hobim oldu 🥹. Ayrıca 5600H işlemci var, bu arkadaşın Boost'unu açsak Cyberpunk'da 100 dereceyi görür, kapasak Online rekabetçi oyunlarda %30 performans kaybı yapar. Bunu da es geçmeden söyleyeyim istedim.

Sadede gelirsek öğrenciye göre de zengin bir Steam kütüphanem var ama rahat oynatacak bir bilgisayarım yok. Sizce her şeyi bırakıp bir PS5 mi almalıyım yoksa üzerine 4000-5000 TL ekleyerek bir RTX 4060 kasa toplamak mı? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Sonradan aklıma geldi, Bloodborne'u kesinlikle oynamak istiyorum. Belki şu zamana kadar emülatörle oynayabilirdim ama o şaheseri emülatörle hiç etmek istemem. Bazı Nintendo oyunlarını emülatörle oynamıştım fakat yüklemek indirmek için binbir uğraşa girince, direkt oynamamanın daha iyi olduğunu hissettim.

PC tabii ki de oyun için PS5 yazanlara kahkahaatarak güldüm.

Eğer oyununuzu oynayıp rahatınıza bakmak istiyorsanız PlayStation 5 çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Hem özel oyunlar hem de konsol rahatlığı PlayStation'ı bence PC'ye göre bir adım öne çıkartıyor.

Geri
Yukarı